Ustavni sodnik Jaklič trdi, da ni potreboval ...

bm
0 11.09.2019 12:05:20

Slovenska reprezentanca po zmago v Egipt, mladi navdušujejo

Matic Križnik in Viktorie Hazmukova
Matic Križnik je znova navdušil v Kopru in se prebil med najboljših štirideset mladincev lestvice Tennis Europe, Pia Lovrič pa je po finalu v Novem Sadu na robu petdeseterice najboljših svetovnih mladink.

Naši mladi igralci in igralke nas tudi ta teden niso razočarali, saj sta Matic Križnik in Pia Lovrič stala na zmagovalnih stopničkah turnirjev TE in ITF. V Kopru se je končal turnir v starostni kategoriji do 14 let, 9. Intesa Sanpaolo Junior Slovenia Open 2019. V konkurenci dečkov je še tretjič letos na turnirjih TE slavil Matic Križnik, naš trenutno vodilni igralec do 14 let in po koprskem uspehu 38. igralec evropske lestvice do 14 let. V finalu je s 6:3, 6:4 premagal Romuna Davida Manuja. Tudi Manu je, tako kot Križnik, na lestvici TE do 14 let uvrščen med najboljših sto igralcev; na njej zaseda 69. mesto, pohvali pa se lahko tudi z enim naslovom na turnirjih TE letos. Manu je v polfinalu s 6:1, 6:1 izločil še enega našega odličnega štirinajstletnika Tima Kuštra. Ta je po koprskem polfinalu na lestvici TE napredoval za 51 mest in je prvič v karieri med najboljšimi 200 igralci na evropski lestvici.

Med deklicami v zaključnih obračunih posamične konkurence ni bilo slovenskih igralk, naslov pa je osvojila prva nosilka, Čehinja Viktorie Hazmukova, 43. igralka lestvice TE. V finalu je s 6:1, 6:2 premagala Nemko Valentino Steiner. V konkurenci dvojic sta turnir osvojila Matic Križnik in Tim Kušter, ki sta v finalu s 6:0, 6:0 premagala Marka Požonca in Srba Marka Miletićkega. Pri dekletih sta slavili Čehinji Natalie Davidova in Hazmukova. V finalu sta bili z 2:6, 7:6 (3), 12:10 boljši od Ane Lanišek in Maše Viriant.

Dvakrat v finalu
Formo pa proti koncu sezone dviguje tudi Pia Lovrič, trenutno vodilna slovenska igralka na mednarodni mladinski lestvici ITF. Prejšnji teden je odlično nastopila na turnirju ITF 2. ranga v Novem Sadu. V finale se je uvrstila tako v konkurenci posameznic kot v konkurenci dvojic, a je žal oba finalna obračuna izgubila. Prva nosilka in 56. mladinka sveta je v polfinalu s 6:3, 6:2 premagala Latvijko Sabine Rutlauka in se še drugič letos uvrstila v finale, tudi v drugem poskusu pa ji naslova ni uspelo osvojiti. Po porazu aprila v Firencah je tokrat v Novem Sadu za naslov igrala s 16-letno Rusinjo Marijo Bondarenko, ki je na lestvici ITF ta teden poskočila na 36. mesto. Rusinja je letos v izvrstni formi, saj je na 31 odigranih tekmah doživela samo pet porazov in osvojila tri turnirje ITF, še četrti naslov pa je vpisala v Novem Sadu, kjer je v finalu Pio premagala z rezultatom 6:3. 6:1. Pia je nastopila še v finalu dvojic, kjer je igrala v paru s Hrvatico Taro Wurth. V finalu sta s 3:6, 2:6 izgubili z Bondarenkovo in Belorusinjo Jano Kolodinsko. Pia, ki bo v konkurenci mladink nastopala še prihodnje leto, bo novo sezono predvidoma začela med najboljšimi tridesetimi, zagotovo pa štiridesetimi igralkami lestvice ITF, kar bo izvrstno izhodišče za zadnje mladinsko leto, prineslo pa ji bo tudi več priložnosti za nastope na članskih profesionalnih turnirjih, kjer imajo najboljše mladinke zagotovljenih nekaj mest na glavnih turnirjih oziroma v kvalifikacijah.

Od Trsta do Tabarake
Dobro sta nastopala tudi Tom Kočevar Dešman in Tomas Lipovšek Puches na turnirjih ITF v Trstu (25.000 USD) in Tabarki (15.000 USD). Kočevar Dešman se je uvrstil v polfinale, tu pa z 1:6, 1:6 izgubil z Avstrijcem Aleksandrom Erlerjem. Izgubil je tudi polfinalno srečanje v dvojicah, kjer je nastopal s Turkom Tunom Altuno. S 6:4, 6:4 sta ju premagala Italijana Pietro Rondoni in Davide Galoppini. Lipovšek je v tretje, potem ko je bil dvakrat polfinalist, obstal v četrtfinalu. Tam ga je z 2:6, 6:3, 6:3 premagal Benjamin Lock iz Zimbabveja. Bolje mu je šlo v dvojicah, kjer je nastopal z Argentincem Matiasom Zukasom, s katerim sta osvojila turnir. V finalu sta igrala proti Rusu Andreju Čepelovu in Francozu Clementu Taburju ter zmagala s 7:6 (2), 6:4.

Davisov pokal
Kočevar Dešman in Lipovšek Puches sta s preostalo ekipo za nastop v Davisovem pokalu, v kateri so še Aljaž Bedene, Blaž Rola in Nik Razboršek, že odpotovala v Egipt, kjer se bodo v petek in v soboto pomerili z domačo ekipo v II. evro-afriški skupini. Obračuni bodo potekali na peščenih igriščih športnega centra El Gezira, največjega športnega kompleksa v Egiptu. Slovenska reprezentanca je v Kairo odpotovala v ponedeljek, tako da bo imela dovolj časa za pripravo. Slovenski selektor Miha Mlakar je pred odhodom izrazil zadovoljstvo, da mu je uspelo zbrati najmočnejšo ekipo. V zadnjih tednih so fantje dosegali dobre rezultate, zato na takšne igre upa tudi v Egiptu. Ker igrajo na pesku, verjame, da ne bo presenečenj in da se bo tekma končala s pozitivnim izidom za Slovenijo. Slovenija je v okviru Davisovega pokala proti Egiptu igrala dvakrat in obakrat zmagala; leta 2000 je bilo v Kairu 3:2 (odločilno točko je priboril Marko Tkalec), leta 2009 pa so Slovenci na Otočcu Egipčane porazili s 5:0.

Najboljša moška liga
Končal se je redni del tekmovanja v prvi moški slovenski ligi. Nastopilo je osem ekip, ki so odigrale po tri srečanja v skupinah A in B. Zmagovalki skupin, ki sta s tem neposredno uvrščeni v polfinale končnice, sta ekipi Branik Maribor in Slovan iz Ljubljane, za preostali dve mesti v polfinalu pa se bodo danes borile ekipe Triglav Kranj in Krško v Kranju ter ŽTK Maribor in Spin Medvode v Mariboru. Polfinale bo na sporedu v petek, finale pa v nedeljo. Vse informacije in podrobnejše izide najdete na spletni strani www.tenis-slovenija.si.

Na Kitajskem
Naša najboljša dekleta (z izjemo Kaje Juvan) Polona Hercog, Tamara Zidanšek in Dalila Jakupović so se preselila na Kitajsko, kjer nastopajo na WTA-turnirjih v Zhengzhouju in Nanchangu. V Zhengzhouju (1,5 milijona USD) je Hercogova v prvem krogu igrala s kitajsko kvalifikantko, 19-letno Meiling Wang, 650. igralko lestvice WTA, in zmagala s 6:3, 6:4. V drugem krogu se bo pomerila s prvo nosilko, trenutno drugo igralko sveta, Čehinjo Karolino Pliškovo. Nastopila je tudi Zidanškova, ki je v prvem krogu igrala s Kazahstanko Julijo Putincevo, 36. igralko lestvice WTA, in izgubila z 1:6, 7:5, 1:6. Zidanškova bo nastopila še v dvojicah, kjer je njena soigralka Belgijka Yanina Wickmayer. Jakupovićeva nastopa na turnirju v Nanchangu (250.000 USD). V prvem krogu je bila njena nasprotnica Italijanka Sara Errani, Dalila pa je dvoboj dobila s 6:1, 6:1 in bo v drugem krogu igrala z Ukrajinko Katerino Kozlovo. Dalila bo nastopila tudi v dvojicah, kjer je njena soigralka Avstralka Jessica Moore. Blaž Kavčič bo nastopil na challengerju v Istanbulu (81.240 USD). V prvem krogu bo igral z Romunom Filipom Cristianom Jianujem.

Značke: tenis, utrinki, šport, mladi