Podjetja, ki ne obstajajo več, podjetja, ki so danes v stečaju, slamnata podjetja, na vrat na nos ustanovljena podjetja kratkega roka trajanja, podjetja, ki jih boste zaman iskali na svetovnem spletu, stari prijatelji, agenti brez referenc, agenti brez kakršnegakoli nogometnega pedigreja, gradbinci, prevozniki in celo prodajalci ur. Vsi ti in še kdo so med letoma 2016 in 2019 iz blagajne nogometne Olimpije ob – jasno – odobritvi slabega skrbnika Milana Mandarića pobrali skoraj 3,5 milijona evrov. Ljubljančani so za provizije plačevali absurdne zneske, ti pa so bili kot po pravilu najvišji ob prihodih nogometašev, ki so imeli v Olimpiji nato bolj kot ne obrobne vloge.
V prvem Mandarićevem letu na čelu Olimpije so bile provizije agentom, posrednikom in drugim zastopnikom nogometašev še razmeroma nizke, kar je po svoje logično, saj se poleti 2015 pri kadrovanju ni dogajalo veliko. Mandarić je od Izeta Rastoderja (ali bolje rečeno, Milenka Aćimovića) podedoval kvalitetne nogometaše in dobro selekcionirano ekipo, ki jo je bilo treba zgolj zapolniti na določenih igralnih mestih in predvsem psihološko dvigniti. V letu 2015 je Mandarić tudi zaradi tega za provizije zapravil nekje med 30 in 40 tisoč evri, kar je glede na kasnejše dogajanje pri Olimpiji resnično zelo, zelo malo. Že v letu 2016 so agenti postali precej bolj agresivni, Mandarić pa nadvse darežljiv. Seveda bomo pošteni, zato bomo poudarili: marsikateri evro je šel iz Olimpije po zaslugi predsednikovih sodelavcev. Toda z njimi se je Mandarić obdal sam. On jih je pripeljal v klub in on jim je dovolil, da so počeli neumnosti. Ali, če želite, še huje: da so ljubljanski klub milo rečeno "ropali".
LETO 2016: VEČ KOT POL MILIJONA ZA TRI BREZPLAČNE PRESTOPE
Da bo Milan Mandarić najboljši prijatelj takšnih in drugačnih nogometnih agentov in posrednikov, predvsem tistih najbolj neverodostojnih, je postalo jasno dokaj hitro. V tem letu je Olimpija za provizije odštela skoraj milijon evrov! Od tega kar 300.000 evrov podjetju Slogoj, svetovanje in storitve, d. o. o., ki bi ga lahko glede na vse razpoložljive podatke označili kar za izmišljeno podjetje. Slogoj, d. o. o., je bil uradno registriran 24. junija 2015, torej – kako presenetljivo – malce po prihodu Mandarića na čelo Olimpije. Podjetje je obstajalo do 28. novembra 2018, ko je uradno zaprlo svoja vrata. Olimpija je prvi večji posel s podjetjem Slogoj, d. o. o., sklenila 14. oktobra 2016 (tedaj je bil 100-odstotni družbenik Slobodan Gojković iz Zemuna v Srbiji), ko je odštela 100.000 evrov za skavtsko provizijo; pa naj to pomeni, karkoli pomeni. Še višji je bil račun, ki ga je Slogoj, d. o. o., izdal ob koncu leta 2016: za posredovanje ob – pozor – brezplačnem prestopu Daniela Avramovskega. Olimpija je za to plačala 200.000 evrov! Kasneje je bil ta posel prijavljen Nacionalnemu preiskovalnemu uradu zaradi očitnega suma finančne prevare. Epilog ni znan, bojda je prišlo do izvensodne poravnave. Neuradno se šušlja, da so imeli ustrezni organi ob tem precej težav pri iskanju osebe po imenu Slobodan Gojković …
967.861
evrov je Olimpija zapravila za provizije agentom in posrednikom ob prestopih v letu 2016.
951.487
evrov je Olimpija zapravila za provizije agentom in posrednikom ob prestopih v letu 2017.
1,426.137
evrov je Olimpija zapravila za provizije agentom in posrednikom ob prestopih v letu 2018.
143.932
evrov je Olimpija zapravila za provizije agentom in posrednikom ob prestopih v letu 2019.
3,489.417
evrov je Olimpija skupaj zapravila za provizije agentom in posrednikom ob prestopih med 2016 in 2019.
Kot prost nogometaš brez odškodnine je leta 2016 v Ljubljano prišel tudi Leon Benko, kljub temu pa je Olimpija tudi v tem primeru izplačala osupljivo visoko provizijo za posredovanje ob prestopu. In to kar dvakrat. Večji kos pogače v višini 200.000 evrov je prejelo podjetje SCM Consultant iz Zagreba, 40.000 evrov pa je romalo na račun agenta Mirsada Kerića, ki je bil med ljudmi iz Olimpije v tistem času poznan kot "stari, dobri prijatelj Milana Mandarića". Naslednji brezplačni prestop, ki je nekomu prinesel dobro provizijo, je bil prihod Etiena Velikonje. Podjetje Fosun LTD. je tedaj zaslužilo 75.000 evrov. Olimpija je torej v letu 2016 za tri brezplačne prestope odštela agentsko provizijo v višini 515.000 evrov.
CELOTEN ČLANEK O TEM, KAKO JE MANDARIĆ ZAPRAVIL MILIJONE EVROV ZA AGENTSKE PROVIZIJE SI LAHKO PREBERETE V TISKANI IZDAJI ČASNIKA EKIPA SN, KI JE NA VOLJO TUDI NA SPLETNI STRANI TRAFIKA24.SI!