Marušič, vodja programa prireditev in športa za vse na KZS, opozarja, da slovenske olimpijce v pripravah na Pariz na domačih brzicah čakajo vsaj trije meseci treningov. Poti v tujino, bivanje in najem prog bi predstavljale strošek, ki bi ga zveza ob siceršnji sanaciji Tacna težko zmogla oziroma bi na ta račun trpeli programi drugih reprezentantov.
Sanacija Tacna je nujna tudi zaradi načrtovanega evropskega prvenstva maja prihodnje leto v Ljubljani. Pri tem Marušič izpostavlja, da gre s stališča zveze za dogodek, ki se finančno le pokrije, mesto Ljubljana preko namestitev in druge potrošnje, pa tudi država preko davkov, pa bi sredstva, ki jih center potrebuje za obnovo, dobila povrnjena.
"Škoda na inventarju je v poplavah znašala 200.000 evrov. Čakajo pa nas tudi obsežna gradbena dela in ob progi ter v strugi, kamor je naneslo prod, čiščenje otoka, vnovična ureditev infrastrukturnih in telekomunikacijskih vodov. Izkoristiti moramo zimo, saj gre za mesece z običajno majhno količino padavin, da vsaj do marca pripravimo center za normalno delovanje. Nekatere stvari lahko rešujemo sami, za druge pa potrebujemo denar," je za STA povedal Marušič.
Kdor hitro da, dvakrat da, pravi slovenski pregovor. A vsaj za zdaj kaže, da so poplave presenetile vse pristojne institucije v državi, ki niso imele izdelanih načrtov za reševanje nastalega položaja.
Na KZS so se s popisom škode obrnili na Olimpijski komite Slovenije, Mestno občino Ljubljana, pa tudi na ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport ter kasneje še na ministrstvo za javno upravo, a pravih odgovorov in rešitev za obnovo za zdaj ni.
Marušič poudarja, da se boji naslednjih mesecev, če rešitve ne bodo hitre. Letni program športa za prihodnje leto, ki je namenjen tudi investicijam v infrastrukturo, bi sredstva glede na izkušnje iz preteklih let v najboljšem primeru zagotovil šele marca, kar je prepozno za pripravo ekipe, zato je po njegovem potrebna rešitev še letos.
Kajakaši imajo sanacijo pripravljeno, čakajo le sredstva, pa tudi na dokončanje del na hidroelektrarni v Tacnu, ki so bila že v zaključni fazi, zadnji velik pretok Save pa je dokončanje del prestavil vsaj za 14 dni.
"Takoj po poplavah so ljudje priskočili na pomoč pri pospravljanju centra in zasilni ureditvi. Takrat sem bil zelo optimističen. Mi imamo vse pripravljeno, a počasi se iztekajo roki za začetek, saj nekaj rezerve potrebujemo tudi zaradi morebitnih vremenskih težav. Slovenska kajakaška zveza sredstev za obnovo v tem obsegu nima, vemo tudi, da je kdo od izvajalcev pripravljen počakati na denar, a mi moramo imeti za sredstva za začetek del zagotovljena," je dejal Marušič, ki ni skrival, da je negotovost ob čakanju na odgovore velika.
Obenem je še enkrat spomnil tudi na celovito prenovo centra v Tacnu. Na krovni slovenski zvezi si ob stoletnici leta 2031 želijo pripraviti svetovno prvenstvo na novem objektu, ki bi nato zagotavljal pogoje dela vsaj za dve, morda za tri desetletja.
Je pa ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport pred dnevi zaradi letošnjih poplav in njihovih posledic predlagalo spremembe zakona o zagotavljanju finančnih sredstev za investicije v športno infrastrukturo v Sloveniji, s čimer bi podaljšalo obdobje financiranja z leta 2027 na 2030.
Kot so pojasnili, leta 2022 sprejeti zakon predvideva zagotovitev finančnih sredstev za investicije v športno infrastrukturo v skupni višini 150 milijonov evrov v obdobju od 2022 do 2027. Predlagana sprememba ne posega v skupno višino sredstev, vendar za tri leta podaljšuje obdobje, v katerem bodo sredstva zagotovljena.
Predlog za podaljšanje financiranja so že predstavili tudi Olimpijskemu komiteju Slovenije, predstavnikom vseh treh združenj občin in strokovnemu svetu za šport. Dodali so, da se želijo s predlogom prilagoditi na nastalo situacijo tako, da ne bodo pretirano vplivali na sam razvoj športne infrastrukture, bo pa prišlo do zamika pri dinamiki izvedbe.
STA
Velike težave za kajakaše! Potrebujejo vsaj 150 tisoč evrov, v nasportnem primeru ...
Kajakaški center v Tacnu, ki je poleti v poplavah utrpel hudo škodo, čaka na sanacijo. Jakob Marušič s Kajakaške zveze Slovenije (KZS) poudarja, da za nujno ureditev zveza čim prej potrebuje vsaj 150.000 evrov. Zimske mesece želijo kajakaši izkoristiti za ureditev centra, kjer naj bi reprezentanca marca začela priprave na olimpijske igre.
Privoščite si neomejeno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov in imajo brezplačen promocijski dostop do
Plus
vsebin.
Več informacij
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke
Galerija