Ekipa
© 2025 Salomon d.o.o. Vse pravice pridržane
Dejan Mitrović
Dejan Mitrović
07. 03. 2015 · 10:10
09. 08. 2017 · 09:56
Deli članek:

Ko je sekunda vredna 2605 evrov

Reuters

Da se v nogometu vrtijo denarji, nepredstavljivi navadnemu človeku, je jasno.

Nogometaši najboljših klubov svoje bogastvo štejejo v desetinah milijonov evrov, klubi svoje prihodke v stotinah. Čeprav je že dolgo časa znano, da so cene v najpopularnejšem športu na svetu šle v višave, pa je nov dogovor o pridobitvi televizijskih pravic v angleški premier ligi vse skupaj dvignil na novo raven.

Debat o tem, katera nogometna liga je najkakovostnejša, v kateri se igra najboljši in najlepši nogomet, je veliko. Mnogi prisegajo na premier ligo, drugi so prepričani, da je zaradi Reala in Barcelone – v zadnjem času tudi Atletica – najboljša primera division, spet tretji menijo, da je trenutno najboljša bundesliga, še zmeraj pa se najde kakšen dinozaver, ki se z nostalgijo spominja časov na prelomu tisočletja, ko se je najboljši nogomet igral v Italiji, in se nikakor ne more sprijazniti, da je serie A v tem trenutku izjemno daleč od svojih zlatih časov. A ne glede na to, v katero skupino spadate in kdo je vaš favorit, je ena stvar jasna in neizpodbitna. Čeprav premier liga morda ni najboljša liga na svetu, pa je angleško prvenstvo brez kančka dvoma najatraktivnejše in najdonosnejše.

ŠTEVILKE NA MEJI VERJETNEGA
To je dejstvo, ki drži že nekaj let, z novo pogodbo o TV-pravicah pa se je premier liga dvignila v težko dosegljive višave. Postala je nesporna zmagovalka med ligami. Televizijska giganta Sky Sports in BT Sports bosta namreč za pravice do prenašanja tekem angleške premier lige med letoma 2016 in 2019 plačala neverjetnih 5,136 milijarde funtov ali preračunano v evre dobrih 7 milijard evrov. Da, prav ste prebrali, 7 milijard evrov! TV-pravice za angleško premier ligo bodo tako – verjeli ali ne – večje od BDP-ja v 48 državah sveta! Sky Sports je še enkrat več odgriznil večji del pogače in bo za 126 tekem v sezoni plačal 4,17 milijarde funtov (5,75 milijarde evrov), BT Sports pa za 42 tekem na sezono 960 milijonov funtov (1,325 milijarde evrov). Če se malce poigramo s številkami, to pomeni, da bo premier liga na račun TV-pravic na sezono zaslužila 1,7 milijarde funtov (2,35 milijarde evrov)! Ena sama tekma bo torej vredna 10,2 milijona funtov (14 milijonov evrov)! Ker so to pravzaprav nepredstavljive številke, vam ponujamo še en podatek, ki ga navadni ljudje lažje procesiramo in umestimo. Za eno sekundo predvajanja tekme, bosta SKY Sports in BT Sports plačala v povprečju 1887 funtov oziroma 2605 evrov!

Kako je to sploh mogoče? Enostavno, premier liga je edina zares prava blagovna znamka med ligami. V nogometnem svetu je ogromno velikih blagovnih znamk, ki nase kar lepijo sponzorje, toda med ligami je pravi brand samo premier liga. Z vsem spoštovanjem do primere division ali bundeslige, toda tidve ligi nista blagovni znamki. Velike blagovne znamke so klubi, ki igrajo v njej, v prvi vrsti Real, Barcelona, Bayern in Borussia Dortmund, in igralci, kot so Cristiano Ronaldo, Lionel Messi, Franck Ribery ali Marco Reus, ligi pa ne. To je eden izmed razlogov, zakaj so TV-pravice angleške lige toliko dražje.

Drugi je seveda ta, da so Angleži največji mojstri svojega poklica. Ljudje, zadolženi za marketing premier lige, so odlični strokovnjaki, ki svoje delo opravljajo izjemno. Samo pomislite, na kakšni ravni so prenosi tekem, kot sta Stoke – Leicester ali Sunderland – Hull, in to primerjajte s tekmo Getafe – Almeria ali pa Elche – Granada in vam bo vse jasno. Angleži so že zdavnaj ugotovili, da je vizualna podoba izjemnega pomena in so v to vložili ogromno truda in tudi denarja. Zato zdaj žanjejo uspehe v vrednosti 7 milijard evrov za tri sezone. A pozor! Tukaj seveda govorimo samo o "domačih", britanskih TV-pravicah, zaslužek od "tujih" TV-pravic še ni znan.

Po prvi pogodbi (1992–97) je bila ena tekma v povprečju vredna 874 tisoč evrov, po novi pogodbi bo vsaka tekma v povprečju vredna 14 milijonov evrov.


Angleška nogometna zveza po zdajšnji pogodbi od tujih TV-hiš prejema 2,2 milijarde funtov (3 milijarde evrov), nova pogodba pa naj bi bila po mnenju strokovnjakov še veliko višja. Skupen znesek domačih in tujih TV-pravic za sezone med letoma 2016 in 2019 bi tako lahko bil po ocenah strokovnjakov okrog 9 milijard funtov (12,4 milijarde evrov), kar premier ligo uvršča med najbolj plačana športna tekmovanja na svetu. "Cena za TV-pravice se mi ne zdi absurdna, povsem nasprotno. Takšen je trg, ljudje ljubijo dramo, ki jim jo pričarajo angleški prvoligaši. Navijači si želijo videti največje zvezdnike igrati v angleških klubih. Poglejte si samo vznemirljivost, ki jo je povzročil zadnji dan prestopnega roka. Še sam sem presenečen, kako zelo velika je bila," je svoj pogled na vse skupaj predstavil izvršni direktor premier lige Richard Scudamore in pristavil: "Burnley je zdaj ekonomsko gledano večji od Ajaxa. To je super. Nova pogodba je odlična za vse klube v angleškem nogometu in za vse druge organizacije, tudi dobrodelne, ki se zanašajo na prihodke premier lige."

NEVERJETNA, 70-ODSTOTNA RAST
Kljub vsemu pa je nova pogodba o TV-pravicah presenetila marsikoga, saj je za neverjetnih 70 odstotkov višja od prejšnje. Angleška liga je tako ali tako že bila najbolj donosna, Sky Sports in BT Sports sta namreč za sezone med letoma 2013 in 2016 plačala dobre 3 milijarde funtov (4,14 milijarde evrov), zdaj je torej cena kar za 70 odstotkov višja. Sky Sports bo tako na primer od leta 2016 za vsako tekmo plačal neverjetnih 11 milijonov funtov (15,1 milijona evrov), po zdaj veljavni pogodbi pa ga vsak prenos stane 6,6 milijona funtov (9,1 milijona evrov). Ni kaj, veljakom iz premier lige je treba priznati, da se znajo iti svoj posel.

Priznati pa jim je treba še nekaj, in sicer poštenost. Denar od TV-pravic bo med angleške prvoligaše razdeljen zelo enakomerno. Premier liga ima namreč najmanjšo razliko med največjim in najmanjšim zaslužkarjem. Liverpool, ki je v lanski sezoni dobil največ denarja od TV-pravic (117 milijonov evrov), je zaslužil le 1,6-krat več kot Cardiff, ki je zaslužil najmanj (74,5 milijona evrov). Podobno razliko ima le še bundesliga, toda tam se obrača veliko manj denarja. Največ je lansko sezono zaslužil Bayern (36,9 milijona evrov), najmanj pa Eintracht iz Braunschweiga (18,2 milijona evrov). Največja razlika med velikimi in majhnimi zaslužkarji je seveda v Španiji, kjer ni kolektivnega pogajanja in kjer si izjemno velik kos pogače odtrgata oba velikana, Real Madrid in Barcelona, ki sta lani zaslužila vsak po 140 milijonov evrov, medtem ko so malčki Granada, Elche, Valladolid, Rayo in Almeria zaslužili vsak po vsega 18 milijonov evrov.

Zaslužek od TV-pravic v angleški premier ligi bo večji od BDP-ja 48 držav sveta!
VSEH 20 MED TOP 40
Nova pogodba bo angleške prvoligaše še dodatno dvignila nad evropsko konkurenco. Ker bo denar pošteno razdeljen, bo angleška liga še pridobila na konkurenčnosti – in hkrati jasno tudi na zanimivosti –, premierligaši pa bodo dobili velik finančni priliv, ki jim bo omogočal številne stvari. V prvi vrsti nakupe najboljših nogometašev, tako bi lahko v prihodnjih sezonah videli še več megalomanskih prestopov v vrste Chelseaja, Manchester Uniteda, Manchester Cityja, Arsenala in Liverpoola. Pa ne samo tja, tudi tisti manjši klubi si bodo lahko privoščili kakovostne igralce. Že zdaj Leicester, Sunderland, Stoke in ostali manjši angleški prvoligaši niso imeli nikakršnih problemov za igralce odšteti 10 ali celo več milijonov evrov, od zdaj bodo takšen denar še lažje "izpljunili". In tukaj bo prej ali slej nastala velika razlika med angleškimi in evropskimi klubi, ki bo tehtnico nagnila na stran Otočanov. Saj veste, denar je ne glede na vse sveta vladar …


In če pogledamo Deloittovo lestvico klubov z največjimi prihodki, lahko hitro ugotovimo, da so Angleži tisti, ki dominirajo. Sicer se na prvem mestu še 10. leto zapored nahaja madridski Real, toda takoj za njim je Manchester United, Otočani pa imajo na lestvici še sedem svojih predstavnikov. Ne samo to, če to lestvico razširimo še za 20 mest, lahko med prvimi štiridesetimi klubi po prihodkih najdemo vseh dvajset angleških prvoligašev! Povsem neverjeten se zdi podatek, da so prihodki prvih dvajsetih klubov na lestvici znašali kar 6,2 milijarde evrov, kar je za 800 milijonov evrov več kot leto poprej.
Največ denarja od trženja PSG-ju!
Pogled na Deloittovo lestvico razkriva zelo presenetljiv podatek – največ denarja od trženja dobi PSG. Parižani so lani dobili skoraj 330 milijonov evrov na ta račun, na drugem mestu je Bayern s skoraj 292 milijoni, sledi Real z 231,5 milijona, Barcelona s trženjem zasluži zelo malo v primerjavi s konkurenco, le 185 milijonov.
"Rast, ki so jo zabeležili klubi v skupini Top 20, je izjemna. Čeprav sta mejo 500 milijonov evrov zaenkrat presegla le Manchester United in Real Madrid, menimo, da jo utegnejo do konca tega leta prebiti vsi klubi iz lestvice prvih pet. Prihodki iz naslova trženja in medijskih pravic so postali pomembnejši kot kadarkoli prej, saj klubom omogočajo finančno konkurenčnost in nakup najboljših igralcev. S tem trendom so klubi iz Top 5 svoj položaj letos dodatno utrdili, mednje pa se je tokrat uspelo prebiti samo Galatasarayu," je za Deloitte povedal menedžer Martin Železnik, ki je pojasnil tudi prvo mesto Real Madrida: "Z že deseto zmago v Ligi prvakov in z desetič zapored najvišjim mestom med nogometnimi zaslužkarji je Real Madrid v letu 2013/2014 tako rekoč osvojil 'Doble Décima’. Neprekosljivost Reala na zelenici dopolnjuje tudi njegova finančna moč, z dosežki pa je potrdil svoj status najuspešnejšega evropskega kluba vseh časov. Vsekakor pa je trženjski premoči kluba med drugimi tesno za petami Manchester United."

In prav rdeči vragi so tisti, ki imajo največ možnosti, da galaktike že v kratkem prehitijo. "Kljub slabim nogometnim dosežkom v lanski sezoni je trženjska strategija zagotavljanja globalnih in regionalnih partnerjev Manchester Unitedu prinesla izjemno rast. Prihodki od trženja so se v zadnjih treh letih povečali za 83 %. Na podlagi pogodb o prenosih športnih dogodkov premier lige so se za 34 % povečali tudi prihodki od prodaje medijskih pravic, in sicer na 162,3 milijona evrov. Odsotnost kluba v letošnji evropski ligi bo občutiti na naslednji lestvici najbogatejših, toda v primeru vrnitve v ligo prvakov v sezoni 2015/2016 obstaja velika možnost, da se bo klub v dveh letih zavihtel na prvo mesto," je še dejal Železnik.

Reuters

Če bi po vseh teh številkah poskušali potegniti zaključke, bi lahko zapisali, da se v evropskem – in tudi svetovnem – nogometu obetajo še večji razkoli med najboljšimi, najimenitnejšimi in najbogatejšimi klubi ter preostalim nogometnim svetom. Nekako se zdi, da se izbor klubov, ki bodo lahko konkurirali za vidnejše evropske uvrstitve, z vsakim letom vse bolj krči in da tisti manjši klubi ne morejo več priti zraven. Časi, ko so lahko naslov evropskega in svetovnega klubskega prvaka osvajale ekipe, kot so Steaua, Crvena Zvezda ali PSV, so že zdavnaj minili, vse bolj pa se zdi, da se bodo manjši klubi vse težje prebili tudi v izločilne boje najboljših evropskih tekmovanj.
Galerija