06.07.2024 18:28:45

Ni šlo! Konec olimpijskih sanj za Luko Dončića in druščino

V Pireju so bili gostitelji boljši.

Slovenska košarkarska reprezentanca se je po porazu proti Grčiji poslovila od sanj o drugem zaporednem nastopu na olimpijskih igrah. V polfinalu kvalifikacijskega turnirja v Pireju je morala priznati premoč gostiteljem, ki so slavili s 96:68.

Slovenija je izgubila drugič na turnirju. Grčija je bila pred polno dvorano temperamentnih navijačev prepričljivo boljša in se bo v finalu v nedeljo zvečer za edino olimpijsko vozovnico iz Pireja pomerila z zmagovalcem drugega polfinala Hrvaška - Dominikanska republika. Slovenija je bila proti favorizirani domači zasedbi brez pravih možnosti za uspeh. Grki so že v startu povedli s 13:0 in nato z nepopustljivo predstavo nadaljevali vse do sredine druge četrtine, ko so prišli do najvišje prednosti v prvem polčasu - 42:19.

Proti agresivni obrambi se slovenski košarkarji niso razigrali; v prvih dvajsetih minutah so imeli 39-odstotni met iz igre (trojke 5:14), v skoku so zaostali 16:21, Luka Dončić pa je do odmora dosegel deset točk (3:7 met iz igre, prosti meti 2:6) in imel šest izgubljenih žog.

Ob štirinajstih točkah zaostanka ob polčasu je upanje na preobrat še obstajalo, a je hitro splahnelo, ko je Grčija z nizom trojk znova prišla do 22 točk prednosti - 58:36 (24.). Slovenci vseeno niso obupali. Selektor Aleksander Sekulić je poizkusil z vsemi dvanajstimi igralci, vendar zgolj dva razpoložena košarkarja v napadu, ob Dončiću je dobro partijo prikazal še novi naturalizirani Američan Josh Nebo (17 točk, 7 skokov), nista bila niti približno dovolj, da bi zaostanek zmanjšala na dosegljivo razliko.

Slovenija se v drugem polčasu ni spustila pod 16 točk zaostanka, dokončno pa je belo zastavo izobesila sredi zadnje četrtine, ko se je razlika povzpela preko 30 točk (84:53). Dončić je zbral 21 točk (met 7:14, trojke 5:9), sedem skokov in pet podaj ter imel deset izgubljenih žog- Za Grčijo sta največ točk dosegla Thomas Walkup (19) in Vasileos Tolipulos (17), prvi zvezdnik Giannis Antetokounmpo pa je igral le dvajset minut in zbral 13 točk.

Slovenija - Grčija    68:96 (32:14, 47:33, 66:50)

Dvorana Miru in prijateljstva. 11.998 gledalcev. Sodniki: Vazquez (Portoriko), Salins (Latvija), Bonner (ZDA).

Slovenija: Prepelič 6, Murić 2 (2:2), Nebo 17 (1:2), Hrovat 9, Ščuka 4, Dimec 1 (1:2), Dragić 3, Čančar 2 (2:2), Stergar 3 (1:1), Dončić 21 (2:6).
Grčija: Walkup 19 (2:2), Larentzakis 9, Tolipulos 17 (1:2), Kalates 9 (1:2), Kalaizatkis 5, Papajanis 6, Karalampopulos 2, Papanikolao 5, G. Antetokounmpo 13 (1:2), Mitoglu 11 (1:2).
Prosti meti: Slovenija 12:19, Grčija 6:10.
Met za dve točki: Slovenija 13:23, Grčija 24:36.
Met za tri točke: Slovenija 10:31 (Dončić 5, Prepelič 2, Hrovat 2, Dragić), Grčija 14:34 (Tolipulos 4, Walkup 3, Larentzakis 3, Mitoglu 2, Kalaitzakis, Papanikolao).
Skoki: Slovenija 25 (21 + 4), Grčija 38 (27 + 11).
Osebne napake: Slovenija 21, Grčija 20.