Žakelj obrnil ploščo: zdaj ve, da je na ...

0 08.12.2021 14:55:48

Neja vse bližje in bližje

Neja Kršinar in njen trener Dejan Lenart
ENK
Na letošnji izvedbi maratona v Valencii, ki se lahko pohvali z eno najhitrejših prog na svetu, sta odlično nastopila tudi oba slovenska predstavnika med vrhunskimi tekači.

Mitja Krevs je s časom 2:17,05 osvojil 48. mesto, Neja Kršinar pa je z osebnim rekordom 2:35,44 končala na 24. mestu med dekleti. Kršinarjeva je tekla 43 sekund hitreje kot lani na isti progi. Krevsov rekord ostaja 2:16:36, postavil pa ga je letos spomladi v Italiji. Kršinarjeva je vse bližje normi za nastop na svetovnem prvenstvu v Eugenu v ZDA sredi julija naslednje leto (norma je 2:29,30 in jo tekačice lahko dosežejo oziroma so jo lahko dosegle od 30. novembra 2020 do 29. maja 2022). Še bližje pa je Kršinarjeva nastopu na evropskem prvenstvu v atletiki, ki bo od 16. do 21. avgusta v Münchnu naslednje leto (norma je 2:32,00, veljajo pa rezultati med 27. januarjem 2021 in 26. julijem 2022). Za Kršinarjevo bo seveda za izpolnitev obeh norm ključen nastop na enem od spomladanskih maratonov v Evropi.
Sprva je nastop v Valencii načrtoval tudi Primož Kobe, ki pa se je po pripravah v Keniji, kjer ni šlo vse po načrtu, saj ga je pestila manjša poškodba, odločil, da nastop izpusti in začne priprave na spomladanski maraton. Zmagi sta odšli v Kenijo, saj sta bila najhitrejša Kenijec Lawrence Cherono (2;05:12), ki je tu slavil že lani, in njegova rojakinja Nancy Jelagat (2:19:31). Slednja je bila edina tekačica na 42 kilometrov, ki je tekla hitreje od dveh ur in 20 minut, osebni rekord pa je popravila za neverjetnih 17 minut. Med tekači je bil drugi Etiopijec Chalu Deso (2:05:16), tretji pa Kenijec Philemon Kacheran (2:05:19). Večkratni svetovni prvak v krosu in polmaratonu ter dvakratni zmagovalec newyorškega maratona Geoffrey Kamworor se je moral zadovoljiti s četrtim mestom (2;05:23). Kar prvih devet tekačev je v cilj priteklo v razmiku le ene minute. Maraton je potekal v sončnem, a vetrovnem vremenu.

Odlični Emberšič
Jan Emberšič (AK Domžale) je na Miklavževem mitingu, ki ga je organiziral Atletski klub Ptuj, popravil državni rekord v metu kladiva (6 kg) v kategoriji starejših mladincev. Emberšič je svoji znamko izboljšal kar trikrat zapored. Najprej je v tretji seriji orodje zalučal 71,68 metra, v četrti 71,77 metra, v peti pa izjemnih 72,40 metra, kar je več kot meter dlje od dosežka, ki ga je junija dosegel v Celju.