Ekipa
© 2024 Salomon d.o.o. Vse pravice pridržane
(ig)
(ig)
04. 10. 2023 · 11:19
Deli članek:

Zvončica, velika plesna družina

psno

Tokrat objavljamo drugi del besedila Celjanov, plesalcev in življenjskih sopotnikov Renate Gojkovič in Iztoka Gojkoviča – direktorja zavoda PROM, Plesnega studia Zvončica.

Zakaj ravno Šmarje pri Jelšah? Čeprav živiva v Celju, sva se za ta kraj v prvi vrsti odločila zaradi povpraševanja staršev, ali bi bilo mogoče izvajati vse v njihovem kraju, in pa zato, ker je v Celju veliko takšnih in drugačnih plesnih šol ter studiev. Trg plesa je prenasičen. V kraju Šmarje pri Jelšah takrat nisva zasledila nobene ponudbe za plesne zvrsti, ki smo jih ponujali mi. Otrokom v manjšem kraju sva želela dati možnost, da spoznajo, kako je ples nekaj lepega, gracioznega, posebnega, kjer se dogaja toliko zanimivega, kjer je možnost za ustvarjanje, druženje, pridobivanje samozavesti in za to, da si del nečesa.

Nekateri že od vsega začetka

Seveda sva razmišljala, koliko bo otrok, ki se bodo navdušili za nas in naš ples. Kar žarela sva, ko sva videla, koliko plešočih parov copatk je prišlo k nam. In prišlo je spoznanje, da delamo dobro, da smo na pravi poti. Otroci so prihajali, odhajali in spet prihajali, veliko pa je takih, ki so z nami od vsega začetka, in nanje sva še posebej ponosna. Zdaj je v našem studiu okoli sto plesalcev v starosti od dveh let in pol pa do 19. leta. Za tak kraj je to zelo veliko. Pa ni bilo vedno lahko. Delovali smo v Vrtcu Šmarje, v OŠ, nato v prostorih Fenik, v Gasilskem domu Šmarje, ko se nam je zgodilo, da smo kar čez noč pristali na cesti. Nihče nam ni želel prisluhniti, niti občina ne. Žalostno je predvsem to, da smo bili tisto leto izbrani, da zastopamo našo državo na festivalu Radost Evropa v Beogradu, kjer smo dobro predstavili kraj Šmarje pri Jelšah, za katerega mnogi do takrat niso niti slišali. Z lepimi vtisi smo se vrnili domov, a bili smo brez prostorov, čakalo pa nas je veliko plesalcev. Kaj zdaj, kam?

Da zdaj vse propade in da sklenemo našo pot? Ne, to pa ne. In tako je Iztok šel po kraju od vrat do vrat in tako iskal nove plesne prostore. Nismo obupali. V najem smo dobili staro hladilnico, ki jo je bilo treba precej preurediti in prostore pripraviti za ples. Dela je bilo ogromno in vanj seveda vloženega veliko truda. Iztok je vse dneve delal, belil, čistil... Na pomoč so nam priskočili nekateri starši, največ zaslug pa ima Janez Slokan iz podjetja Kostra. Takrat smo s plesnimi treningi začeli šele novembra in tako izgubili nekaj plesalcev, saj smo izvajali treninge, ko se je studio še urejal, kar nekaterim staršem ni bilo pogodu. A tisti zvesti so ostali z nami do danes.

Dobili smo čudovit plesni studio, v katerem ustvarjamo, plešemo, se imamo lepo, se povezujemo in smo srečni. Kar pa je najlepše – učimo prihodnje plesne učitelje.

Tudi varovanci delovnega centra VDC

Dve leti so bili z nami tudi varovanci delovnega centra VDC Šmarje pri Jelšah, s katerimi je ustvarjal Iztok. Poučeval jih je ob pomoči naših plesalcev, enkrat na teden so v dopoldanskem času plesali v naših prostorih. Zanje je bil ples kot terapija. Najlepše pa je bilo, ko so se predstavili širšemu občinstvu – državni glasbeni reviji Zapojmo, zaigrajmo, zaplešimo, ki jo prireja Društvo specialnih in rehabilitacijskih pedagogov Slovenije. Ne glede na njihovo gibalno oviro so se vedno predstavili v različnih plesnih zvrsteh. Dva varovanca (par) sta se udeležila tudi 10. jubilejnega tekmovanja Inter dance fest v Sarajevu ter v paradisciplini hip hop osvojila pokal in zlato odličje. Kadar so zaplesali na produkcijah, je od sreče jokala vsa dvorana.

Dve leti smo izvajali tudi individualno plesno terapijo za otroke s posebnimi potrebami, pripravljali mladoporočence za plesni nastop, še vedno pa izvajamo praznovanje rojstnih dni za otroke.

Drugače pri nas poučujemo show dance, sodobno plesno tehniko – modern jazz balet, klasični balet, hip hop in plesno gledališče, najmlajši pa se s plesom spoznavajo na plesnih ustvarjalnicah.

Številne raziskave so pokazale, da so otroci, ki se ukvarjajo s plesom, boljšega zdravja, ustvarjalnejši in uspešnejši v šoli, gradijo na svoji samozavesti. S samozavestjo pa raste tako samospoštovanje kot spoštovanje do drugih. Prav tako se naučijo discipline, ki se pri mlajših razvije postopno in igrivo. Pri plesu se razvijajo motorično in socialno, izražajo pa tudi svojo gibalno domišljijo. Vsekakor je ples za otroka pozitivna odločitev.

NEKAJ NAŠIH POSEBNIH NASTOPOV
Dobrodelni koncert Srce, sonce, morje, nastop za Društvo rejnic Celjske regije, 17. aprila 2016, OŠ Šmarje
Božičkova tovarna, Planet Tuš Celje, 14. december 2016
Dan mamic, babic, Planet Tuš Celje, 25. marec 2017
Pozdrav poletju, Vojnik, 3. junij 2017
Festival godb in kulinarike, Šmarje pri Jelšah, 1. oktober 2017
Pop-rock koncert s pridihom bluesa in jazza, Božični Vojnik, 28. december 2017.
48. festival radost Evrope Beograd (izbrani, da zastopamo Slovenijo, sodelovalo je 22 držav z gosti s Kitajske, glavni nastop je gledalo 5000 ljudi in snemalo veliko televizijskih hiš sveta), od 1. do 6. oktobra 2017
Poezija Samovarja, Celjski dom GCC Celje, 2019
Radio Štajerski val, nastop na stolpu Rudnica, dve leti zapored
Rokov tek, sodelovanje s pevcem Dejanom Krajncem
Z roko v roki za otroke, Šentvid 2022
psno