Primož Salmič
14.09.2014 22:48:53

Svetovni prvaki z drugega planeta

Fiba

Američani so v Španiji osvojili naslov svetovnega prvaka. V finalu so bili s 129:92 (35:21, 67:41, 105:67) boljši od Srbov.

ZDA so novi stari svetovni prvak. Prvič do zdaj so Američani uspeli ubraniti naslov in petič v zgodovini postali najboljši na svetu.

V finalu niso imeli težjega dela s Srbijo, ki je sicer zelo dobro začela dvoboj, na polovici prve četrtine pa so jenkiji prestavili v višjo prestavo in že v prvem polčasu povozili tekmece. V drugem smo videli igro brez obrambe in tekmo z največ točkami na prvenstvu.

Že v zgodnjepopoldanskih urah je bilo po Madridu in zlasti okrog dvorane mogoče videti srbske navijače, ki so prišli z raznih koncev Evrope, nekaj pa tudi iz domovine. Vsi so bili optimistično razpoloženi, prepričani, da lahko njihovi ljubljenci zagrenijo življenje tudi do zdaj neporaženim Američanom. V to je verjel tudi selektor Saša Đorđević, ki je pred dvobojem dejal, da v finalu nočejo le sodelovati, ampak igrati.

Fiba

Začetek je res potrjeval resničnost njegovih besed, saj so na krilih navijačev Srbi odlično odprli dvoboj in prisilili trenerja ZDA Mike Krzyzewskega, da je že po treh minutah klical prvo minuto odmora, Srbi so takrat vodili z 10:5. Minuto pozneje je bilo 15:7, nato pa kot da bi Srbi izginili s parketa.

Stvari sta v svoje roke vzela Kyrie Irving in James Harden, ki sta v prvem polčasu dosegla 18 oziroma 17 točk. S serijo 15:0 so Američani povedli za sedem (22:15), v 8. minuti je bilo že 32:19. Že na prejšnjih tekmah pa smo videli, kako je, ko ZDA enkrat pridejo do malo večje prednosti, in podobno kot drugim reprezentancam se je godilo tudi Srbom.

Vsaka izgubljena žoga, vsak zgrešen napad sta pomenila hitro akcijo na drugi strani, zaključeno z lahkim košem ali celo trojko. Šele Derrick Rose je v sedmem poskusu zgrešil prvi ameriški met izza črte 6,75, ZDA pa so že v prvih 20 minutah dosegle kar 11 trojk.

Fiba

Ob tako dobrem metu Srbija seveda ni imela nobenih možnosti in tako je Rudy Gay že na izteku 15. minute dosegel 50. točko Američanov, ki so po dveh četrtinah prišli celo do 67 doseženih točk, najvišja prednost v tem delu pa je znašala 31 točk (67:35).

Finale, ki se je začel tako vzpodbudno z vidika zanimivosti, je bil že davno odločen, naboja ni bilo več, zato je bilo toliko bolj presenetljivo nekaj nervoze na začetku drugega dela, ko je bila na srbski strani dosojena nešportna osebna napaka, malo zatem pa še tehnična.

Toda stvari so se hitro umirile, tudi z menjavami na obeh straneh, saj sta tako en kot drug trener dala priložnost tudi tistim, ki na prejšnjih tekmah niso veliko igrali. V 35. minuti je bilo že 40 točk naskoka (115:75), še najbolj zanimivo je bilo tako v trenutkih, ko so se s tribun oglasili španski navijači in zahtevali odstop njihovega selektorja Juana Antonia Orenge.

Najboljši strelec pri zmagovalcih je bil Kyrie Irving z 26 točkami, hkrati pa je postal še najkoristnejši posameznik turnrja, na katerem so Američani zmagovali s povprečno razliko 34 točk. Najučinkovitejši pri poražencih je bil Nikola Kalinić (18).

Poleg Irvinga so se v najboljšo peterko prvenstva uvrstili še Srb Miloš Teodosić, Francoz Nicolas Batum, Španec Pau Gasol in Američan Kenneth Faried.

Tretje mesto je pripadlo Francozom, Slovenci pa so bili sedmi.

ZDA - Srbija 129:92 (35:21, 67:41, 105:67)

Arena Madrid, gledalcev 13.673, sodniki Seibel (Kanada), Rižik (Ukrajina), Viator (Francija).
ZDA: Curry 10 (4:4), Thompson 12, Rose, Faried 12 (2:4), Gay 11, Derozan 10 (3:3), Irving 26, Plumlee 1 (1:2), Cousins 11 (7:8), Harden 23 (4:4), Davis 7 (3:4), Drummond 6.
SRBIJA: Teodosić 10 (1:2), Simonović, Jović 6, Bogdanović 15 (4:4), Bjelica 18 (4:6), Marković 3 (1:2), Kalinić 18 (1:3), Birčević, Krstić 4, Raduljica 9 (3:3), Katić 2, Štimac 7 (1:1).
Prosti meti: ZDA 24:29, Srbija 15:21.
Met za dve točki: ZDA 30:48, Srbija 31:50.
Met za tri točke: ZDA 15:30 (Irving 6, Harden 3, Curry, Thompson po 2, Gay, Derozan po 1), Srbija 5:25 (Bjelica 2, Teodosić, Marković in Kalinić po 1).
Skoki: ZDA 44 (16+28), Srbija 32 (12+20).
Osebne napake: ZDA 25, Srbija 27.
Pet osebnih napak: Bjelica.