Ustavni sodnik Jaklič trdi, da ni potreboval ...

0 05.09.2018 22:08:14

Iz Varaždina s prestižno zmago

Blaž Mesiček
Fiba Europe
Slovenska reprezentanca je odigrala prijateljsko srečanje s Hrvaško in se v Varaždinu veselila prestižne zmage. Varovanci Rada Trifunovića so južne sosede premagali s 87:86 (18:16, 45:37, 71:61). Reprezentanci se bosta ponovno srečali v soboto v Celju.

Slovenci so odlično metali z razdalje in dosegli kar 17 trojk. Najboljša strelca v pomlajeni slovenski izbrani vrsti sta bila Jakob Čebašek, član belgijskega Liegea, ki se je ustavil pri 22 točkah, zadel pa je pet trojk iz sedmih poizkusov. Blaž Mesiček je dodal 14 točk, medtem ko je Matic Rebec zbral 12 točk in 10 asistenc. Dvomestno število točk sta dosegla še Miha Lapornik 811) in Gregor Glas (10).

Selektor Rado Trifunović je imel na razpolago le deset košarkarjev, od tega zgolj tri iz zlate istanbulske selekcije, a so bili praktično vseh 40 minut boljši tekmec od zasedbe hrvaškega stratega Dražena Anzulovića, ki je imel v svojih vrstah štiri igralce iz lige NBA - Bojana Bogdanovića iz Indiane Pacers, Daria Šarića iz Philadelphie 76-ers, Ivico Zubca iz Los Angeles Lakers ter Anteja Žižića, ki si kruh služi v Clevelandu.

Slovenija se je tekme lotila nadvse resno in bila že v prvem polčasu večji del v ospredju. Kapetan Gašper Vidmar je za začetek zabil preko Šarića, hitro pa so se razigrali tudi ostali slovenski reprezentanti. Vodstvo 18:16 je Slovenija v 15. minuti nadgradila, v 19. minuti pa na 39:30.

V prvih dvajsetih minutah, v katerih je Slovenija dobila skok z 18:15 in imela 12 podaj v primerjavi s petimi Hrvaške, se je med strelce vpisalo osem slovenskih igralcev; 14 točk je dosegel Jakob Čebašek, osem Miha Lapornik, sedem pa Gregor Glas.

Tudi v nadaljevanju je Slovenija vztrajala pri agresivni obrambi in hkrati rešetala hrvaški koš z razdalje. Domači so se v 24. minuti prvič srečali z dvomestnim zaostankom (43:53), glede na to, da je Slovenija v prvih treh četrtinah zadela 14 trojk iz 20 poskusov, pa se je s to razliko začelo tudi zadnjih deset minut.

Ko je razlika poskočila na 13 točk (61:74), je imela Slovenija 71-odstotni met za tri točke (15:21), ob tem, da je imel Trifunović sedem strelcev izza polkroga, pri 61:77 v 32. minuti pa je odstotek poskočil na 72-odstotkov oziroma redko videnih 16:22.

Hrvaška je v zadnjih minutah zaigrala na vse ali nič. V treh minutah je zaostanek znižala na 72:77, tri minute do konca je izenačila na 83:83, v dramatični končnici pa so Slovenci ubranili zasluženo zmago.

Čeprav je Miha Lapornik v zadnjih 30 sekundah zgrešil štiri proste mete, je imela Slovenija še vedno dovolj moči v obrambi, da se je s skupnimi močmi zaščitili pred zadnjimi poskusi Hrvaške. Tudi Daria Šarića v zadnjem napadu pri končnem izidu 87:86.

Hrvaška - Slovenija 86:87 (16:18, 37:45, 61:71)
Varaždin - Mestna dvorana, gledalcev 2000, sodniki: Herceg, Vovk, Kardum (vsi Hrvaška).
HRVAŠKA: Mustapić 25 (3:4), Šarić 15 (5:5), Bilinovac 3, Perić 4, Ramljak 4, Zubac 6 (0:2), Žižić 12 (4:4), Bogdanović 17 (6:7).
SLOVENIJA: Rebec 12 (2:2), Mesiček 14 (5:6), Lapornik 11 (0:6), Vidmar 5 (1:2), Zagorac 8, Glas 10 (1:2), Bratec 5, Čebašek 22 (5:5).
Prosti meti: Hrvaška 18:22, Slovenija 14:23.
Met za dve točki: Hrvaška 22:46, Slovenija 11:23.
Met za tri točke: Hrvaška 8:18 (Mustapić 4, Šarić 2, Bilinovac, Bogdanović), Slovenija 17:28 (Čebašek 5, Lapornik 3, Glas 3, Zagorac 2, Rebec 2, Bratec, Mesiček).
Skoki: Hrvaška 30 (22 + 8), Slovenija 34 (27 + 7).
Osebne napake: Hrvaška 23, Slovenija 23.