Ste razočarani, ker slovenski čuvaj mreže Jan Oblak po odmevnem prestopu iz Benfice v Atletico greje rdeče-belo klop? Se celo hudujete, ker naj bi se mu godila krivica? Ne z enim ne z drugim ni popolnoma nič narobe in nikakor vas ne od enega ne od drugega ne želimo odvrniti. Vam pa bodisi kot tolažbo bodisi zgolj kot zanimivost ponujamo vpogled v trenutno življenje in delo vratarjev, ki so močno zaznamovali letošnje svetovno prvenstvo, a se jim kljub temu ne godi niti malo bolje kot našemu mlademu zvezdniku.
Velikokrat smo že razglabljali o tem, kako specifične in pogosto krute so vratarske usode, to jesen smo se s tem dejstvom pogosto ukvarjali ravno zaradi Oblaka. In če nam doslej morda niste verjeli, da ne gre za osamljen primer in da ne gre za kako posebno slovensko smolo, smo zdaj prišli na točko, na kateri vam kaj drugega kot sprijaznjenje s posebnostmi vratarskega poklica ne preostane. Navsezadnje lahko primer, zelo podoben Oblakovemu, najdemo že na drugi strani španskega glavnega mesta.
Z nesrečo do Argentinčeve sreče
Pred nekaj dnevi bi argentinski vratarski junak svetovnega prvenstva Sergio Romero sodil v zgodbo, kajti trener Sampdorie Siniša Mihajlović ga je posadil na klop in dal prednost Emilianu Vivianu. Stvari pa je, kot se v tem poklicu zgodi pogosto, spremenila poškodba slednjega.
LE SODELOVANJE
Vam ni jasno, kako lahko na klopi sedi najdražji vratar v zgodovini primere division? Poglejte Keylorja Navasa, ki so ga ravno v ponedeljek zvečer imenovali za najboljšega čuvaja mreže taistega tekmovanja v prejšnjem tekmovalnem obdobju. Pa ne samo to. Potem ko je Kostaričan celotno sezono blestel v dresu Levanteja, je bil eden od glavnih vratarskih junakov nepozabnega brazilskega mundiala. Z izjemnimi predstavami, med katerimi je posebej izstopala napol čudežna na srečanju z Grčijo, je svoji Kostariki pomagal do senzacionalnega četrtfinala in potrdil, da gre za enega najboljših "golmanov" na svetu. Temu primerno so se zanj ogreli veliki, celo največji klubi in temu primerno je z enim od slednjih tudi sklenil večletno sodelovanje. A za zdaj nič več kot to.
USODA SOTRPINOV KOT TOLAŽBA
Potem ko je Iker Casillas v pretekli sezoni branil zgolj v ligi prvakov, je kljub slabi spomladanski in poletni formi postal nezamenljiv prvi vratar Reala, Navas pa se je usedel na klop in je podobno kot Oblak v vseh tekmovanjih zbral en sam nastop. Medtem ko je Slovenec zaigral v ligi prvakov, je Kostaričan dobil eno priložnost v domačem prvenstvu in tudi on se lahko tolaži z usodami sotrpinov ter s krilatico, da je čas na njegovi strani. No, napol za šalo, napol zares pa se lahko opogumlja tudi s tem, da je s tem mršavim nastopom vendarle presegel dosedanje udejstvovanje še dveh latinskoameriških junakov (celo velikih junakov) jubilejnega dvajsetega svetovnega prvenstva. Da, prav ste prebrali, presegel.
VSAJ ZAMENJAVA NA PAPIRJU
V Srednji Ameriki so poleti v vsaj tako veliki meri kot Navasa slavili mehiškega vratarskega čudodelca Guillerma Ochoo, ki mu svoje reprezentance sicer ni uspelo pripeljati do četrtfinalnega obračuna s Kostariko (v zadnjih minutah vročinskega pekla v Fortalezi so Mehičani klonili pred Nizozemci), a je vseeno pustil izjemno globok pečat. Spomnite se njegov predstave ob remiju z Brazilijo ali tiste ob visoki zmagi nad Hrvaško in vedeli boste, o čem govorimo. Vedeli pa boste tudi, zakaj je zbudil zanimanje velikega števila klubov in zakaj je Malaga v njem našla zamenjavo za Willyja Caballera, ki se je preselil k Manchester Cityju. Vsaj zamenjavo na papirju, kajti v resnici so se stvari odvile drugače oziroma je šel vratarski vrtiljak ponovno svojo, tako zelo specifično pot.
LE NEKAJ MINUT
Da bi vam nenavadnost usod čuvajev mreže približali še nekoliko bolj, si poglejmo celotno rošado in njene posledice. Caballero sedi na sinje modri klopi, njegova donedavna zamenjava pri Malagi Idriss Kameni je postal prvi vratar andaluzijske ekipe, medtem ko Ochoa po krasnih predstavah na Korziki (tri sezone je zelo uspešno igral za Ajaccio) in sanjskih na svetovnem prvenstvu sploh še ni stopil med vratnici. Tako kot med prvenstveni vratnici še ni stopilo prvo južnoameriško vratarsko ime letošnjega mundiala, dolgoletni vratar francoskega prvoligaša Nica David Ospina. Medtem ko je njegov svak James Rodriguez, potem ko je bil najboljši strelec turnirja v deželi sambe, v skladu s pričakovanji zablestel pri Realu, gre bratu zvezdnikove žene neprimerno slabše.
Čilska zgodba o velikem uspehu
Ko so govorili o latinskoameriškem vratarskem bumu, so nekateri omenjali tudi Claudia Brava. A če Čilenčeve predstave na SP niso posebej izstopale, mladenič zdaj izstopa kot izjema. Po prestopu v Barcelono je v španskem prvenstvu njen prvi vratar in pri tem je zelo uspešen.
Podobno kot v Navasovem in Ochoovem primeru je kombinacija odličnih nastopov na klubski sceni in junaštev na svetovnem prvenstvu poskrbela za veliko zanimanje in tudi za odmeven, zavidanja vreden prestop. A seveda se podobnosti s tem ne končajo. Ospina je namreč, odkar je postal član Arsenala, odigral le nekaj minut na tekmi lige prvakov, na kateri je bil prvi vratar topničarjev izključen. To je bila njegova edina priložnost, pri čemer pa bi skoraj zagotovo dobil vsaj še eno (prav tako v ligi prvakov), če mu dodatnih preglavic ne bi povzročila poškodba. Pa naj še kdo reče, da je Jan osamljen. In naj še kdo reče, da se mu kot izrazito najmlajšemu v tej druščini kamorkoli mudi.