V izjemno zanimivem troboju za naslov državnega prvaka se bosta Marseille in PSG neposredno udarila za vrh lestvice, pri tem pa časopise in elektronske medije polni ogromno zanimivih podrobnosti vključno s prav posebno politiko nedeljskih gostiteljev do (bolj ali manj) prepovedanih substanc.
Že bežen pogled na lestvico francoskega prvenstva pove zelo veliko. Dvakratni zaporedni prvak iz prestolnice dežele galskih petelinov se je tik pred marčevskim reprezentančnim premorom po zelo dolgem času zavihtel na vodilni položaj, vendar pa sta navdušujoče vztrajna zasledovalca, od katerih tako uspešnih nastopov ni pričakoval nihče, tik za njegovim hrbtom.
V VSAKEM PRIMERU POKLON BIELSI
Navijači Marseilla za nedeljski veliki derbi pripravljajo poseben poklon trenerju Marcelu Bielsi in ta poklon naj bi se nadaljeval tudi po koncu tekme ne glede na njen razplet. Privrženci modro-belih so Argentincu namreč hvaležni za sezono, ki je že zdaj močno presegla pričakovanja.
Lyon ima le točko zaostanka, Marseille le dve, nedeljski večer pa, kot rečeno, prinaša prav obračun vodilnega moštva in njegovega največjega, najbolj gorečega ter tudi (zakaj bi si zatiskali oči?) najbolj osovraženega rivala. Odnosi med PSG-jem in Marseillom veljajo za ene najbolj napetih v evropskem nogometu, prepad med prestižno prestolnico in delavskimi južnjaškimi soseskami (marsikdo bi uporabil celo besedo geto) v glavnem mestu Provanse je enormen, zato derbi spada med bolj napete na stari celini.
A če mu je skozi leta in desetletja (zelo) pogosto primanjkovalo tekmovalne napetosti, je letos končno drugače. Velikokrat je enemu rivalu šlo, drugemu ne ali pa je bil položaj obraten. Tokrat je drugače, že prvi letošnji obračun sta moštvi odigrali v izjemni napetosti, jutrišnjega pa bosta v še precej večji. Že tako ali tako je sezona mnogo bližje koncu, obračun je zaradi tega pomembnejši, vložki so večji, nagrada bolj mamljiva.
Potem pa je tu še dejstvo, da so derbiji v Parizu sicer vroči, a so vendarle precej pariški in vsaj do določene mere salonski. Tisti jesenski je bil tak, medtem ko pojutrišnjega gosti kultni (prvič bo tekma vseh francoskih tekem na prenovljenem) Velodrome in bo primeren lokaciji, ki jo je zelo pametno zapustiti v gneči ter v soju žarometov.
Lahko prepotujete ves svet, vključno z zloveščimi mesti Južne Afrike in Amerik, pa boste Marseille, kljub njegovi legi v neposredni bližini provansalskega raja na zemlji, na lestvici neprijetnosti (in dejanske nevarnosti) še vedno uvrščali zelo visoko. To vam zagotavljamo in to dejstvo v tej zgodbi igra zelo pomembno vlogo. Iz specifičnega okolja priseljencev, revščine, zapostavljenosti in edinstvenega življenjskega sloga prihaja večina navijačev, temu primerno pa je vzdušje, v katerem ni lahko biti kakršenkoli Parižan, kaj šele član vedno (in v zadnjih letih neskončno) bogatega kluba iz prestolnice.
V boju za vrh PSG zagotovo čaka pravi pekel, lokalni mediji pa so v pričakovanju tega velikega obračuna razkrili tudi zelo zanimivo zgodbo o prav posebnem odnosu kluba do prav posebnih navijačev, ki se z obnovo stadiona in z njegovo precej lepšo podobo ni spremenil. Velodrome je že tako ali tako bil in ostaja eden redkih francoskih stadionov, na katerih je kajenje prosto dovoljeno. Na večini je omejeno, prav na pariškem Parc des Princes je popolnoma prepovedano, medtem ko v Marseillu nimajo niti najmanjših zadržkov.
Celo do te mere, da na tekmah redno prosto kadi predsednik kluba Vincent Labrune, ki ob tem tudi ne beži pred televizijskimi kamerami. Pravzaprav vse prej kot to, kajti le redko se zgodi, da ga na malih zaslonih vidite brez njegove najbolj zveste spremljevalke – cigarete. A na stadionu, ki je v svoji stari različici gostil tekme svetovnega prvenstva leta 1998 in bo v novi različici gostil srečanja bližajočega se evropskega prvenstva, ne gre le za tobačni dim. Kdor si je na njem kadarkoli ogledal tekmo in pri tem ni sedel ravno na najbolj elitnih sedežih, vam bo znal povedati o obsežnih oblakih z vonjem po marihuani, ki pa jim odkrito nasprotujejo le nekateri (težko bi rekli mnogi) starši mladoletnih gledalcev. Sicer pa predstavljajo nekakšno sivo območje, v katerega se nihče zares ne spušča.
Klubu poseganje vanj ne pride niti na misel, saj se preveč dobro zaveda, kako neposredno je z uporabo te substance povezana njegova navijaška subkultura, njen življenjski slog in s tem tudi vzdušje na stadionu. Policija pa se že vrsto let (in ne načrtuje sprememb) osredotoča na večja kriminalna dejanja in na preprečevanje izgredov, na kadilskem področju pa deluje tako, kot v Marseillu deluje marsikaj. Tihi dogovori brez dejanskega dogovarjanja, ki nikomur ne povzročajo večje škode in ki pod črto zagotavljajo največ miru, so bili vedno zelo zaželeni in tudi vedno bodo.
Tudi marihuanski je eden od takih, omenjeni lokalni mediji so o tem trdno prepričani in celo sami ne vidijo pravega smisla, da bi ureditvi (oziroma če tako hočete odsotnosti ureditve), ki bo vsekakor zaznamovala tudi nedeljsko srečanje, nasprotovali.