Ekipa
© 2024 Salomon d.o.o. Vse pravice pridržane
STA
STA
21.04.2016 14:36:33
Deli članek:

Fundacija za šport bo slovenskemu športu letos namenila 10 milijonov

Arhiv Svet24

Fundacije za šport (FŠO) bo letos slovenskim športnim organizacijam razdelila 10 milijonov evrov, kar je pol milijona manj, kot lani. Svet FŠO je že 27. februarja potrdil, da bodo na področjih vrhunskega športa, neposrednih potreb vrhunskih športnikov ter založništva razdelili 2.850.000 evrov, z izvajalci pa so bile že sklenjene tudi pogodbe.

V nadaljevanju so člani sveta FŠO pripravljali odločbe in pogodbe za razdelitev preostalih sredstev na področjih športne vzgoje otrok in mladine, usmerjenih v kakovostni in vrhunski šport, interesne športne vzgoje otrok in mladine, športne dejavnosti študentov in športne dejavnosti, drugih programov, gradnje športnih objektov ter raziskovanja in razvoja športa.

"Vsako leto se potrudimo, da denar razdelimo čim prej, saj se zavedamo, da je sredstev za šport pri nas vsako leto manj. To so sredstva iz koncesijskih dajatev od iger na srečo in ne gre za denar iz državnega proračuna. Zato tudi vnaprej ne vemo, koliko denarja bomo dobili dokončno, ko pripravljamo razpis za naslednje leto. Sredstva od igre na srečo so v zadnjih letih sicer približno enaka. Manj sredstev je na voljo za gradnjo objektov, odločili smo se tudi za podporo manjšim in ne več velikim športnim objektom. Prav tako je vse več športno rekreativnih programov in tu tudi ne moremo pokriti vseh potreb, ker nas zavezuje pravilnik, ki ga potrjuje državni zbor," je na novinarski konferenci pojasnila predsednica FŠO Katja Koren Miklavec, nekdanja vrhunska športnica, dobitnica bronastega olimpijskega odličja v alpskem smučanju leta 1994 v Lillehammerju.

"Vsaka sprememba pri urejanju koncesijskih dajatev, ki se dogaja zelo na tiho, zelo vpliva na obseg sredstev FŠO. Tako je nedavno ministrstvo za finance na nas naslovilo dopis, da bi znižali koncesnino eni od iger Športne loterije za pet odstotkov, na kar smo dali negativno mnenje. Že z davkom na srečke so upadla sredstva, četudi sta Športna loterija in Loterija Slovenija z novimi igrami skušali upad zajeziti," je navedla Katja Koren Miklavec.

V pripravi je tudi nov zakon, ki bo urejal delovanje FŠO in sestrske Fundacije za humanitarne in invalidske organizacije. Postopek imenovanja članov sveta FŠO se bo, če bo zakon sprejet, iz ministrstva, pristojnega za šport, v pretežni meri preselila v Olimpijski komite Slovenije (OKS). Trinajst od 17 članov sveta bo namreč imenovala skupščina OKS s tajnim glasovanjem, končne potrditve bo opravil državni zbor. Uvaja se tudi vrsta nadzornih mehanizmov, kot sta nadzorni odbor in obvezna revizija ter vsakoletni pregled Računskega sodišča.

"Člani sveta FŠO smo pri pripravi zakona aktivno sodelovali in nismo bili za to, da se ponovno uvede direktorsko funkcijo. Pritožbena komisija je doslej vsebinsko in strokovno obravnavala vse primere, sedaj pa naj bi bdela še nad celotnim poslovanjem fundacije. Mislim, da je treba to področje bolj natančno opredeliti in opisati tudi potrebno strokovno izobrazbo, ker bo šlo poslej tudi za preglede poslovanja. Štiri razpise smo v tej sestavi že izpeljali, komisije so imele veliko dela in zato se sprašujemo, zakaj je treba ta zakon spreminjati, saj se dosedanje delo in zaposlovanje ni izkazalo kot slabo. Želeli bi si, da bi se delo usmerilo v prizadevanje pridobivanja dodatnih sredstev za šport," je ocenila Koren Miklavčeva.

Dodala je še, da niso proti spremembam zakona. Sicer pa morajo dosledno upoštevati pravilnik za razdelitev sredstev in imajo po besedah Koren Miklavčeve malo manevrskega prostora za prilagajanje trenutnim razmeram v slovenskem športu. FŠO ima v zadnjih letih na volj vse manj sredstev. Letos bo razdelila 10 milijonov evrov; lani je bilo na voljo 10,5 milijona evrov, predlani 11 milijonov, še leto prej pa 11,7 milijona.