Šest ustavnih sodnikov razkrilo dodatne ...

Skrivajo premoženje: razkrivamo nepremičnine, ki...

Poleg britanskega škandala, Rebel razkriva tudi druga sporna povabila, vključno z 2-milijonsko ponud Odkrito.si

Kraljeva družina - Orgije in droga na zasebnih ...

Bo igral? Navijači Dallasa v skrbeh zaradi ...

0 19.05.2023 22:05:14

Imamo oba finalista evrolige! Olympiacos se bo meril z zmagovalcem el clasica, to pa je ...

Košarkarji Reala iz Madrida so se uvrstili v veliki finale zaključnega turnirja evrolige v Kaunasu, potem ko so na drugi polfinalni tekmi premagali Barcelono z 78:66 (18:18, 36:42, 58:55). V nedeljskem finalu se bodo pomerili z Olympiacosom, ki je bil v prvem polfinalu s 76:62 boljši od Monaca.

Košarkarji iz Madrida so se po zmagi nad večnimi rivali 20. prebili v veliki finale med evropsko elito. Najboljši so bili v letih 1964, 1965, 1967, 1968, 1974, 1978, 1980, 1995, 2015 in 2018, ko je v dresu kraljevega kluba blestel slovenski as Luka Dončić. Real je lani igral v finalu in izgubil proti Anadolu Efesu, ki se po dveh zaporednih naslovih ni uvrstil v končnico.

Madridčani so dvoboj odlično začeli in povedli z 10:3. Barcelona je šele po nekaj zadetih trojkah našla pravi ritem in z delnim izidom 12:1 povedla za štiri. Katalonci so po izenačenem nadaljevanju na stopalko za plin pritisnili sredi druge četrtine in si po zaslugi sijajnega meta za tri točke (9:14) priigrali prednost devetih točk, na odmor pa so odšli s +6.

V tretji četrtini se je trojka Kataloncev ustavila (na koncu 14:39), Real pa je to izkoristil in po zabijanju Džanana Muse štiri minute pred koncem četrtine povedel (49:47). Predvsem Walter Tavares je bil pod košem nerešljiva uganka tako v napadu kot obrambi.

Barcelona je na začetku zadnje četrtine nadoknadila sedem točk razlike in izenačila, nato pa je oslabljeni Real, igrala nista Gabriel Deck in Guerschon Yabusele, vse bolj prevzemal pobudo. Katalonci so bili izgubljeni, Real pa je le še povečeval prednost pred večnimi tekmeci in se drugič zapovrstjo uvrstil v finale.

Pri Madridčanih je bil najbolj učinkovit Walter Tavares, ki je ob 20 točkah zbral še 15 skokov, medtem ko je pri Barceloni največ točk, 16, dosegel Alex Abrines.

Drugi finalist je Olympiacos, ki je bil v prvem polfinalu boljši od Monaca. Košarkarji iz Pireja so se po zmagi nad tekmeci iz kneževine devetič uvrstili v veliki finale najbolj imenitnega klubskega tekmovanja na stari celini. V sezonah 1996/97, 2011/12 in 2012/13 so pobrali smetano na zaključnih turnirjih, v sezonah 1993/94, 1994/95, 2009/10, 2014/15 in 2016/17 pa bili osmoljenci finalnih tekem.

Izbranci srbskega strokovnjaka Saše Obradovića na klopi Monaca so sijajno odprli obračun v drugem največjem litovskem mestu. Že v prvi četrtini so povedli za sedem točk (15:8, 18:11), a so jih Pirejčani v 13. minuti ujeli in izenačili na 22:22. Monačani so v zadnjem delu prve polovice tekme znova zaigrali sijajno in "stisnili v kot" imenitne tekmece ter se na veliki odmor odpravili z vodstvom 12 točk (41:29).

Grki so v drugem polčasu pokazali svoje skrbno negovane košarkarske mišice. Tretjo četrtino so dobili kar s 27:2 in povedli s 56:43, visoke prednosti pa niso več izpustili iz svojih rok. V zadnjih desetih minutah so imeli popoln nadzor nad tekmeci, ki so se v svoji drugi sezoni med elito prebili do zaključnega turnirja.

Pri Olympiacosu sta bila najbolj učinkovita Saša Vezenkov z 19 in Kostas Papanikolau s 15 točkami, pri Monacu pa Mike James in Elie Okobo. Oba sta dosegla po 17 točk.

Z Olympiacosom je doslej Reak trikrat igral v finalu evrolige in slavil v sezonah 1994/95 in 2014/15. Grki so bili boljši v sezoni 2012/13. Tekma za tretje mesto med Barcelono in Monacom bo na sporedu v nedeljo ob 16. uri, finale bo tri ure pozneje.

Real Madrid - Barcelona 78:66
(18:18, 36:42, 58:55)

* Žalgiris Arena, sodniki: Pukl (Slovenija), Mogulkoc (Turčija), Difallah (Francija).
* Barcelona: Vesely 4 (0:2), Kalinić 6 (0:2), Satoransky 7, Laprovittola 12 (0:1), Abrines 16 (2:2), Kuric 11, Jokubaitis 6, Mirotić 3 (1:2), Nnaji 1 (1:2).
* Real Madrid: Williams-Goss 10, Randolph 6, Fernandez 2, Hezonja 14 (2:2), Rodriguez 12 (2:2), Tavares 20 (6:9), Llull 5 (2:2), Ndiaye 2, Musa 7 (3:4).
* Prosti meti: Barcelona 4:11, Real Madrid 15:19.
* Met za 3 točke: Barcelona 14:39 (Abrines 4, Laprovittola 4, Kuric 3, Kalinić 2, Satoransky), Real Madrid 7:22 (Williams-Goss 2, Hezonja 2, Rodriguez 2, Llull).
* Osebne napake: Barcelona 23, Real Madrid 21.
* Pet osebnih napak: /.

Olympiacos - Monaco s 76:62
(14:20, 29:41, 56:43)
* Žalgiris Arena, gledalcev 11.673, sodniki Rižik (Ukrajina), Latiševs (Latvija), Vilius (Litva).
* Olympiacos Pirej: Canaan 7 (0:2), Larencakis 4 (1:3), Fall 12 (2:5), Sloukas 9 (7:8), Vezenkov 19 (3:4), Papanikolaou 15 (3:5), Bolomboy 2 (2:2), Black 3 (1:2), McKissic 5.
* Monaco: Brown 4 (0:1), Okobo 17 (5:8), Moneke 2, Loyd 11 (4:5), Diallo 2, Motiejunas 7 (1:2), Hall 2, James 17 (7:7).
* Prosti meti: Olympiacos Pirej 19:33, Monaco 17:24.
* Met za 3 točke: Olympiacos Pirej 7:19 (Papanikolaou 2, Vezenkov 2, Canaan, Larencakis, McKissic), Monaco 5:24 (James 2, Okobo 2, Loyd).
* Osebne napake: Olympiacos Pirej 21, Monaco 24.