Žakelj obrnil ploščo: zdaj ve, da je na ...

Oglasno sporočilo
0 17.08.2022 10:05:08

Red Bull 400: Septembra spet tečemo na planiško letalnico.

Do takrat lahko pridno trenirate ali pa se preizkusite v kvizu in potegujete za nagrade.

10. septembra se na planiško letalnico bratov Gorišek še devetič vrača tekmovanje Red Bull 400. Gre za 400 metrov dolg tek z višinsko razliko 202 metra, strmo navkreber, od dna doskočišča do vrha zaleta. Do takrat je sicer še daleč, a priprave se lahko začnejo že sedaj. Prijave so že odprte.

400Planica_Prijava_GDN_2022-088

Mnogi pravijo, da gre za najtežjih 400 metrov na svetu, vsekakor pa je ta preizkušnja najtežja od vseh z enakim imenom. Te se odvijajo po številnih skakalnicah in letalnicah po svetu. Dober rezultat v Planici velja za prestiž, pa naj bo to osebni rekord rekreativca ali uvrstitev profesionalca na stopničke.

400Planica_Prijava_GDN_2022-0812

Lani je v moški konkurenci še četrtič zapored zmagal neverjetni Slovenec Luka Kovačič. Ob vsaki zmagi v tej seriji je postavil tudi nov rekord. Zadnjič se je njegova ura na vrhu letalnice ustavila pri 4. minutah in 53 sekundah. Leta 2018 je bil prvi, ki je uspel teči pod 5 minut (4:95), še leto prej pa se je meja petih minut zdela nedosegljiva. Pred njim je planiško letalnico obvladoval Turek Ahmet Arslan, ki je zmagal trikrat, a ne v seriji, saj mu je niz leta 2013 prekinil Slovenec Simon Alič.

400Planica_Prijava_GDN_2022-086

Tudi pri dekletih je zadnje tri tekme obladovala ena tekmovalka - Slovenka Barbara Trunkelj. Lani je uspela postaviti tudi rekord s časom 6 minut in 11 sekond. Prejšnji, ki ga je od leta 2017 držala Italjanka Valentina Belotti, je bil kar 9 sekund počasnejši (6:20).

400Planica_Prijava_GDN_2022-0810

Poleg posameznikov se bodo na letalnici pomerile tudi moške, mešane in poklicne štafete. Vsi bodo tekli 4 x 100 metrov.

Red Bull 400 v Planici pa vsekakor ni le lov na absolutne rekorde in stopničke. Gre tudi za lov na osebne zmage in premagovanje samega sebe. Številni tekmovalci radi povedo, da gre za eno samo trpljenje, kljub temu pa vedno znova komaj čakajo na naslednjo preizkušnjo. Brez ambicij po najvišjih mestih, le po izboljšanju svojega časa, premagovanju kolegov ali preprosto željo, da jim sploh uspe priti do vrha. To namreč sploh ni samoumevno!

400Planica_Prijava_GDN_2022-082

Tekmovanje se začne s kvalifikacijami, ki potekajo od dna do vrha letalnice. V finale neposredno napreduje 5 najboljših posameznikov iz vsake kvalifikacijske skupine pri moških, pridruži se jim dodatnih 20 tekmovalcev, ki se v finale uvrstijo na podlagi časa v kvalifikacijah. V ženski kategoriji v finale napreduje 10 najboljših posameznic iz vsake kvalifikacijske skupine, pridruži se jim dodatnih 20 tekmovalk. Pri štafetah v finale neposredno napreduje 10 najboljših štafet iz vsake kvalifikacijske skupine, pridruži pa se jim dodatnih 5.

Med 15. in 28. avgustom se lahko preizkusite v kvizu in potegujete za nagrade.