Ekipa
© 2024 Salomon d.o.o. Vse pravice pridržane
ku
ku
18.05.2022 10:08:38
Deli članek:

Skoraj dve desetletji kajakaških rekreativnih akcij

NINA JELENC & PRIMOŽ LAMPIČ

Čeprav je vrhunski šport tisti, ki je v ospredju, Kajakaška zveza Slovenije že več desetletij pozornost namenja rekreativnim prireditvam pa tudi skrbi za okolje. Od maja do oktobra se bo na slovenskih rekah, jezerih in morju zvrstilo več kot deset rekreativnih prireditev.

Prva prireditev v sklopu akcije Voda za vedno, ki jo je Kajakaška zveza Slovenije vzpostavila pred skoraj dvajsetimi leti, je že bila organizirana v začetku maja, in sicer na Kolpi. Triintrideseti tradicionalni prvomajski spust v spomin na dr. Stanka Nikoliča je imel okoljevarstveno noto, saj so udeleženci med spustom očistili reko, napolnili pa okoli 50 vreč smeti. Prav ozaveščanje udeležencev in opozarjanje na problematiko onesnaževanja rek in okolja je eden izmed glavnih ciljev akcije Voda za vedno.

Slovenska in mednarodna kajakaška zveza zavezani trajnostnemu razvoju
Rekreativni spusti niso edina priložnost, ko si kajakaši prizadevajo za varovanje okolja. Kajakaška zveza je eden izmed partnerjev v projektu Zavarujmo prihodnost Zavarovalnice Triglav, trajnostno pa bo organizirana tudi tekma svetovnega pokala v slalomu na divjih vodah, ki jo bo med 24. in 26. junijem gostila Ljubljana, natančneje Tacen.

Prizadevali si bodo kar se da zmanjšati uporabo plastične embalaže (brez plastenk), postavili bodo otoke za ločevanje odpadkov, promovirali uporabo koles in javnega prevoza za prihod na ogled tekmovanja (z vstopnico za tekmovanje bo prevoz z LPP brezplačen), organizatorji bodo uporabljali avtomobile na električni pogon, promovirali bodo lokalno pridelano in zdravo prehrano, tako da bo kar nekaj misli usmerjenih tudi v pripravo jedi, za otroke bodo pripravili okoljske delavnice …

NINA JELENC & PRIMOŽ LAMPIČ

NINA JELENC & PRIMOŽ LAMPIČ


Že v začetku aprila so slovenski slalomski dobitniki olimpijskih kolajn, Benjamin Savšek, Peter Kauzer in Andraž Vehovar, v Tacnu posadili lipe in postali njihovi skrbniki. "Želja vseh športnikov, predvsem pa nas – predstavnikov športov, ki potekajo v naravi – je, da bi se podnebje in s tem naše okolje čim manj spreminjalo. Dolge suše in nenadne poplave nam med vsemi najbolj onemogočajo nemoteno vadbo in tekmovanja," je povedal direktor Kajakaške zveze Slovenije Andrej Jelenc.

V okviru mednarodne kajakaške zveze (ICF) je slovenska zveza del projekta, s katerim želijo velika tekmovanja organizirati ogljično nevtralna. Na vseh velikih ICF tekmovanjih bodo namreč zbirali podatke o ogljičnem odtisu, ki ga udeleženci pustijo s prihodom na tekmovanje in ki nastane pri proizvodnji električne energije, porabljene pri organizaciji tekmovanja. Partner ICF bo za kompenzacijo vrednosti ogljičnega odtisa v Mjanmaru posadil temu primerno število dreves mangrove, ene izmed vrst dreves, ki najbolj vsrkava CO2. Pri podobnem projektu slovenski kajakaši sodelujejo tudi z italijansko kajakaško zvezo.

NINA JELENC & PRIMOŽ LAMPIČ


Letos še 13 rekreativnih prireditev Voda za vedno
Že opravljenemu spustu po Kolpi ta mesec sledi še prireditev na Krki (29. maj), junija na Dravi, Ljubljanici in Soči, julija bodo spusti na Krki, Soči, Savi, avgusta bo v Bohinju kajakaški maraton, v začetku septembra bo v Solkanu na programu soška regata, prvega oktobra bo maratonska preizkušnja med Brežicami in Zagrebom, dan pozneje prireditev na slovenskem morju v Žusterni, sklop prireditev Voda za vedno pa se bo oktobra zaključil še z maratonoma na Ljubljanici in Krki.

Rekreativno veslanje na Ljubljanici je dobrodelno
Kot že omenjeno, so spusti namenjeni ozaveščanju o pomembnosti čistih voda, dogodek na Ljubljanici, ki bo 17. in 18. junija, pa ima tudi dobrodelen značaj. Že deveto leto zapored bo del izkupička iz prijavnin, donacij in sponzorstva namenjen za pomoč tistim v stiski. Organizatorji spusta – Kajakaška zveza Slovenije, Kajak kanu klub Ljubljana in dobrodelno društvo Hiša sonca – so se odločili, da letošnji izkupiček namenijo pomoči društvu Downov sindrom Slovenija in Inštitutu Zlata pentljica.

Za določene spuste, kot je na primer ta na Ljubljanici, predhodno znanje ni potrebno, prav tako tudi ne lastna oprema. Ob predhodnem dogovoru z organizatorji si je mogoče opremo namreč izposoditi, a je število te omejeno, zato ne odlašajte in pri organizatorjih preverite, kako se lahko udeležite rekreativnih kajakaških prireditev. (nj)

REKREATIVNE PRIREDITVE VODA ZA VEDNO 2022
(kdaj >> kje >> stik)
29. maj >> KRKA, vas Krka>>kajakkrka@gmail.com
12. junij>>DRAVA, Ptuj>>ŠD Pure sport/jure@puresport.si
17.–18. junij>>LJUBLJANICA, Ljubljana (24 ur veslanja za dober namen)>>KKK Ljubljana / andrej.jelenc@kajak-zveza.si
26. junij>>SOČA, Kobarid>>X Point/info@xpoint.si
3. julij>>KRKA, Straža>>Občina Straža/andreja.kren@obcina-straza.si
9. julij>>SOČA, Most na Soči>>TD Most na Soči/tdmostnasoci@gmail.com
23. julij>>SAVA, Radovljica>>Tina raft/rafting@tinaraft.si
20. avgust>>BOHINJSKO JEZERO>>KKK Bohinj/kajak.bohinj@gmail.com
4. september>>SOČA, Solkan>>KK Soške elektrarne/kkse@siol.net
1. oktober>>SAVA, Brežice>>KKK Čatež/kk.catez@gmail.com
2. oktober>>MORJE, Žusterna>>KKK Žusterna/kkk_zusterna@hotmail.com
15. oktober>>LJUBLJANICA, Podpeč>>KKK Ljubljana/kkklj@siol.net
22. oktober>>KRKA, Kostanjevica>>KKK Krško/kajak.kanu.krsko@gmail.com