Šajn je v Evropi član sodniškega komiteja Uefe, odgovoren za izobraževanje sodnikov v Evropi. To je zelo pomembna sodniška funkcija v evropskem nogometu, saj je član najožjega vodstva petih sodniških eminenc, od katerih vsak pokriva svoje področje. Je tisti, ki bdi nad vsemi novostmi na področju sojenja – od pravilne uporabe pravil prek trendov do VAR-a. Veliko časa preživi v Nyonu, na sedežu Uefe, potem pa seveda »leta« po celi stari celini, da na seminarjih bdi nad njihovo izvedbo. Za pogovor smo ga ujeli, ko je za dva dni skočil domov, potem pa ga je služba spet vodila drugam.
Kritike na račun sojenja
V zadnjem času je bilo pri nas ogromno kritik na račun sojenja. Kako pa je s tem v Evropi, na tekmah pod okriljem Uefe ali pa v nacionalnih prvenstvih drugih držav? Ali sodniki dobro opravljajo svoje delo? »Na evropski ravni je sojenje na precej visoki ravni. Zagotovo so najboljši evropski sodniki najboljši tudi na svetovni ravni. Boljših torej preprosto ni, sojenje pa nikoli ne more biti idealno. Nogomet je postal tako hiter, da tudi telesno zelo dobro pripravljenim sodnikom kaj uide. Nemogoče je, da bi bili vsak trenutek v položaju, v katerem bi lahko dobro presodili, zato se pojavljajo napake. Ne pričakujemo, da bodo tekme brez napak, toda ob vseh izobraževanjih in usklajevanjih ... stremimo k temu, da bi bilo napak oziroma različnih interpretacij čim manj. Načeloma smo zadovoljni, kljub temu pa mislim, da je napak preveč. Večinoma so posledica objektivnih dejavnikov; dogajajo se torej takrat, ko sodnik ni bil v položaju, da bi lahko dobro presodil. Za ključne stvari pa bo verjetno dobrodošel VAR. S tem se bomo izognili odločilnim napakam, kakršne so doslej povzročale največ burnih odzivov. Seveda pa se ne bomo mogli izogniti prav vsem napakam,« je na začetku pojasnil Šajn.
Slovenski sodniki med najboljšimi v Evropi
Seveda je pri nas največ govora o slovenskih sodnikih, ki sodijo tudi v slovenski ligi. So slovenski sodniki dobri? »Slovenija ima tri sodnike, ki sodijo v ligi prvakov; poleg Damirja Skomine sta to še Slavko Vinčič in Matej Jug. Tudi druga dva, Obrenović in Nejc Kajtazović, sodita evropske tekme na visoki ravni. Imamo pet sodnikov, od tega tri na najvišji ravni. Tri sodnike v ligi prvakov imajo poleg Slovenije le še Španija, Italija, Francija in Nemčija,« je ponosno poudaril Šajn. Toda v ligo prvakov sodniki ne pridejo zaradi poznanstev ali s protekcijo; tja jih ne more poriniti niti Vlado Šajn, pa naj je v evropski sodniški organizaciji še tako vpliven. Na vsaki tekmi visoke ravni v Evropi je 20 kamer, ki zabeležijo vse. Res vse. »To, da imamo toliko sodnikov na najvišji ravni, je posledica dobre organizacije sodniške zveze pri nas in dobrega selekcioniranja najboljših, ki sodijo dobro na vseh ravneh – začenši s slovensko ligo.«
Nekaj sto tisoč evrov
Uveljavitev »gol tehnologije« ali VAR-a na stadionih je seveda povezana z velikimi stroški oziroma vlaganji. Gol tehnologija stane nekaj sto tisoč evrov na objekt, VAR pa je bistveno cenejši; uporablja kamere za prenose in za zadovoljivo delovanje VAR-a bi bilo dovolj sedem kamer, ki potem prek programa na računalniku posredujejo signal v posebno sobo, kjer imajo sodniki na voljo vse kamere hkrati in vidijo tekmo z vseh mogočih zornih kotov. »Gol tehnologija bi seveda v sekundi rešila dvom o zadetku na tekmi med Olimpijo in Domžalami. Tudi VAR bi to rešil, če bi bila kamera postavljena na gol-avt črti. V tem primeru, ko ni bilo igralca, ki bi motil vidno polje, bi bilo to zagotovo takoj jasno.«
Sojenje v Sloveniji je dobro, a ne brez napak
Ali je v slovenski ligi sojenje dobro? Imate vpogled v druge lige po Evropi in lige lahko med seboj primerjate. »Z vsemi argumenti lahko trdim, da je pri nas sojenje dobro. Vsaj na taki ravni, kot v nam primerljivih državah, ali pa celo na takšni kot v nogometno najbolj razvitih državah. Vse skupaj se leta 1991 ni začelo kar tako, saj smo podedovali cel kup sodnikov z različnimi navadami, tudi neprimernimi. Takrat smo naredili selekcijo, takoj zamenjali več kot polovico sodnikov in zdaj je čistost v slovenskem sojenju stalnica. Ne govorim o tem, da se sodi brez napak, toda vse je čisto. Ne moti me, če nekdo trdi, da je sodnik naredil napako, in to podkrepi z argumenti, moti pa me, in to zelo, če napake postavlja v kontekst namere koristiti ali škodovati neki ekipi. Tega – to odgovorno trdim – pri nas ni. Sojenje je pri nas dobro; vem, kakšne napake se dogajajo v drugih ligah, vem, kakšne so dogajajo pri nas, in ni jih nič več kot v drugih ligah. Seveda pa z napakami nismo zadovoljni in jih poskušamo omejiti na minimum.«
Za sodnika torej ni razlike med tekmo Aluminij – Krško ali Olimpija – Maribor? »Za sodnika ni razlike. Ljudje imajo seveda derbi pod drobnogledom.« Sodniška organizacija analizira vsako tekmo večkrat, kar velja za vsako tekmo prve in druge lige ter večino tekem v tretjih ligah. »Podatke imamo o vseh tekmah in nič nam ne more uiti. Na mesečnih seminarjih se pogovarjamo o vseh napakah, ki se zgodijo na tekmah in so seveda pokrite s kamero. S sodniki se pogovarjamo zelo odprto, predvsem da ugotovimo razlog, zakaj se je napaka zgodila, da se potem ne bi več ponavljala. Analiziramo torej vse, ne glede na to, ali je nekdo v zelenem ali pa v vijoličastem dresu. Merila so za vse popolnoma enaka. Od sodnikov želimo, da čim bolj upoštevajo smernice sodobnega nogometa, in seveda, da je sojenje do vseh, ne glede na barvo dresov, popolnoma enako.«
Lokalna pripadnost sodnikov
Veliko se je govori tudi o tem, da je regionalna ali lokalna pripadnost sodnikov zelo vprašljiva. Pri sodniški organizaciji velja načelo, da sodnik, ki je iz istega mesta kot klub, slednjemu ne sodi. Zagotoviti želijo nevtralnost sodnikov, kar pomeni, da naj sodnik iz Ljubljane ne bi sodil Olimpiji, sodnik iz Maribora pa ne mariborskemu klubu. Seveda pa sodnik iz Ljubljane lahko sodi v Mariboru in obratno, saj na sodniški organizaciji svojim članom popolnoma zaupajo. »Domžale so imele pripombe na sodnika za golom, ki je iz Ljubljane. Izjema v tem prostoru je, da so tekme Olimpije in Domžal občasno sodili tudi ljubljanski sodniki, ker sta oba kluba pač iz iste regije. Zagotoviti želimo objektivnost in nevtralnost in verjamem, da je bilo tako tudi na teh tekmah, zavedam pa se, da je treba zagotoviti tudi videz nevtralnosti. S tega stališča po svoje razumem odziv Domžal in zato smo se odločili, da se temu v prihodnje izognemo. Res pa je tudi, da se v preteklosti, ko je tekmo Olimpija – Domžale sodil ljubljanski sodnik in naredil napako v korist Domžal, iz Domžal ni nihče pritoževal.« Toda ali je sploh smiselno, da nekoga, ki je iz Ljubljane, avtomatično označimo za navijača Olimpije? »Seveda ne. Mi sodnikom zaupamo, toda videz nevtralnosti je prav tako pomemben. Lahko ima kdo pomisleke, in če je le mogoče, se bomo temu izognili.«
CELOTEN ČLANEK SI LAHKO PREBERETE SAMO V DANAŠNJI TISKANI IZDAJI EKIPE SN, KI JE NA VOLJO TUDI NA TRAFIKA24.SI!
Spregovoril je prvi mož slovenskih sodnikov! Kaj pravi o Mariboru? Njegovi tiskovni? Olimpiji in Domžalah? To so odgovori ...
V zadnjih desetih dneh se je z vseh koncev in krajev usulo na slovenske sodnike. Prvi mož sodniške organizacije meni, da slovenski sodniki delajo napake, vendar nič več kot sodniki v drugih ligah, in da so slovenski sodniki dobri, celo zelo dobri. Človeško je delati napake, Šajn pa ostro zavrača očitke, da so tovrstne napake namerne oziroma da sodniki posamezne klube favorizirajo.
Privoščite si neomejeno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov in imajo brezplačen promocijski dostop do
Plus
vsebin.
Več informacij
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke