Ekipa
© 2024 Salomon d.o.o. Vse pravice pridržane
ts
ts
08. 12. 2021 · 15:10
Deli članek:

Tenis je varen šport

Reuters

V času, ko se naše življenjsko okolje zaradi pandemije koronavirusne bolezni zmanjšuje, ne smemo pozabiti na pomembnost gibanja in rekreacije za naše zdravje.

Igranje tenisa je ob vseh omejitvah dovoljeno ter ob upoštevanju ukrepov še vedno ena izmed najbolj varnih in priporočljivih športnih panog. Še posebej so športne vadbe oziroma dejavnosti pomembne za naše otroke. Strokovnjaki opozarjajo, da telesna dejavnost dokazano izboljšuje počutje, duševno zdravje ter učni in študijski uspeh. Tenis je idealno pribežališče za razvedrilo in pobeg od trenutne situacije, v kateri se je znašel svet. Seveda z zavedanjem, da je ves čas potrebno upoštevati splošne omejitve in priporočila pristojnih organov. Tenis je uvrščen v kategorijo majhne stopnje tveganja. Trener Zoran Krajnc je dejal: »Tenis je odlična mešanica med umom in telesom. Tenis je kombinacija med šahom in atletiko. Brez dobre telesne pripravljenosti in brez pravih miselnih vzorcev v glavi je težko kaj narediti. Tenis je skupek vsega. V tenisu imaš vedno do zadnje žogice popravni izpit. Do zadnje žogice lahko mine ena, dve ali tri ure. In v tem času se lahko v naših možganih marsikaj zgodi. Tako pozitivnega kot tudi negativnega. Kot v življenju.« Tenis je torej zdrav, priporočljiv in dovoljen način rekreacije, zato vabljeni na lokalna teniška igrišča. Ker je Slovenija med vodilnimi po številu igrišč na prebivalca, ni skrbi, da ne bi dobili prostega kotička za rekreacijo.


Tudi Avstralija z UTR-ratingom
Tenis Avstralija bo prihodnji mesec nadgradila večletno sodelovanje z Universal Tennisom (UT) in tako vplivala na vse ravni igre. Poleg Tenis Slovenije (TS), kjer pripravljamo prestop na UTR s 1. aprilom 2022, in Norveške, ki sistem uporablja že dve leti, bo tako tudi avstralski prihajajoči poletni tekmovalni koledar za vse turnirje deloval na podlagi UTR-ratinga, ki bo nadomestil njihov obstoječi sistem lestvice. »Veseli smo, da bomo poglobili in razširili naše partnerstvo z UT ter zagotovili nov sistem točkovanja, ki bo podpiral sistem vseh turnirjev v Avstraliji in s tem razvoj tekmovalcev,« je dejal Tom Larner, vodja tenisa pri avstralski nacionalni panožni zvezi. Tenis Avstralija tako s svojim tekmovalnim koledarjem v letu 2022 uvaja novo obdobje tekmovalnega tenisa, ki ponuja priložnost za igranje vsem. UTR-rating se bo naslednje leto postopoma uvajal na različne ravni in bo tako poganjal vse oblike tekmovalne igre. Določal bo kakovostno in primerljivo raven igralcev ter tako staršem kot trenerjem pomagal bolje prepoznati turnirje, lige in ostale dogodke, ki so najbližje ravni njihovim tekmovalcem. Odločitev Tenis Avstralije je pozitivno pozdravil tudi Mark Leschly, direktor UT, in dejal: »Navdušeni smo, da bo UTR-rating ekskluzivna rešitev za ocenjevanje in uvrstitve teniških igralcev v Avstraliji. UTR-rating ostaja nekakšen zlati standard. Veselimo se nadaljnjega sodelovanja z ekipo Tenis Avstralije, s katero bomo še naprej nadgrajevali naš šport.« Pregled tekmovalnega tenisa za dolgoročno vizijo in stabilnost avstralskega tenisa je bil načrtovan na podlagi raziskave, ki je pokazala vsesplošno željo po zamenjavi nacionalne lestvice z UTR-ratingom. Larner pravi: »Prehod na enoten sistem bo izboljšal kakovost igre igralcev vseh starosti in vseh ravni. Uvedba UTR-ratinga je skupaj z drugimi spremembami v naši strategiji osredotočena na ustvarjanje pozitivnega igralnega okolja, ki bo spodbudno vplivalo na izboljšanje izkušenj tekmovalcev in njihov razvoj spretnosti.« Tudi na Tenis Sloveniji (TS) že nekaj časa verjamemo in delamo na uvedbi UT-ratinga. Direktor TS, Gregor Krušič, pravi: »Inovativnost vedno bolj zaznamuje različna področja in enako je pri tenisu. TS je podobno kot Avstralija že leta 2019 uvidela prednosti enotnega rating sistema in bila navdušena nad tem, kar UTR ponuja – oceno kakovosti, ki temelji na podlagi primerjave s kakovostjo tekmeca in ne uvrstitve na tekmovanju. Celotni teniški svet se postopoma premika k ratingu (ITF WTN), izračunanemu na podlagi algoritma, in prav je, da tudi v Sloveniji stremimo k napredku, novostim in nenehnemu razvoju.«