5081484663803_org_27a69d764a0b1739_1648464638000 Necenzurirano

Teorije zarote: bo Anžetu Logarju uspelo prevzeti...

Ste videli to? Navijači Oklahome z majicami z ...

0 14.11.2021 22:47:03

ŠOK za Ronalda in njegove zvezdniške soigralce! Poglejte, kaj so Portugalcem naredili Srbi!

profimedia.si
Srbija se je po drami na Portugalskem uvrstila na svetovno prvenstvo, Portugalci pa le v dodatne kvalifikacije.

Danski, Nemčiji, Franciji in Belgiji so si danes vozovnico za svetovno nogometno prvenstvo iz evropskih kvalifikacij priborili še Hrvati, Španci in Srbi. Hrvati so v odločilni tekmi v Splitu z 1:0 premagali Ruse, Španci z istim izidom v Sevilli Švede, Srbi pa v Lizboni z 2:1 Portugalce. Vse tri poražene reprezentance gredo v dodatne kvalifikacije.

Nogometaši Hrvaške so zmagovalci skupine H. Na odločilni tekmi so si v Splitu pot v Katar zagotovili z zmago 1:0 proti Rusiji, ki je do 81. minute držala želeni izid, nato pa je Fedor Kudrijašov dosegel avtogol in svojo ekipo pahnil v dodatne kvalifikacije.

Rusi so za direktno uvrstitev potrebovali le točko, do nje so poskušali priti s povsem obrambno igro. Na roke jim je šlo razmočeno igrišče in tudi razpoloženost vratarja Matveja Safonova, ki je imel do prejetega gola nekaj zelo uspešnih posredovanj. Ubranil je poskuse Andreja Kramarića, Marcela Brozovića, Maria Pašalića in Bruna Petkovića.

Toda v 81. minuti je bil brez moči, ko je velik pritisk domače reprezentance, ki je do takrat ves čas tekme igrala na polovici tekmecev, srečno obrodil sadove. Borna Sosa je z leve strani poslal žogo pred vrata, tam pa je nespretno posredoval Kudrijašov, ki je premagal svojega vratarja. Bunker Rusov, ki do konca tekme niso mogli več uspešno spremeniti načina igre, se tako ni obrestoval.

Tako kot Hrvati v prejšnjem krogu so tudi Slovaki na Malti napolnili mrežo domače reprezentance. Zmagali so s 6:0, vprašanje zmagovalca so rešili do 16. minute, v kateri so z dvema goloma Alberta Rusnaka in zadetkom Ondreja Dude vodili s 3:0. Na začetku drugega polčasa so domači ostali še brez dveh izključenih igralcev, gosti pa so dosegli še tri gole. Duda dva, s čimer je prišel do "hat-tricka", enega pa rezervist Vernon De Marco.

Srbi so na gostovanju v Lizboni za prvo mesto v skupini A potrebovali zmago, hladen tuš pa doživeli že v drugi minuti, ko je domače v vodstvo popeljal Renato Sanches. Pred tem je veliko napako storil Nemanja Gudelj, ki je pred kazenskim prostorom nepotrebno okleval pri oddaji žoge, Bernardo Silva mu jo je izbil, Srbi so sicer zahtevali prekršek, s čimer pa se nista strinjala ne glavni sodnik Daniele Orsato ne VAR.

Gosti so nato povsem prevladali na igrišču, Dušan Vlahović je najprej zadel vratnico, Dušan Tadić pa je v 33. minuti izenačil. Pri tem pa je veliko napako storil domači vratar Rui Patricio, ki mu je po ne preveč dobrem strelu žoga ušla v mrežo.

V drugem delu so Srbi nadaljevali ofenzivo, vse do zaključka pa so bili v protinapadih nevarnejši gostitelji. A v 90. minuti so se napadi Srbom vendarle zasluženo obrestovali. Tadić je bil tokrat podajalec, njegovo natančno podajo z desne strani pa je izkoristil tokrat "jocker" s klopi Aleksandar Mitrović.

V drugi tekmi je Irska z 1:0 premagala Luksemburg in si s tem zagotovila tretje mesto.

Tudi Švedi so na gostovanju pri Špancih, ki doma še nikoli niso izgubili kvalifikacijske tekme za svetovno prvenstvo, za neposredno uvrstitev v Katar potrebovali tri točke. A v Sevilli niso bili tako ofenzivni kot Srbi v Lizboni, kljub temu, da so imeli domači precej več žogo v svojih nogah, pa so Skandinavci imeli v prvem polčasu lepši priložnosti, obe je zapravil Emil Forsberg.

Tudi v drugem polčasu so imeli Španci terensko premoč, Švedi pa niso bili nevarni, čeprav je zadnjih 20 minut odigral Zlatan Ibrahimović. Ob koncu je vendarle prišlo do spremembe rezultata, ko je Dani Olmo s strelom od daleč zadel prečko, odbita žoga je prišla do Alvara Morate, ki jo je po nekaj korakih prek vratarja poslal v mrežo.

V drugi tekmi skupina sta Grčija in Kosovo, ekipa Primoža Glihe, igrala neodločeno 1:1.

Nogometaši Severne Makedonije so obdržali možnost, da se uvrstijo še na drugo zaporedno veliko tekmovanje. Z zmago 3:1 v Skopju proti Islandiji so v skupini J zasedli drugo mesto in se uvrstili v dodatne kvalifikacije.

Zaostali so le za Nemčijo, ki so ji tudi prizadejali edini poraz v kvalifikacijah.

Makedonci so povedli že v sedmi minuti, ko je lep gol dosegel Ezgjan Alioski, v 54. minuti je izenačil Jon Thorsteinsson, nato pa je v 65. in 86. minuti dva gola prispeval Eljif Elmas, drugega, ko je Islandija imela igralca manj na igrišču.

Pred zadnjim krogom je imela možnost za dodatne kvalifikacije tudi Romunija, svojo nalogo je z zmago v Lihtenštajnu z 2:0 opravila, a ni dočakala spodrsljaja Makedoncev.

Nemčija je prvo mesto v skupini potrdila z zmago s 4:1 na gostovanju v Armeniji, dvakrat je mrežo domačih zadel Ilkay Gündogan.