Ekipa
© 2025 Salomon d.o.o. Vse pravice pridržane
Primož Salmič
Primož Salmič
04. 06. 2015 · 16:05
09. 08. 2017 · 09:57
Deli članek:

Prihodnost nastopila letos

Slovenska reprezentanca bo po 14 letih zelo verjetno spet imela v svojih vrstah ameriškega igralca. Selektor Jure Zdovc je v sestavljanju mozaika za letošnje evropsko prvenstvo in iskanju primernih rešitev na vseh položajih očitno uvidel, da potrebuje novo moč pod košem. Vrzel naj bi zapolnil Bryant Dunston, ki je zadnji dve sezoni član Olympiakosa.

Če odštejemo igralce (Žarko Đurišić, Marijan Kraljević, Ivica Jurković), ki so za reprezentanco igrali v 90. letih prejšnjega stoletja, ko še niso veljala zdajšnja pravila o naturaliziranih košarkarjih v dresih z državnim grbom, je bil prav Američan tisti, ki mu je pripadla vloga prvega naturaliziranca v slovenski reprezentanci.


To je bil Ariel McDonald, ki je igral na evropskem prvenstvu leta 2001 v Turčiji. Pozneje organizator igre ni več oblekel slovenskega dresa, njegovi nasledniki pa so bili vsi po vrsti igralci z območja nekdanje Jugoslavije, nazadnje na lanskem svetovnem prvenstvu Alen Omić.

BRYANT DUNSTON 
državljanstvo: ZDA 
rojen: 28. 5. 1986 
višina: 203 cm 
kariera: Mobis Phoebus (J. Koreja, 2008-10), Aris (Grčija, 2010/11), Bnei Hašaron (Izrael, 2011), Hapoel Holon (Izrael, 2011/12), Varese (Italija, 2012/13), Olympiakos (Grčija, 2013–?)

Že pred letom dni je selektor Jure Zdovc priznal, da je veliko razmišljal o tem, da bi angažiral povsem novega tujca. Celo več, to je bilo eno njegovih prvih vprašanj, ko se je leta 2013 z Zvezo začel pogovarjati o ponovnem sodelovanju. Tudi Zdovc je pač želel sesti na vlak, na katerem so države, ki na hitro in tudi večkrat v nekaj letih podelijo državljanstvo tujemu košarkarju – v veliki večini so to Američani – ter z njim reprezentanci dodajo novo dimenzijo.

A je selektor hitro nehal sanjariti, ko je spoznal, da je v nasprotju s Turčijo, Gruzijo in podobnimi, kjer je to preprosto narediti, v Sloveniji dodelitev državljanstva tujcu še vedno dolgotrajen proces, pa tudi pri izredni naturalizaciji se postopek ne konča tako hitro. "Vsekakor pa je ta ideja živa za prihodnost," je takrat dejal Zdovc.

DVAKRAT PRVI OBRAMBNI IGRALEC EVROLIGE
In ta prihodnost je očitno nastopila letos. Slaba dva tedna pred dnevom, ko bo oznanil svoj seznam kandidatov za nastop na evropskem prvenstvu, so se namreč pojavile govorice, da bo na njem tudi povsem novo ime – Bryant Dunston.

Tretje, morda celo najzanimivejše vprašanje pa je tudi, ali angažiranje Dunstona nemara pomeni, da ima Zdovc zagotovilo Gorana Dragića o igranju na EuroBasketu. Zelo verjetno bi razmišljal, da za tako kočljiv položaj v moštvu, kot je organizator igre, potrebuje res kakovostnega moža, če bi vedel, da se bo v boj za olimpijske igre podal brez njega in Bena Udriha.

Gre za 29-letnega 203 centimetre visokega Američana, ki lahko igra tako na položaju krilnega centra kot centra, zadnji dve sezoni pa igra za Olympiakos. Seveda smo o resničnosti navedb povprašali na Košarkarski zvezi Slovenije, kjer pa ostajajo brez komentarja in pravijo, da bo vse znano 16. junija, ko bo na sporedu novinarska konferenca, na kateri bo Zdovc objavil seznam igralcev, ki jih bo povabil na priprave. Ni pa bilo (kategoričnega) zanikanja, kar bi dalo slutiti, da bi nas dim utegnil pripeljati do ognja.

Dunston je bil v obeh sezonah pri Olympiakosu izbran za najboljšega obrambnega igralca evrolige in ta podatek pove dovolj o tem, zakaj bi bil prav on izbor Zdovca. Slednji je zagovornik trde obrambe, njegova trenerska filozofija na prvo mesto postavlja granitno igro na svoji polovici parketa, in Dunston prinaša prav to. Ne gre za napadalca; vsekakor ni igralec, ki bi mu v roke porinil žogo in pričakoval, da bo z njo nekaj naredil, saj so za to v Olympiakosu – in bi bili tudi v slovenski reprezentanci – zadolženi drugi. Ko pa gre za branjenje svojega koša, je glavni igralec.

Nikola Miljković

IMA ZDOVC POTRDITEV GORANA DRAGIĆA?
Seveda se v povezavi z njim zastavlja vsaj nekaj vprašanj. Prvo je, kaj se je tako spremenilo, da je letos vključitev Američana v izbrano vrsto možna, oziroma ali se je zdajšnja vlada pripravljena takšnih stvari lotiti drugače.

DOSEDANJI NATURALIZIRANI REPREZENTANTI 

Ariel McDonald EP 2001 


Jurica Golemac EP 2003, EP 2009 


Aleksandar Ćapin EP 2005, EP 2007 


Emir Preldžić KVAL. OI 2008 


Hasan Rizvić SP 2010 


Mirza Begić EP 2011, EP 2013 


Alen Omić SP 2014

Drugo vprašanje je, zakaj Dunston, in ne kdo, ki je bil v preteklosti naturaliziran igralec. Omić Zdovca očitno ni prepričal, morda pa se v tem skriva tudi potrditev namigov, da bi Mirza Begić odpovedal letošnje udejstvovanje v izbrani vrsti. In ker je Erazem Lorbek sezono izpustil zaradi rehabilitacije po poškodbi, je Zdovc očitno želel na vsak način še nekoga, ki bo delal družbo Gašperju Vidmarju, Juretu Balažiću, Žigi Dimcu in še komu.

Tretje, morda celo najzanimivejše vprašanje pa je tudi, ali angažiranje Dunstona nemara pomeni, da ima Zdovc zagotovilo Gorana Dragića o igranju na EuroBasketu. Zelo verjetno bi razmišljal, da za tako kočljiv položaj v moštvu, kot je organizator igre, potrebuje res kakovostnega moža, če bi vedel, da se bo v boj za olimpijske igre podal brez njega in Bena Udriha, saj je vprašanje, ali Jaki Klobučarju, Alekseju Nikoliću in drugim že toliko zaupa. Razen seveda, če je bil v dilemi in je dal prednost reševanju težav na centrskem položaju, mesto organizatorja igre pa bo poskušal kolikor toliko dobro zakrpati s tistim, kar ima na voljo.