Ana Belac je bila po dveh rundah celo na drugem mestu, še boj pomembno pa je, da se je kot prva slovenska golfistka uvrstila med najboljše. Preživela je rez in vnovič spisala novo poglavje zgodovine slovenskega golfa. Štiriindvajsetletna Primorka je bila lani igralka in novinka leta serije Symetra, kar naj bi ji prineslo dober status in nastope na turnirjih LPGA. Vodstvo elitne organizacije je po koncu sezone spremenilo svoje odločitve in le napol držalo obljube, saj naj bi bila koronasezona priznana v manjši meri, kot je bilo sprva mišljeno. Za diplomantko univerze Duke je bila lanska sezona izjemna, kar jo je tudi potisnilo na drugo mesto med slovenskimi športnicami za leto 2020. Zaradi zmage na Symetri je lani decembra nastopila na OP ZDA, kjer pa ni preživela reza. V zimskem času so se odločitve vodilnih pri LPGA spreminjale in začetek letošnje sezone ni bil najbolj obetaven. Ana je vstopila z bistveno slabšim statusom, kot si ga je prislužila, in nevednost, na katerih turnirjih bo lahko nastopila, je ustvarila določeno mero nelagodja. »Priznam, da je bil začetek sezone precej stresen. Enostavno nisem vedela, kje bom igrala naslednji turnir,« je ugibanje okrog načrtov igranja razkrila Ana in dodala: »Igrati sem morala kvalifikacije za LPGA, ki trajajo le en dan. Bila sem blizu, igrala dobro, a nisem bila vsaj druga, kar je v bistvu poraz. Kvalifikacije so ob ponedeljkih, in ker se nisem uvrstila na turnir LPGA, sem se naslednji dan osem ur vozila in v četrtek nato nastopila na turnirju serije Symetra. Nisem padla v pravi tekmovalni ritem in to je težko.«
Ob vseh enodnevnih kvalifikacijah je Ana Belac letos odigrala štiri turnirje Symetre in bila vsakič v zgornji polovici; najboljša, 17. je bila v kalifornijskem Beaumontu. Igrala je tudi turnir LPGA na Havajih, kjer pa se ni uspela uvrstiti v finalni del. Ne prav prijetno za poliglotko, ki je že lani ambiciozno napovedala, da jo zanima svetovni golfski vrh. In prišel je umirjen čas. Ravno pravi trenutek za 'reset'. »Po turnirjih v Utahu in na Havajih sem imela dva tedna premora. Veliko sem razmišljala, tudi o tem, kako moram trenirati in kako igrati. Vedela sem, da bom nastopila na turnirju Pure Silk v Williamsburgu, in takrat sem si rekla, da bom nekako našla največjo možno sproščenost, da bi v igri samo uživala. Recimo, da sem se 'resetirala' in šla na turnir v Virginijo,« je pojasnila Ana o dogajanju v tednih pred turnirjem, ki je povsem spremenil sliko o slovenski šampionki in zagotovo tudi okrepil njeno letošnjo pot.
Turnir v Williamsburgu je bil zadnji pred novo osvežitvijo lestvic. Anin status je bil skromen, priložnost za preobrat pa velika. A če človek nima česa izgubiti, potem se s kakršnokoli obremenitvijo niti ne ukvarja. Ana je dejala, da je na turnir odšla mirno: »Igrala sem že namreč tri turnirje LPGA in vedela sem, da nimam kaj izgubiti. Bila sem sproščena. Želela sem le uživati.«
Po dveh odličnih odigranih dnevih se je Slovenka znašla pri vrhu, na drugem mestu. Prvi dan je igrala –1 , naslednjega celo –4. Pred njo je bila le Avstralka Sarah Kemp, ki je prvič v življenju vodila na turnirju te ravni. Tudi Američani je niso pričakovali tako visoko, toda na polovici turnirja so spoznali mlado Slovenko ter ji prepustili mesto v medijskem prostoru. »Kamere sem že kar vajena, na turnirju pa je tako ali tako le prostor za LPGA-mikrofon. Oni ves material nato posredujejo medijem. Sicer pa moram priznati, da sem ves čas turnirja v svojem svetu, osredotočena le na igro,« je o osrednji medijski pozornosti povedala prva Slovenka z opravljenim rezom na tako elitnem turnirju. Tretji tekmovalni dan so vodilne igralke tekmovale skupaj v igralnih skupinah, kot so si jih zaslužile na polovici turnirja. Z Ano je bila v igralni skupini Jessica Korda, hči nekdanjega teniškega igralca Petra Korde, ki je na svetovni lestvici na 12. mestu. Ana je bila kar naenkrat v soju žarometov in v družbi zmagovalke letošnjega uvodnega turnirja na Floridi, kjer je Korda zaslužila 180.000 USD. »Tretji dan sem igrala v zadnji igralni skupini. Kar veliko se je zgodilo v enem dnevu. Najprej sem igrala pod rezom, nato sem bila v skupini vodilnih. To je zagotovo zdrav razvoj v športnem smislu, priznam pa, da sem bila malce v krču. Zame je to bilo nekaj neznanega. Sicer se dobro razumemo, saj smo del istega športa in iste organizacije,« je o nastopu z zvezdnico svetovnega golfa povedala Ana in pri tem dodala zanimivo razmišljanje, ki je logična posledica zadnjih 15 mesecev: »Seveda sem spremljala Jessico vseh 18 lukenj, ampak nisem opazila kakšnih razlik. Jaz sem tu, ker igram dobro, ker imam znanje in sposobnosti. Seveda je za napredek vedno prostor. Razlika je v tem, da so starejše igralke bile na vseh teh igriščih, kjer se igra LPGA, že velikokrat, sama pa sem prvič. Z izkušnjami raste tudi 'udobje' na in okrog igrišč. In še nekaj je, česar se moram navaditi čim prej. Ko sem lani začela s profesionalno kariero, je že bil covid ter z njim prepovedi in določeni protokoli. Vse turnirje sem igrala brez gledalcev in direndaja okrog igrišč, zdaj pa so gledalci prišli in je zame to nekaj povsem novega, vsaj za to raven turnirjev. Seveda je to super za vse, le navaditi se moram.«
Ana Belac je po uspehu na zadnjem turnirju močno skočila tudi na svetovni lestvici. Napredovala je kar za 106 mest in se s tem tudi uradno uvrstila na seznam potnic za nastop na olimpijskih igrah v Tokiu. Do zaključka zbiranja točk je še dober mesec, saj bodo olimpijski potniki znani 28. junija, do takrat pa je še kar nekaj turnirjev, tako v ZDA kot tudi na evropski turneji, kjer nastopata Pia Babnik in Katja Pogačar. Čez dva meseca naj bi se začele igre, a Ana o tem skoraj ne razmišlja: »Ne želim se obremenjevati, kajti na to ne morem vplivati. Trudim se igrati najbolje, kot zmorem. Dodatno obremenjevanje mi vsekakor ne bi pomagalo. Bi pa si želela nastopiti na olimpijskih igrah. Zdaj bom imela bistveno boljši status v LPGA in s tem možnosti rednega igranja najmočnejših turnirjev na svetu.«
Tudi med golfistkami bo potreben čas za novo privajanje na razmere, ki so bile še pred letom in pol vsakdanje. Pandemija je povzročila marsikatere spremembe in se dotaknila profesionalnih športnic. Ekipe so bistveno manjše kot pri golfistih, kjer je večji zaslužek. Še danes vlogo spremljevalcev, v takšnih in drugačnih oblikah, nosijo starši in prijatelji. Komur se uspe prilagoditi, napreduje, komur ne, nazaduje. Ana Belac živi sama v ZDA že peto leto, zato je morala hitro odrasti in postati še toliko bolj zrela oseba. Pri 24 letih sprejema odločitve, ki jo vodijo tja, kamor si je želela od nekdaj.
gu
27.05.2021
12:17:48
Ana Belac spisala novo poglavje slovenskega golfa: Želela sem le uživati, in sem!
Vse se je zgodilo v dveh dneh. Turnir najvišje ravni serije LPGA je bil v Williamsburgu v Virginiji, nagradni sklad je bil velik (1.300.000 USD) in med tekmovalkami ena Slovenka. Uvodna dneva sta prinesla veselje prvi polovici golfistk in razočaranje spodnjemu delu.
Privoščite si neomejeno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov in imajo brezplačen promocijski dostop do
Plus
vsebin.
Več informacij
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke
Galerija