Ekipa
© 2024 Salomon d.o.o. Vse pravice pridržane
Miha Andolšek
Miha Andolšek
03. 04. 2015 · 10:36
09. 08. 2017 · 09:56
Deli članek:

Poletje na sodišču

Reuters

Tri leta po tisti bolj kot ne nepomembni, a zdaj že razvpiti tekmi med Cessonom in Montpelierem, bo še bolj razvpita stavniška afera, kot vse kaže, dobila sodni epilog.

Šestnajsterica obtoženih goljufanja na čelu z najboljšim rokometašem na svetu Nikolo Karabatićem bo predvidoma v drugi polovici junija znova stopila pred sodnika, med tistimi, ki naj bi sedli na zatožno klop, pa sta tudi Dragan Gajić in Primož Prošt.

Februarja letos je tožilstvo v Montpellieru vložilo zahtevo za začetek oziroma nadaljevanje sodnega postopka za sedemnajsterico osumljenih, preiskovalna sodnica Marie-Christine Desplat-Didie pa je v torek prikimala zahtevi, le nekdanjemu dekletu vratarja Mickaëla Robina ne bo treba znova v sodno palačo.

V KLUBU LE ŠE DRAGAN GAJIĆ IN ISSAM TEJ
Med šestnajsterico, ki bo poleti vabljena na sodišče, so poleg bratov Karabatić, Prošta, Gajića in Teja še nekdanji člani Montpelliera Mladen Bojinović, Samuel Honrubia in Michael Robin, pa prijateljici bratov Karabatić Géraldine Pillet in Jennifer Priez, klubski fizioterapevt Yann Montiège ter še nekaj prijateljev oziroma znancev omenjenih igralcev, od lastnika picerije do lastnika trafike.

"Bili bi seveda neprimerno bolj srečni, če bi obtožnico zavrgli, a zdaj bomo dokazali, da Nikola ni kriv. V teoriji mu grozi pet let zapora in denarna kazen, a že pogojna kazen pol ure v zaporu bi bila absolutno nepravična," je dejal Michael Corbier, eden izmed članov Karabatićevega odvetniškega štaba.

Osrednji lik v celotni aferi je seveda prav najboljši rokometaš na svetu, ki tako kot Dragan Gajić in Issam Tej sicer vseskozi zanika kakršnokoli vpletenost v stavniško afero ter nečedno početje. V nasprotju z bratom Luko Karabatićem in Primožem Proštom, ki sta priznala stavljenje, ni niti stavil niti igral na tisti tekmi, ki se je končala s presenetljivim slavjem Cessona in s presenetljivo velikim številom vplačil na stavnicah.

Da se je oziroma se bo afera znašla na sodišču po mnenju tistih bolj podrobno seznanjenih z zapletenim primerom, ni presenetljivo, prej pričakovano. "Že od samega začetka je bilo jasno, da tožilec, ki je začel primer, ne bo odnehal in bo zahteval sodni proces. Kako bi sicer drugače upravičil poltretje leto preiskave, ki je davkoplačevalce stala ogromno denarja. Poskusili smo razložiti in ga prepričati, predložili smo dokaze, a naši argumenti so naleteli na gluha ušesa. Enostavno povedano, Nikola ni stavil in ni igral na tisti tekmi, in kako se lahko igralec, ki ni ne stavil ne igral, znajde na sodišču? Najbrž zgolj zato, ker se njegovo ime glasi Nikola Karabatić in ker je bilo za preiskavo disciplinskega prekrška porabljenega ogromno denarja. Ker je stavljenje, ki ga je priznal Luka, moralen prekršek v nasprotju z etiko samega športa, ne pa kriminalno dejanje," meni Jean-Robert Phung Nguyen, še en član že omenjenega Karabatićevega odvetniškega štaba, ki dodaja, da vse skupaj spominja na lov na čarovnice.

Reuters

Da je Nikola kriv le in samo v tem, da se imenuje Nikola Karabatić in da so pravzaprav član Barcelone ter ostala četica obtoženih dejanske žrtve v tem primeru, saj si tožilstvo prek procesa in morebitne obsodbe želi oprati obraz ter upravičiti velikanske stroške. "Enkrat pridemo do točke, po kateri ni več vrnitve. Spektakularen odvzem prostosti skoraj celotni ekipi pred televizijskimi kamerami, nato 48 urni pripor in prevoz v Montpellier, kot da bi šlo za preprodajalce drog, odvzeti mobilni telefoni in računalniki, pa halucinacijski prisluhi in sto tisoče v paranormalne ter popolnoma abotne raziskave vloženih evrov, da bi potem po dveh letih rekli: 'Zmotili smo se'?!" 

Kako vse skupaj vidi sodišče, bo, kot že rečeno, treba počakati do poletja. Kar zadeva Slovence, Dragan Gajić je od jeseni 2012, ko je afera ugledala luč dneva, že večkrat dejal, da je njegova vest povsem čista, Primož Prošt je po drugi strani priznal stavljenje, ne pa tudi prirejanja oziroma goljufanja. Tisti vplačani listek je drago plačal, s službo, pri Montpellieru so mu pokazali vrata, novo priložnost pa so mu ponudili v nemškem Göppingenu.

In če se za konec še enkrat vrnemo na osrednjo osebnost celotnega primera, na Nikolo Karabatića. Vitez legije časti je pred tedni priznal, da bolj slabo spi, a ne zaradi afere in obtožnice, ampak zaradi dileme, ali ostati v Barceloni, kamor se je z vmesno postajo v Aixu zatekel po aferi, ali pa se vrniti v domovino, k zvezdniškemu ansamblu, imenovanemu PSG. Morda mu bo prav vabilo na sodišče olajšalo odločitev.

Reuters