8. april, 2024 - Mrk, ki prinaša katastrofo?!

ronaldo sesko lv Ekipa24.si

Srbi zaradi Slovenije že trepetajo pred evropskim...

0 07.08.2021 07:56:48

RAZBURLJIV FINALE: Poglejte, kako se je razpletel boj za ZLATO V KOŠARKI med ZDA in Francijo! (video)

Košarkarska reprezentanca ZDA je osvojila šestnajsto zlato olimpijsko medaljo. Na turnirju v Tokiu je v finalu premagala Francijo s 87:82 (22:18, 44:38, 71:63). Slovenija se bo za tretje mesto ob 13. uri po srednjeevropskem času pomerila z Avstralijo.

* Dvorana Saitama, brez gledalcev, sodniki: Locatelli (Brazilija), Zurapović (Bosna in Hercegovina), Weiland (Kanada).
* ZDA: Lavine 5 (1:2), Lillard 11 (1:4), Durant 29 (8:9), Middleton 4 (1:2), Tatum 19, Holiday 11 (1:2), Adebayo 6, Booker 2 (2:2).
* Francija: Ntilikina 5, Luwawu Cabarrot 11 (1:2), Heurtel, Batum 5, Yabusele 13 (2:4), Fournier 16 (4:4), de Colo 12 (5:6), Gobert 16 (6:13), Fall 4.
* Prosti meti: ZDA 14:21, Francija 18:29.
* Met za dve točki: ZDA 23:38, Francija 17:27.
* Met za tri točke: ZDA 9:32 (Durant in Tatum po 3, Lillard 2, Middleton 1), Francija 10:31 (Yabusele 3, Fournier in Luwawu Cabarrot po 2, Ntilikina, de Colo in Batum po 1).
* Skoki: ZDA 34 (24 + 10), Francija 41 (30 + 11).
* Osebne napake: ZDA 22, Francija 19.
* Pet osebnih: Gobert (40.).

Francija si je današnji boj za zlato z ZDA priigrala po četrtkovi polfinalni zmagi nad Slovenijo v zadnjih sekundah tekme.

Danes se ji je reprezentanca ZDA po visokem polfinalnem slavju nad Avstralijo oddolžila za svoj edini poraz na tem turnirju, ki ga je doživela 25. julija v skupinskem delu.

Začetek finala je pripadel Franciji. Rudy Gobert je ob koncu prve minute podal do Nanda de Coloja, ki je dosegel prvi koš na tekmi, nato pa je Francija povedla že z 10:4. A so košarkarji ZDA slabe tri minute in pol pred koncem uvodne četrtine znižali na 12:14. Kevin Durant je po trojki za izenačenje (15:15) svojo ekipo prvič povedel v vodstvo z 18:15. Prvo četrtino so dobili Američani (22:18), ki so nato v uvodu drugega dela vodstvo povišali na 28:20.

Pet minuti in pet sekund pred koncem polčasa je Durant s trojko povišal na 38:26, v naslednjem napadu pa s prostih metov s tedaj svojo devetnajsto točko na 39:26. Gobert je z zabijanjem in dvema prostima metoma, v tej seriji je dva prosta meta tudi zgrešil, Francijo sredi druge četrtine popeljal na sedem točk zaostanka (39:32).

V zadnji minuti prvega polčasa je Evan Fournier znižal razliko na 38:43 s prostih metov, enega je zadel tudi Gobert (39:44), ki pa je v zadnji uspešni akciji v prvem polčasu za 39:44 zgrešil tudi četrti met s črte; dotlej je zadel le polovico svojih prostih metov (4:8). Durant je dve sekundi pred koncem polčasa zgrešil in Američani so tako prvi polčas dobili s petimi točkami prednosti. Gobert je v tem delu vodil svojo ekipo s 13 točkami in sedmi skoki, Durant pa je bil najboljši na igrišču z 21 koši.

Na začetku tretje četrtine so se Francozi po koših Fournierja in de Coloja že po dveh napadih približali na dve točki zaostanka (44:46). A je s trojkama Jason Tatum sredi tega dela ekipi ZDA znova zagotovil dvakrat po deset točk prednosti. Ta je ob koncu predzadnje minute narasla na 14 (71:57). Nicolas Batum je svoje prve točke s trojko zadel v zadnji sekundi tretje četrtine in dvomestna razlika v korist ZDA se je znižala na enomestno (71:63) ter upanjem Francije na preobrat v zadnji četrtini.

Frank Ntilikina je s trojko in svojimi prvimi točkami dobrih pet minut pred koncem Franciji zagotovil le tri točke zaostanka (70:73). A so Američani nato dvakrat hitro ušli na deset točk, drugič po trojki Tatuma (82:72). Fournier je minuto in osem sekund pred koncem s trojko vlil upanje svoji ekipi, ki je tedaj zaostajala za šest točk, vendar je v naslednjem napadu svoje ekipe drugi takšen poskus zgrešil.

Ko je že kazalo, da je tekma odločena v korist ZDA, pa sta bila uspešna Ntilikina in de Colo 10,2 sekunde pred koncem ter Francijo znova pripeljala na tri točke zaostanka (82:85). Durant je nato zadel dva prosta meta po peti osebni napaki Goberta, ki je zbral 16 točk, osem skokov, nad njim pa je bilo storjenih 10 osebnih napak, a je zadel le šest od 13 prostih metov.

Durant je postavil končni izid, Batum je le še zgrešil zadnji napad Francije, ki je tako tretjič izgubila finale na olimpijskih igrah ter še naprej ostaja brez zlata. Durant je bil najboljši strelec tekme z 29 točkami, zgrešil je le en prosti met v devetih poskusih, zbral je še šest skokov in tri podaje. Tatum je prišel do 19 točk, na drugi stran jih je tako kot Gobert 16 zbral tudi Fournier.

S tem so ameriški košarkarji osvojili svojo šestnajsto zlato medaljo na olimpijskih igrah (1936, 1948, 1952, 1956, 1960, 1964, 1968, 1976, 1984, 1992, 1996, 2000, 2008, 2012, 2016, 2021).