Ekipa
© 2025 Salomon d.o.o. Vse pravice pridržane
Miha Andolšek
Miha Andolšek
12. 03. 2016 · 16:36
09. 08. 2017 · 09:59
Deli članek:

Kot da bi jih Ibra zabijal na srbskih livadah

Zlati čevelj naj bi bil sinonim za stroj za doseganje zadetkov, končal pa naj bi v omari vrhunskega realizatorja, a kdo je dejansko najbolj učinkovit nogometaš stare celine, je težko določiti. Formula, ki je v uporabi pri podeljevanju zlatega čevlja, namreč ni popolna, ravno nasprotno.

Formule, ki bi pravično oziroma bolje rečeno vsaj približno enakovredno ovrednotila golgeterske dosežke, še niso (iz)našli. Ta, ki je v uporabi v zadnjih dveh desetletjih, da v najboljšem primeru neko okvirno sliko. V sistemu, ko se zadetki v najmočnejših petih ligah štejejo dvojno, v tistih, ki spadajo v srednji razred, se pomnožijo s koeficientom 1,5, v ligah iz spodnjega doma, kamor seveda spada tudi slovenska, pa je gol zgolj gol, je precej pomanjkljivosti in lukenj, nagrada pa je temu primerno razvrednotena. Če malce pretiravamo, je zlati čevelj bolj neki »pošvedran« copat, ki je sicer dobrodošel, a da bi se zanj borili na življenje in smrt ter s sabo nosil nek resnično velik prestiž...

Vrednost golov določa Uefin koeficient, zato so v letošnji sezoni največ vredni zadetki v španski, nemški, angleški, italijanski in portugalski ligi. Povedano drugače, neki Zlatan Ibrahimović, eden najboljših napadalcev svoje generacije, bi moral imeti res izjemno sezono, da bi se lahko v boju za zlati čevelj kosal s stanovskimi kolegi iz la lige, serie A ... Pa čeprav je glede na dosežene zadetke in prebite minute na igrišču morda celo najbolj učinkovit možakar petih lig, ki jih po nekem splošnem konsenzu že vrsto let štejemo za najmočnejše. Ibra namreč v elitni francoski ligi zabije vsakih 81 minut, kar je bolj pogosto od Ronalda, Messija, Higuaina ... Ob tem velja še dodati, da so goli v ligue 1 ovrednoteni enako, kot denimo tisti v srbski, izraelski in/ali ciprski, kar je, čeprav je seveda nekje treba potegniti mejo, skregano, če ne že z zdravo pametjo, pa vsaj z realnostjo.

Koliko Uefin koeficient dejansko odraža realno stanje, konkurenčnost oziroma pomanjkanje te v posameznih ligah, je seveda stvar razprave. Kot tudi vprašanje, ali je več vrednih Ronaldovih 27 golov ali Vardyjevih 19, na katerih je predvsem jeseni, ko ni hladil cevi, letel Leicester in so se lisice na predvečer zaključka sezone znašle pred vrati raja. Ronaldo je po drugi strani skoraj polovico svojih golov (12 od 27) dosegel na treh tekmah (dvakrat Espanyol, Celta), ko je bilo vprašanje zmagovalca kmalu odločeno, če je sploh kdaj obstajalo, na treh dozdajšnjih velikih derbijih španskega prvenstva (dvakrat Atletico, Barcelona) pa se ni vpisal med strelce.

ZLATI ČEVELJ 2015/16

1. C. Ronaldo (Real) 27 x 2=54
2. G. Higuain (Napoli) 26 x 2=52
2. Jonas (Benfica) 26 x 2=52
2. L. Suarez (Barcelona) 26 x 2=52
5. R. Lewandowski (Bayern) 23 x 2=46

V boju za zlati čevelj seveda veliko vlogo igra tudi število tekem, napadalci nemške in portugalske lige pa so v tem pogledu že v startu hendikepirani, v primerjavi s konkurenčnimi sta namreč v elitni nemški in portugalski ligi po dve ekipi manj, kar seveda v praksi pomeni tudi štiri tekme oziroma 360 minut manj za doseganje golov. Lewandowski, Pierre-Emerick Aubameyang in Benficina »pištola« Jonas so tako že v startu v podrejenem položaju v primerjavi z denimo Ronaldom ali Gonzalom Higuainom.

RONALDO LOVI HAT-TRICK
Odkar so v sezoni 1996/97 uvedli tovrstno točkovanje, lovorika kralja strelcev le enkrat samkrat ni pripadla nekomu iz najmočnejšega razreda. Izjema, ki potrjuje pravilo, je bil Šved Henrik Larsson, ki je v sezoni 2000/01 kot član škotskega Celtica štel do 35 in kljub koeficientu 1,5 domov odnesel zlati čevelj.

Včasih je bilo drugače, včasih je zlata kopačka pristala v rokah oziroma na nogah tistega, ki je dosegel največ golov, ne glede na to, kje in komu jih je zabijal, zato je denimo konec osemdesetih romala v roke Hrista Stojčkova, ki je kot član sofijskega CSKA-ja zabijal gole po bolgarskih livadah, malce starejši ljubitelji nogometa pa najbrž še dobro pomnijo tudi Makedonca Darka Pančeva, enega izmed napadalcev z najboljšim nosom, ki je zabil neprimerno več golov, kot pretekel kilometrov. V življenjski formi je bil ta golgeter stare šole v dresu Crvene zvezde v sezoni 1990/91, ko je bil strah in trepet vratarjev od Vardarja pa do Triglava.

V zadnjih sedmih letih si zlati čevelj podajata Cristiano Ronaldo in Lionel Messi, le Luis Suarez se je še kot član Liverpoola enkrat vmešal v ta (dvo)boj. Zadnjega je dobil Portugalec, ki je po sobotnem pokru golov, ki mu je vrnil nasmešek na obraz, na dobri poti proti hat-tricku. Ob tem je zanimiv podatek, da je 31-letni Portugalec od prve do zadnje minute odigral prav vseh 28 tekem španskega prvenstva. Ronalda se ne menja oziroma bolje rečeno Ronaldo se ne menja.