Ekipa
© 2024 Salomon d.o.o. Vse pravice pridržane
ZŠIS-SPK
ZŠIS-SPK
13. 09. 2023 · 11:46
Deli članek:

Nov mejnik in grafična podoba

ZŠIS-SPK
Dejan Fabcic z maskoto iger

Poletne paralimpijske igre se vračajo v Evropo. Francoska prestolnica Pariz bo med 28. avgustom in 8. septembrom gostil 17. poletne paralimpijske igre. Zveza za šport invalidov Slovenije-Slovenski paralimpijski komite pa je v Ljubljani na Toplarniški ulici ob odštevalniku do paralimpijskih iger obeležila mejnik 365 dni do Pariza, ob tem pa obelodanila tudi novo celostno grafično podobo.

Slovesnost 365 dni do Pariza bi morala biti že 30. 8., a jo je zagodlo vreme, zato so se parašportniki zbrali v torek in slovensko javnost prijazno opomnili, da se tudi zanje začenja odštevanje. Za parašportnike in parašportnice do največjega športnega dogodka v njihovih karierah, za zvezo pa bo to leto polno organizacijskih izzivov, da vsem potnicam in potnikom zagotovi optimalno pripravo na igre, hkrati pa vzpodbuja in pomaga vsem tem, ki bodo v prihodnjih dneh, tednih in mesecih še lovili paralimpijsko vozovnico.



Potnika in potnica v Pariz
Že danes je jasno, da bodo na igrah zagotovo tekmovali Živa Lavrinc (paralokostrelstvo), Dejan Fabčič (paralokostrelstvo) in Franček Gorazd Tiršek (parastelstvo). Živa si je premieren nastop zagotovila s 7. mestom na svetovnem prvenstvu, Dejan Fabčič je na evropskem prvenstvu zmagal na kontinentalnih kvalifikacijah, Franček Gorazd Tiršek pa je kvoto priboril z naslovom evropskega prvaka v Rotterdamu. V igri za nastop ostajajo ženska reprezentanca odbojke sede, parastrelec Anton Bavec, Nataša Bartol (dvoransko balinanje), parakolesar Anej Doplihar, paraatlet Robi Kogovšek, paraplavalec Tim Žnidaršič Svenšek in Luka Trtnik ter Andreja Dolinar (oba paranamizni tenis). Slovenski parašportniki in parašportnice so dosedaj osvojili 53 paralimpijskih kolajn, 52 na poletnih igrah, eno na zimskih.



V Parizu se bo več kot 4400 parašportnikov in parašportnic merilo za 549 kolajn v 22 parašportih. Vstopnice za ogled tekmovanj bodo v prodaji od 9. oktobra naprej, mednarodni paralimpijski komite pa si želi, da jih proda vsaj 2,8 milijona. To bodo tudi paralimpijske igre, ko se na tribune vračajo gledalci. Na zadnjih poletnih paralimpijskih igrah v Tokiu so zavoljo COVID-19 ukrepov tribune športnih objektov samevale. Znana je tudi maskota poletnih olimpijskih iger v Parizu. Organizatorji niso iskali navdiha v živalskem svetu, temveč v zgodovini. Izbrali so frigijsko čepico, simbol francoske revolucije.



Pariz je pripravljen
Medtem ko naše parašportnice in parašportniki trenirajo in se pripravljajo na naslednje izzive, pa sta se konec avgusta v Parizu mudila vodja naše paralimpijske odprave dr. Boro Štrumbelj in njegova pomočnica Jana Čander.



"Zagotovo nas bo v Parizu pričakalo drugačno vzdušje, kot pa je bilo zavoljo COVID-19 v Tokiu. Že sam Pariz s svojimi znamenitostmi bo pripomogel, da bo vzdušje drugačno. Tudi Tokio je bil lep, a Pariz ima svoj šarm. Seminar vodij odprav v Parizu je pokazal, da vse priprave na olimpijske in paralimpijske igre potekajo po načrtu in trenutno ni nikakršnih zamud pri gradnji športnih objektov in paralimpijske vasi. Igre bodo trajnostno naravnane, precej spominjajo na London 2012. Zelo malo je novih športnih objektov, veliko tekmovanj se bo odvijalo na razstavišču, kjer bodo postavljene montažne tribune, veliko jih bo prvič na spektakularnih prizoriščih, npr. pod Eifflovim stolpom ali pa kar na ulicah. Želja prirediteljev iger je namreč igre kar najbolj približati ljudem. Z vidika organizacije vse poteka po precej utečenih protokolih, dodano vrednost trenutno predstavlja mlada ekipa organizatorjev (trenutno je zaposlenih 1600 oseb, v naslednjih mesecih pa se bo logistična ekipa povečala na okoli 2000 oseb), ki skrbi za organizacijo tako olimpijskih kot paralimpijskih iger. Prav ta ekipa daje organizaciji določen šarm. Kar velik logistični zalogaj bo za organizatorje predstavljala organizacija prevozov, saj so športni objekti po vsem Parizu," je svoje vtise iz Pariza strnil dr. Boro Štrumbelj, ki bo drugič zapored vodja slovenske odprave na poletne paralimpijske igre.



Dogodka v Ljubljani so se udeležili njegova ekselenca Hiromiči Matsušima, veleposlanik Japonske v Sloveniji, v imenu francoskega veleposlaništva je zbrane pozdravila Samantha Bonbayl, prva svetovalka na veleposlaništvu Francije v Sloveniji. Slovesnosti se je udeležil tudi Karl Cogard, direktor francoskega inštituta v Sloveniji. Veseli smo bili, ker smo dogodek obeležili skupaj z našimi partnerji in sopotniki v naši parašportni zgodbi. Prisotni so bili tudi Romana Girandon, predsednica uprave Loterije Slovenije, predsednik družbe Toyota Adria Josuke Arai, Peter Kebrič, direktor nabave v Lidl Slovenija, Tina Cipot, vodja korporativnega komuniciranja v Lidl Slovenija, Polona Škrbec, vodja oddelka za upravljanje družbene odgovornosti, dr. Zvone Čadež, direktor Univerzitetnega rehabilitacijskega inštituta Soča in številni drugi.



Začenjamo novo ero
"Tudi tokratna prireditev 365 do Pariza je pomembna zaradi vnovič izkazane podpore parašportnikom in parašportnicam. Zavedati se moramo, da leta in leta garajo, se odrekajo za tak dogodek, da se lahko predstavijo. Ob takih priložnostih radi podoživljajo svoje mednarodne uspehe. Prav ti parašportniki pa so najboljši ambasadorji parašporta, kamor želimo pripeljati, predvsem pa nagovoriti mlade invalide in tako ustvarjati nove zgodbe. Vse skupaj pa sovpada z novo grafično podobo naše zveze. Tudi mi začenjamo novo ero, ko bi radi nagovorili slovensko javnost. Tudi s pomočjo paralimpijskih iger v Parizu, ko se igre po 12 letih spet vračajo v Evropo," se iger v Parizu veseli Damijan Lazar, predsednik Zveze ŠIS-SPK.



Najtežje doslej
"Lahko rečem, da je bilo na moji dosedanji športni poti najtežje osvojiti ravno paralimpijsko kvoto za Pariz. Tudi zato sem jo toliko bolj vesel. Zahtevno je bilo predvsem s psihološkega vidika. Na svetovnem prvenstvu, kjer se je delilo največ kvot, sem žal imel okvaro opreme, lok mi ni služil. Ostal sem zunaj konkurence. V času evropskega prvenstva, v posebnih kvalifikacijah, sta ostali na voljo le še dve kvoti. Vedel sem, da mora biti ena od teh dveh moja. Verjel sem, da mi bo uspelo. In mi tudi je. S trenerko Brino Božič sva bila zelo vesela. Do paralimpijskih iger je še manj kot leto. Sicer pa smo s pripravami začeli naslednji dan po osvojitvi paralimpijske kvote. Ob 9. uri zjutraj smo s trenerko Brino Božič že opravili prvi trening. Verjamem, da bo letošnje leto zelo naporno, Brina je zelo natančna pri načrtovanju treningov in poskrbi za vse elemente lokostrelstva. Po eni strani se vsega tega veselim, a se hkrati zavedam, da me čaka leto trdega dela in veliko odrekanja doma, v družini in službi," proti Parizu pogleduje paralokostrelec Dejan Fabčič.


"Lansko leto je bilo zame zelo pretresljivo. Sreča mi je večkrat obrnila hrbet. Najprej se mi je na evropskem prvenstvu pokvarila puška, tam sem osvojil 4. in 5. mesto, prišel sem domov, popravil opremo in šel na tekmovanje v Francijo, kjer bodo paralimpijske igre. Na tekmi v Franciji sem začel fantastično, uvodoma sem bil 2., za desetinko sem ostal brez paralimpijske kvote, na drugi tekmi pa se spet pokvari puška. Z neprijetnimi občutki sem zapustil Francijo, potem pa odšel na tekmovanje v Novi Sad, in zasedel 1., 2. ter 3. mesto. Tam moram pohvaliti mojo spremljevalko Leo, ki mi je na tekmovanju pomagala na najvišji možni ravni in je lahko s svojim delom in odnosom za zgled številnim trenerjem, kako se služi športniku na največjih tekmovanjih na svetu. Na svetovnem prvenstvu v Al Ainu je bila z mano trenerka Andreja Gorjup, ki si zasluži moj velik poklon. Na svetovnem prvenstvu naju je preizkušala sreča, saj sem za desetinko ali dve ostal brez paralimpijske vozovnice. Kljub temu so glave ostale na mestu. Sledil je svetovni pokal v Južni Koreji, kjer se je vse ponesrečilo z novo opremo, zato sem se vrnil na staro opremo. Tako sem na svetovnem pokalu v Osijeku zasedel trikrat drugo mesto. Za tem pa so Slovenijo, tudi mene in moj kraj Gornji Grad, prizadele hude poplave. Ostal sem brez možnosti, da bi lahko treniral pred evropskim prvenstvom. S pomočjo izkušenj in samozavesti in zahvaljujoč predanosti mi je uspelo. V Rotterdamu na evropskem prvenstvu sem osvojil zlato kolajno in potrdil mesto na paralimpijskih igrah. Medaljo iz Rotterdama pa poklanjam vsem Slovencem, ki so jih prizadele poplave, ter trenerki Andreji in Leji. Lepo skrbita zame. Sedaj me čaka svetovno prvenstvo v Peruju, potem pa priprave na Pariz," je svoje vtise strnil Franček Gorazd Tiršek, ki je na zadnjih treh paralimpijskih igrah osvojil kar štiri kolajne – tri srebrne in eno bronasto.



Nova celostna grafična podoba

Na torkovi prireditvi so predstavili tudi novo celostno grafično podobo. "S prenovo vizualne podobe blagovne znamke Zveze ŠIS - SPK smo sledili tudi Strategiji za obdobje 2019–2029 zato smo želeli ustrezneje pozicionirati kot sodobno in v prihodnost usmerjeno organizacijo. Za obstoječ simbol je namreč bilo ugotovljeno, da ga mnogi vidijo, kot da potuje levo, kar v zahodnih kulturah pomeni nazaj. Novi simbol paralimpijskega komiteja je kombinacija nacionalnega simbola, prstana in trikotnikov, ki tvorijo puščico. S svojo usmerjenostjo navzgor vzpodbuja parašportnike, da kljub raznim oblikam oviranosti, vztrajno trenirajo za vedno boljše rezultate. Krožna oblika prstana ponazarja združevanje vseh organizacij, ki se ukvarjajo s športom invalidov ter pomembno vlogo Zveze ŠIS - SPK pri opolnomočenju njenih članov. Konstrukcija simbola, sestavljena iz trikotnikov je tudi povsem funkcionalna, saj jo je lažje kombinirati z dresi paralimpijske reprezentance, za podobo katere skrbi Olimpijski komite Slovenije (OKS). S celostno podobo OKS sta usklajeni tudi glavni barvi - svetlo modra in zelena," je ob tem povedal Dejan Šmid, oblikovalec, ki se je podpisal pod novo celostno grafično podobo Zveze za šport invalidov Slovenije-Slovenskega paralimpijskega komiteja.