08.02.2015 19:10:49

Liga ABA: Džile grobar Zvezde

Krka je premagala Crveno zvezdo. Krka je premagala Crveno zvezdo. Krka je premagala Crveno zvezdo. In tako v nedogled.

Oziroma vsaj še 17-krat, da pridemo do številke 20. Toliko krogov je bila namreč neporažena Zvezda, do včeraj še ni izgubila tekme. Dokler ni prišla v Novo mesto. Praktično s sedmimi igralci je Krka spravila na kolena evroligaša in mu prizadejala prvi poraz v ligi ABA letos.

Lahko bi zapisali, da se je nalašč oblekel v črno, da bi še malo izzval rdeče-bele, a Aleksandar Džikić je pač vedno odet tako. Dejstvo pa je, da je med tistimi (iz Srbije), ki niso zvezdaši oziroma jim je pri srcu Partizan. To seveda dobro vedo tudi navijači Zvezde in zato je bil deležen nekaterih žaljivk s strani skupine pristašev gostujoče ekipe, ki so se zbrali v dvorani Leona Štuklja. A jih je preslišal ali pa si mislil svoje, tako kot potem čez kakšno uro in pol.

Kar nekoliko smešno so ob pogledu na ogrevanje obeh ekip izgledale napovedi iz tabora Crvene zvezde pred potjo v Novem mestu, da bodo tam nastopili močno oslabljeni, ker sta v Beogradu ostala lažje poškodovana Nemanja Dangubić in Stefan Jović. Na eni strani parketa je bilo 12 košarkarjev v rdeče-beli opravi, na drugi pa je vaje delalo in metalo na koš le devet igralcev Krke. Da ne bosta nastopila Imran Polutak in Matej Bolčina je bilo jasno že prej, za nastop na koncu še vedno vseeno ni bil pripravljen Mirko Mulalić, dan pred tekmo pa si je na treningu gleženj zvil še Luka Lapornik. Mulalić se je pozneje vseeno pojavil v dresu, toliko, da je zapolnil tisto potrebno deseto mesto v postavi, a jasno je bilo, da bo trener Aleksandar Džikić to popoldne bolj malokrat prekinjal igro zaradi menjav.
To je obenem pomenilo, da bodo nekateri imeli veliko minutažo in seveda takoj sprožalo vprašanje, ali bodo vzdržali ritem, ki ga (lahko) diktira Zvezda.

Začetek je izgledal tako, kot bi se pri Krki odločili za taktiko »na začetku dajmo vse od sebe, potem pa dokler bo šlo«. In del te taktike je bila tudi igra na Chrisa Bookerja, ki naj bi izkoriščal hitrost proti Bobiju Marjanoviću oziroma ga s svojimi meti od daleč spravil iz rakete. Slednje je odlično uspevalo, krkaši so dajali vse od sebe in šlo je cel prvi polčas. Že prvo četrtino,v kateri je Booker dosegel 11 točk, je Krka dobila za 12 točk, vodila pa tudi že za 15 (23:8), tudi na veliki odmor pa odšla s solidno zalogo devetih točk. Ob koncu 14. minute je Zvezda po seriji devetih točk sicer prišla le na dve točki zaostanka, a so Dolenjci odgovorili z nizom 10:0 in zanesljivo dobili prvi polčas, v katerem je bilo na strani gostov opaziti že kar nekaj nervoze, odtod tudi dve tehnični napaki, a najbolj nervozen mož na parketu oziroma ob njem je bil očitno kar zajec, maskota Krke, ki mu je sodnik celo ukazal, da se mota oddaljiti od igrišča.

Še en polčas so morali vzdržati krkaši, jasno je bilo, da bo ta še težji kot prvi. A 15-minutni počitek jim je dal novih moči in tudi ko so minevale minute v tretji četrtini, je Zvezda še vedno zaostajala, to pa je še povečevalo nervozo rdeče-belih. Branko Lazić je dobil dve tehnični napaki in moral v garderobo, malo za njim pa se mu je tam pridružil še trener Dejan Radonjić, kar je bila posledica druge tehnične napake klopi Zvezde na srečanju. Tudi po 30 minutah je Krka še vedno vodila, kar nekako vsi v dvorani pa so čakali na padec izmučenih Novomeščanov. Toda slednjega ni bilo. Jaka Blažič je sicer poskušal vse, da bi s soigralci tudi po Novem mestu ostal neporažen, a slovenski prvaki ne le da niso padali, ampak so bili vse boljši, vse bolj zanesljivi. Na sceno je stopil še gospod zadnja četrtina Malcolm Armstead, svoje je dodal Alexis Wangmene, in ko je Jasmin Hukić dve minuti in pol pred koncem zadel trojko za 75:62, se je v Novem mestu začelo slavje. Enega niza je konec, nadaljuje pa se Krkin niz zmag, zdaj je pri številki pet.

Krka - Crvena zvezda 77:67 (25:13, 41:32, 57:52)

Dvorana Leon Štukelj, gledalcev 2000, sodniki: Herceg, Hordov, Radojkovic (vsi Hrvaška).
Krka: Kastrati 4, Rojc 2, Wangmene 11 (2:2), Armstead 18 (3:3), Joksimović 4 (2:3), Booker 18 (1:1), Hukić 20 (1:1).
Crvena zvezda: Williams 12, Mitrović 7, Lazić 2, Blažić 10 (2:2), Kalinić 10, Marjanović 9 (5:8), Jenkins 13 (4:4), Zirbes 4 (0:1).
Prosti meti: Krka 9:10, Crvena zvezda 11:15.
Met za tri točke: Krka 8:25 (Hukić 3, Armstead 3, Wangmene, Booker), Crvena zvezda 8:25 (Williams 2, Blažić 2, Kalinić 2, Jenkins, Mitrović).
Osebne napake: Krka 22, Crvena zvezda 17.