Peščica se bo zadovoljila le in samo z naslovom, nekateri sanjajo o ligi prvakov, spet drugi pa bodo zelo zadovoljni že z golim obstankom.
Za začetek se ustavimo v Nemčiji, kar naj bi bilo še vedno najmočnejše prvenstvo tam zunaj. V bundesligi je do konca še osem krogov, najvznemirljivejše je seveda vprašanje o prvaku, podobno kot lani pa je to mrtva dirka Kiela in Rhein-Neckarja.
Eden odločilnih, če ne kar odločilen, bo njun medsebojni obračun na velikonočno nedeljo, ko bodo levi gostovali v Kielu. V senci še ene velike dirke zeber in levov poteka prav tako zanimiv obračun za tretje mesto in s tem bržkone tudi za vozovnico za ligo prvakov.
Še pred tedni se je zdelo, da se v dvoboju zdesetkanega Flensburga in Magdeburga tehtnica počasi, a zanesljivo nagiba na stran slednjega, a gladiatorji so iz zadnjih štirih tekem iztržili le tri točke, še posebej boleč pa je bil nedeljski poraz na domačem terenu z Lübbeckom. Tako pred enimi kot pred drugimi je težak razpored, ki vključuje tudi nastop v končnici pokalnega tekmovanja, a nehvaležno je napovedati, komu bo na koncu pripadlo tretje mesto.
Še pred tedni bi si upali staviti, da bodo to Bezjak, Natek in ostala druščina, a od takrat so gladiatorji, kot že rečeno, precej padli v formi. Reprezentančni vratar Primož Prošt je z Göppingenom na dobri poti, da si zagotovi vozovnico za pokal EHF, razburljivo pa bo tudi v boju za obstanek, saj se bodo letos poslovila kar štiri moštva. Bietigheim Roka Praznika je bolj kot ne že odpisan, v nevarnih vodah pa sta tudi Minden (Nenad Bilbija in Miladin Kozlina) in že omenjeni Lübbecke (Aleš Pajovič).
Slednji se je v iskanju rešitve na predvečer zaključka sezone odločil za menjavo na trenerski klopi, vajeti je prevzel nekdanji celjski trener Sead Hasanefendić, in če se po jutru – oziroma zmagi v Magdeburgu – dan pozna, potem je bila to drzna, a vsekakor pravilna odločitev.
Razplet bo vsaj z enim očesom spremljal tudi Matevž Skok, najboljši vratar zaključka slovenskega pokala si pred meseci ob podpisu pogodbe z Lübbeckom najbrž niti v sanjah ni predstavljal, da bo morda moral braniti v drugi bundesligi.
GAJIĆ TRETJI, CEHTE PRVI
Dragan Gajić je lani premočno osvojil lovoriko za najboljšega strelca francoskega prvenstva, trenutno pa s 124 goli za Raphaelom Caucheteuxom (Saint Raphael/139) in Mikkelom Hansenom (PSG/131) zaseda tretje mesto. Zanimiv je pogled tudi na lestvico igralcev, ki so sprožili največ strelov, prav na vrhu je namreč Klemen Cehte (Aix/209), ki v povprečju sproži skoraj ducat strelov na tekmo.
MAFIJA IMA USODO V LASTNIH ROKAH
Tudi v Franciji je do konca še osem etap, prvo mesto ima za zdaj nekoliko nepričakovano v rokah slovensko obarvani Montpellier. Pravzaprav trdno v rokah, četa Patrica Canayerja ima namreč tri točke naskoka pred edinim preostalim tekmecem za naslov, zvezdniškim PSG-jem, s katerim se bo v začetku maja pomerila na domačem igrišču. Slovenska mafija na jugu Francije, Dragan Gajić, Jure Dolenec, Vid Kavtičnik, Matej Gaber in Borut Mačkovšek, ima torej usodo v svojih rokah, naslov pa na dosegu roke.
Nantes Gorazda Škofa po drugi strani v prvenstvu igra po sistemu toplo-hladno, je pa sezono rešil z osvojitvijo ligaškega pokala in lahko zdaj spokojno pričakuje zaključek prvenstva. Podobno bi lahko zapisali tudi za Tremblay (Uroš Bundalo, Aljoša Rezar) ter Aix (Klemen Cehte), ki sta si že zagotovila obstanek, medtem ko eno (naj)večjih razočaranj sezone Toulouse Mihe Žvižeja še ni na varnem, za nameček pa je zdaj ostal še brez prvega moža Jeroma Fernandeza, ki je zaradi poškodbe že končal sezono.
SKUBETU POD NOS NOVO
Če se za konec ozremo še na vzhod, na Madžarskem se zaključuje dolgotrajna uvertura, sobota prinaša prvi veliki derbi, favorit pa kot po navadi Veszprem. Ta bo v soboto v prednosti predvsem zaradi domačega terena, za nameček pa še z dodatno injekcijo samozavesti po zmagoslavju v ligi SEHA, ko je na visoki ravni odigral tudi Slovenec Gašper Marguč. Da bi Szeged letos prekinil sedemletno vladavino Veszprema, ki sicer nekaj časa ne bo mogel računati na Laszla Nagyja, je težko verjeti, salamarji bi morali preseči sami sebe, veliko pa bo odvisno od Deana Bombača, ki v zadnjem času sicer igra v zelo dobri formi, a na terenu prebije tudi po petdeset minut in več, kar se seveda pozna na njegovi utrujenosti.
Na Poljskem gre h koncu redni del, Kielce Uroša Zormana so ga še drugo sezono zapored končale brez izgubljene točke, zdaj pa jih v četrtfinalu čaka obračun z Kwidzynom, vse do finala in dvoboja na tri zmage z Wislo pa bo to bolj kot ne sprehod za najboljšo poljsko ekipo zadnjih let, ki bo lovila še šesto zaporedno šampionsko zvezdico.
Tudi na Danskem se je končal redni del, ki ga je Bjerringbro-Silkeborg s Sebastianom Skubetom in Petrom Pucljem končal na tretjem mestu za Koldingom ter Aalborgom in ima pred šestimi tekmami drugega dela lepe možnosti za preboj v polfinale.
V klubu so sicer zelo zadovoljni s predstavami Skubeta in tako niti ne čudi, da so mu pod nos pomolili novo, triletno pogodbo. Poleg Nikolaja Markussena, ki se bo moštvu pridružil poleti, Skubeta vidijo kot enega od stebrov za prihodnost.