Miha Andolšek
05.06.2014 18:20:17

Sosed sosedu rival

arhiv Ekipe

Oni se z veseljem spomnijo tistega izpred štirih let, mi se z mislimi radi vračamo v Novi Sad. Odkar je Slovenija v začetku devetdesetih stopila na samostojno pot, se je na rokometnih igriščih pogosto srečala z vzhodnimi sosedi. Triindvajsetkrat, če smo natančni. Statistika govori v našo prid, a, kot že rečeno, ni manjkalo niti bolečih porazov.

Nobeden pa ni bil bolj boleč kot tisti pred štirimi leti, ko je po popolnem mrku v zadnjih minutah tekme v Veszpremu četa takratnega selektorja Noke Serdarušića ostala brez vozovnice za mundial na Švedskem. Nemogoče je mogoče, smo takrat zapisali v naslovu, potem ko so naši še v drugem polčasu vodili z 19:14, a nato končnico odigrali kot prvošolčki in po SP 2009 ostali še brez SP 2011. Zadnji zadetek so Slovenci dosegli v 50. minuti, Madžari pa so s fanatično obrambo in ob koncu z izdatno sodniško pomočjo prišli do zmage s tremi zadetki razlike in tako nadoknadili poraz s prve tekme v Ljubljani. Štiri leta pozneje dres s slovenskim grbom še vedno nosijo Gorazd Škof, Peter Pucelj, Vid Kavtičnik, ki je na tisti tekmi zabil enajst golov, pa David Miklavčič, Sebastian Skube, David Špiler, Dragan Gajić ter tokrat zaradi kazni prečrtana Uroš Zorman in Miha Žvižej. Boleča zaušnica, ki je še dolgo skelela.

1997: Slovenija - Madžarska 26:29

Precej raje se v slovenskem taboru spominjajo nekega januarskega večera v Novem Sadu. Bilo je v drugem delu EP 2012, ko so Slovenci vodili praktično od prve pa do zadnje minute in ko so s trdo prigarano zmago še naprej lahko sanjali olimpijske igre. Sanje, ki jih je sicer nekaj dni pozneje kruto zatrla Makedonija. Proti Madžarom sta takrat blestela vratar Gorazd Škof in Dragan Gajić, ki je zabil 13 golov, kar je bil vse do preteklega ponedeljka in štirinajstice severnim sosedom tudi njegov osebni rekord v dresu z državnim grbom.

Iz pestre zgodovine medsebojnih obračunov velja vsaj omeniti še dvoboja s konca prejšnjega stoletja, ko so si Slovenci pod vodstvom Leopolda Jerasa na račun Madžarov priborili mesto na evropskem prvenstvu na Hrvaškem. Prvenstvo, ki je prineslo toliko veselja slovenskim ljubiteljem rokometa in ki je pomenilo neko prelomnico na poti naše izbrane vrste. Kot zanimivost, za Slovenijo je v tistem času med drugim igral Renato Vugrinec, ki bo prav v teh dneh debitiral v dresu nove domovine, že takrat pa je madžarski dres nosil veliki Lazslo Nagy. Pred petnajstimi leti ... Kakovost, ki traja.

Zadnjič sta se soseda na rokometnih igriščih srečala pred dvema letoma, ko so se Slovenci pripravljali na obračun s Portugalci, Madžari pa na olimpijske igre, na katerih so s četrtim mestom zabeležili enega največjih uspehov v novejši zgodovini. Prijateljski dvoboj na obali Blatnega jezera je takrat dobila precej pomlajena zasedba Borisa Denića.

Kakorkoli že, vse to je zgodovina, resda pestra, a še vedno bolj kot ne le voda pod mostom. V nedeljo bo vse to nepomembno, odprto bo povsem novo poglavje.