Klavrn zaton Janeza Janše: Hrvat Plenković je ...

Kamera ujela znanega in uglednega slovenskega ...

1 07.09.2021 00:39:39

TAKO JE BILO, to enostavno morate podoživeti! Zgodovinska slovenska točka v Splitu DANES ODMEVAAA (video)

Bil je 2. april 1997. Bili so to povsem drugi časi, za slovensko nogometno reprezentanco ne prav dobri.

Varovanci takratnega selektorja Zdenka Verdenika so drugi kvalifikacijski ciklus od osamosvojitve začeli slabo, po porazih v Grčiji in doma z Dansko ter BiH pa so odpotovali v Split, kjer proti četrtfinalistom evropskega prvenstva naj ne bi imeli možnosti. Do 65. minute je bilo res tako, domačini so vodili s 3:1 in kazalo je, da bo to še četrti zaporedni poraz Slovenije. Vendar strelec dotlej edinega zadetka za goste Primož Gliha je imel tisti večer drugačne načrte.

V pičlih dveh minutah, med 65. in 67. minuto, se je Gliha dobro znašel v domačem kazenskem prostoru, izkoristil neodločnost hrvaške obrambe ter s svojim drugim in tretjim zadetkom izid izenačil. Hrvaška in Slovenija sta se razšli brez zmagovalca (3:3).

Slovenci v nadaljevanju kvalifikacij niso osvojili niti ene točke več, ostali so pri eni splitski in prepričljivo pristali na dnu lestvice skupine 1. Prva je bila Danska, druga Hrvaška, tretja Grčija, četrta pa BiH. Hrvati so morali v dodatne kvalifikacije, v katerih so se preko Ukrajincev uvrstili na prvenstvo v Franciji, tam pa zaigrali v polfinalu in na koncu osvojili tretje mesto.

So pa bile tretje kvalifikacije (za evropsko prvenstvo 2000) za Slovenijo uspešne, saj se je pod vodstvom Srečka Katanca prvič uvrstila na veliko tekmovanje.

Hrvaška - Slovenija 3:3 (2:1)
Split - Stadion Poljud, gledalcev 20.000.
Sodniki: Durkin, Horlick, Jordan (vsi Anglija).
Strelci: 1:0 Prosinečki (33.), 2:0 Boban (43.), 2:1 Gliha (45.), 3:1 Boban (60.), 3:2 Gliha (65.), 3:3 Gliha (67.).
Slovenija: Bošković, Rudonja, Križan, Srebrnič, Englaro, Čeh (od 76. Sešlar), Novak, Gajser (od 46. Karić), Zahović, Gliha, Udovič (od 46. Šiljak).
Hrvaška: Gabrić (od 46. Mrmić), Jurić, Cvitanović, Šimić, Jerkan, Bilić, Asanović, Prosinečki, Vlaović (od 76. Pralija), Boban, Bokšić.
Rumeni kartoni: Gajser, Srebrnič, Zahović pri Sloveniji, Šimić pri Hrvaški.

Značke: slovenija, hrvaška