Primož Salmič
21.10.2015 22:50:56

Olimpija po povprečni igri izgubila v Franciji

Union Olimpija je po treh uspehih v ligi ABA in še enem v evropskem pokalu prekinila niz zmag. Nanterre je bil v drugem krogu evropskega pokala boljši od Ljubljančanov.

Drugače je treba iti v tekmo, je opozarjal Gašper Potočnik in imel v mislih dvoboj prvega kroga s Trentom, ko so šle vse napovedi o trdi obrambi v nič, izpuhtele v zrak. Obrambe takrat praktično ni igrala ne Olimpija ne Trento. A očitno je bilo igralcem Olimpije dirjanje gor in dol s skromnim pokrivanjem nasprotnikov tako všeč, da so si rekli, zakaj ne bi tega ponovili še enkrat.

Tako je bilo vsaj videti tisto, kar so počeli v prvi četrtini sinočnje tekme, ko so se Francozi sprehajali na polovici igrišča, ki so ga branili Ljubljančani. Dosegli so 28 točk, štiri trojke, zmaji so jih kar vabili, naj počno, kar želijo, in predvsem Gerald Robinson je vabilo sprejel ter dal 11 točk. Potočnik je z minutami odmora sicer želel nekaj spremeniti, a mu ni uspelo, Olimpija je po desetih minutah zaostajala za 13 točk.

V drugi četrtini se je podoba igre v obrambi popravila, posledično je bolje začel funkcionirati tudi napad. Francozi so sicer agresivni atleti, a po drugi strani precejšnji »indijanci«, ki hitro zaidejo stran od načrta oziroma postavitve, kot jim jo naloži trener. Olimpija je v drugih desetih minutah dala točko manj, kot Nanterre v prvi četrtini in prepolovila zaostanek, navkljub temu, da so gostitelji na veliki odmor odšli s sedmimi zadetimi trojkami, zmaji pa z nobeno. Poskusili so zgolj štirikrat, še to dvakrat (krilni) center Sava Lešić, ki je zato zadel vse štiri mete za dve točki.

Met Ljubljančanov bi se moral popraviti, smo razmišljali pred začetkom drugega polčasa in Zack Wright nam je takoj pritrdil, v prvem napadu je zadel izza črte 6,75. Ko je v naslednjem enako uspelo še Lešiću, smo bili prepričani, da bo Olimpija hitro dohitela in tudi prehitela Francoze, sploh, če bo še malo nadgradila igro v obrambi.

Toda podobno hitro, kot so upi vzplamteli, so tudi ugasnili. Ronalds Zakis je sicer približal Ljubljančane le na dve točki zaostanka (52:50), a to je bil že njihov labodji spev, čeprav takrat tega še nis(m)o vedeli. Sledilo je namreč pet minut brez dosežene točke, med katerimi se Nanterre sicer še ni uspel odlepiti prav zaradi boljše obrambe, je pa slednja zaspala v zadnji minuti četrtine, ko je prejela pet točk in razlika je bila spet dvomestna.

Kot da je to vzelo voljo varovancem Potočnika, ki so zadnjo četrtino začeli s premalo želje po preobratu. Hitro je bilo vse odločeno, že sedem minut pred koncem je bila razlika 17 točk. To ni bila najvišja prednost na tekmi, dobri dve minuti pred iztekom se je povzpela na 19 točk, na koncu je bila le nekaj manjša.

Nanterre - U. Olimpija 85:72

(67:57, 49:42, 28:15)
Nanterre - Palača športa Maurice Thorez. 2500 gledalcev. Sodniki: Bulto (Španija), Juras (Srbija), Trawicki (Poljska).
NANTERRE: Mitchell 18 (2:2), Nzeulie 4, Invernizzi 9, Jaiteh 14 (0:1), Robinson 17 (4:5), Osby 6 (3:4), Riley 6, Raposo 1 (1:2), Campbell 7, Racine 3.
UNION OLIMPIJA: Wright 14 (3:4), Rupnik, Hrovat 9 (5:5), Mesiček 4 (4:4), Nikolić, Vučetić, Lapornik 8, Lešić 18 (2:2), Zagorac 5 (1:2), Mahkovic 2, Zakis 10.
Prosti meti: Nanterre 10:14, Union Olimpija 15:17.
Met za tri točke: Nanterre 11:31 (Mitchell 4, Invernizzi 3, Robinson, Campbell, Racine, Osby), Union Olimpija 3:16 (Lešić 2, Wright).
Osebne napake: Nanterre 20, Union Olimpija 20.