"Vsekakor sem takrat računal na odličje, kajti v tisti sezoni sem bil konstantno med prvimi tremi v slalomu. In smo potem tisti trije, ki smo bili med prvimi tremi na tekmah svetovnega pokala, tudi končali med dobitniki odličij, kar se sicer redko zgodi. Vsekakor je bilo popolno, eno veliko veselje, uresničitev sanj in jasno so bile tiste igre zame popolne," se je bronastega Lillehammerja spomnil zdaj 45-letni Gorenjec.
Norveška je igre gostila med 12. in 27. februarjem 1994, nastopilo je 1737 športnikov iz 67 držav. V 61. disciplinah se je za kolajne borilo 522 žensk in 1215 moških.
Slovenski športniki so po neuspehu v Albertvillu dve leti prej na Norveškem prvič posegli po kolajnah v slovenskih dresih in pod slovensko zastavo. Osvojili so tri kolajne, vse tri bronaste. Alpska smučarka Alenka Dovžan je bila bronasta v kombinaciji, Mariborčanka Katja Koren in Mojstrančan Jure Košir sta tretji mesti osvojila v disciplini slalom. Smučar Mitja Kunc je bil v slalomu četrti.
Na vprašanje, ali so sploh možne in smiselne primerjave med svetovnim pokalom in olimpijskimi igrami, je Košir odgovoril: "Kakor za koga. Odvisno od prioritet posameznika. Meni osebno so bile olimpijske igre največ. Vedno sem ciljal na odličje na olimpijskih igrah in sem ga na srečo tudi dobil. Imel sem srečo, da sem nastopil na štirih olimpijskih igrah. Kasneje sem bil še peti, osmi in deseti in meni so olimpijske igre pomenile največ. Seveda je zmaga v svetovnem pokalu enkratna, ampak vseeno imaš več možnosti, razsežnost tekmovanja ni tako velika kot na olimpijskih igrah."
Košir alpsko smučanje še vedno podrobno spremlja in ni imel težav pri naštevanju favoritov iger v Pyeongchangu: "Mislim, da so favoriti dokaj jasni, torej vsi ti, ki odstopajo. V tehničnih disciplinah zagotovo Marcel Hirscher. Bo kar čudež, če se ne bo okitil z zlatom, edini, ki mu je lahko vsaj približno enakovreden v slalomu, je Henrik Kristoffersen. V hitrih disciplinah je pa seveda malo več favoritov, saj so te tekme bolj odvisne od razmer, dnevne forme, materiala, pri teh si ne bi upal napovedati zmagovalcev. V ženskem delu je v tehničnih disciplinah v ospredju Mikaela Shiffrin. Ne bi se začudil, če bi tudi Lindsey Vonn odšla z zlatom s teh iger."
"Poškodba Ilke Štuhec in njena odsotnost je vsekakor zmanjšala slovenske možnosti za kolajne, ampak to je pač šport. Poškodbe se dogajajo, tudi druge ekipe imajo težave s tem, vendar je slovenska ekipa nekoliko manjša, kar pomeni, da se takšna odsotnost bolj občuti. Moramo gledati realno, v okvirih, v katerih so se letos dogajali rezultati. Trojne stopničke imamo po zaslugi Ane Bucik, Mete Hrovat in Žana Kranjca. Tako da se lahko zgodi, da pridemo do medalje tudi v alpskem smučanju. Potrebno bo kakšno takšno naključje, kar se seveda lahko zgodi na velikih tekmovanjih. Vsem bi položil na srce, da morajo iti tja bojeviti in z mislijo na to, da osvojijo odličje in vse narediti v tej smeri. Predajati se vnaprej je nesmiselno. Itak vem, da so športniki in da se ne bodo. Kolajna? Lahko. Ni nemogoče, tega ne bi rekel. Dnevna forma, odličen nastop in še mogoče kakšno srečno naključje," je slovenske možnosti za osvojitev odličja ocenil Košir.
V Južni Koreji bo nastopilo šest slovenskih alpskih smučarjev (Žan Kranjec, Štefan Hadalin, Klemen Kosi, Boštjan Kline, Martin Čater in Miha Hrobat) in pet smučark (Ana Drev, Ana Bucik, Meta Hrovat, Tina Robnik in Maruša Ferk). Od devetih slovenskih kolajn v alpskem smučanju, Mateja Svet in Jure Franko sta jih osvojila še za SFR Jugoslavijo, je zadnje štiri osvojila Tina Maze, srebrni na igrah v Vancouvru in zlati v Sočiju.
Berite brez oglasov in dostopajte do zaklenjenih vsebin
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki berejo stran brez oglasov in imajo brezplačen promocijski dostop do zaklenjenih vsebin
Nemoteno branje brez oglasov
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki berejo stran brez oglasov.
Jure Košir slovenskim olimpijcem: Pojdite v Korejo bojeviti in z mislijo, da osvojite odličje
Od zimskih olimpijskih iger leta 1994 mineva 24 let. Igre v Lillehammerju so še v spominih slovenskih športnih navdušencev. To so bile prve zimske igre po letu 1991 in osamosvojitvi, na katerih so Slovenci osvojili odličja. Med dobitniki kolajn je bil tudi Jure Košir, ki Slovencev tudi v Južni Koreji ne bi kar tako odpisal.
Privoščite si neomejeno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov in imajo brezplačen promocijski dostop do
Plus
vsebin.
Več informacij
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke