Osmoljenka slovenskega tabora je sprinterka Maja Mihalinec, ki je 100-metrsko razdaljo pretekla v 11,52 sekunde, dosegla osebni rekord, a za stotinko sekunde zgrešila polfinale in osvojila 25. mesto. Kristina Žumer (11,85) je bila v isti disciplini 33.
"Sama sebe sem prijetno presenetila. Takoj ko sem prišla v cilj, me je bilo malo strah. Nisem imela občutka, da sem bila tako hitra. Ko sem videla izid, sem bila sprva navdušena. Ko pa sem pozneje videla, da mi je le stotinka manjkala do polfinala, je ostalo nekaj grenkega priokusa. Študij in magistrska naloga sta trenutno malo na strani, trenutno je v ospredju atletika. Pozimi se želim dobro pripraviti in uvrstiti na dvoransko evropsko prvenstvo, potem pa bom videla, kako naprej," je napovedala Mihalinčeva.
"Letos se nisem pripravila tako, kot bi si želela, Šele pred mesecem dni sem začela trenirati zaradi poškodbe. Danes sem krepko izboljšala svoj izid sezone, toda čas ni tak, s katerim bi bila običajno zadovoljna. Čaka me še nastop na 200 m in na tej razdalji pričakujem več. Upam, da ne bom dobila prve, najneugodnejše proge. Na prejšnjem EP sem nastopila v polfinalu, tako da se res nič ne ve. Od mene tudi nihče nič ne pričakuje in zato tudi ni nobenega pritiska," je dejala Žumrova, od januarja letos zaposlena na slovitem nemškem inštitutu Maxa Plancka.
ROMANOVI OSTAJA ŠE TEK NA 5000 METROV
Kot prva iz slovenske reprezentance na uvodni dan prvenstva nastop končala Sonja Roman in v teku na 1500 m dosegla 19. izid (4:16,38) med 25 tekmovalkami. Na EP bo 35-letna Romanova nastopila še na 5000 metrov.
Romanova je tekla v prvi skupini in dosegla osmi izid, ki bi ji teoretično kot zadnji še lahko prenesel finale. A v drugi je enajst tekmovalk teklo hitreje, v finale pa so se uvrstile prve štiri iz vsake skupine in še štiri preostale najhitrejše po času. V skupini Romanove je bila s skupno devetim izidom najhitrejša Abeba Aregawi iz Švedske (4:11,64), svetovna prvakinja ter svetovna in evropska dvoranska prvakinja, med vsemi pa je bila prva Sifan Hassan iz Nizozemske (4:09,55).
"Druga skupina je vedela, koliko mora teči. Le redko, kot je bilo na SP v Moskvi, ko so bile izenačene vse skupine, ni tako. Želela sem si nekaj hitrejšega teka, za čas 4:09, bolj pa bi morala biti osredotočena v zadnjem krogu, kjer so mi tekmovalke ušle. Šesto metrov pred ciljem je ponovno prerivanje povzročila Nizozemka Maureen Koster, ki mi je povzročila težave že na SP v Moskvi. Mislim, da bi bila lahko še nekoliko bolj osredotočena v zaključku, ker sem imela zelo dober položaj. Zadovoljna sem z nastopom, presenečena, kje sem izvlekla moč za finiš in prehitevanje v zadnjih 100 m. Sem malo več trenirala po državnem prvenstvu in se je danes to še nekoliko poznalo, do sobote pa bom imela čas, da se spočijem in pripravim na prvi finalni nastop v šele moji tretji svoji tekmi na 5000 m. Želim si, da bi izboljšala svoj osebni rekord," je napovedala Romanova.
RATEJ: ŠLA SEM NA VSO MOČ
"Bilo je tako nekaj nervoze kot samozavesti. Kvalifikacije sem vzela kar resno, ker sem v njih že dvakrat doslej izpadla. Sem šla na polno, nič nisem taktizirala. Skušala sem doseči normo že v prvem metu. Trener mi je pred drugo skupino povedal, da je le peterica dosegla kvalifikacijsko normo. Nisem se ozirala na to, želela sem prek 57,5 metra in na to sem se osredotočila. Nobene taktike ni bilo, šla sem na vso moč. Bilo je sicer nekaj rezerve, predvsem v hitrosti, vendar sem zadovoljna, da sem tako začela prvenstvo. Do četrtkovega finala bo na voljo dovolj časa za počitek, tudi med tekmama v Velenju in Ostravi ni bilo veliko časa, pa sem na obeh mitingih dobro nastopila," je bila zadovoljna in mirna Ratejeva.
Ratejeva se pred finalom ne želi postaviti v vlogo favoritinje za medalje. "V finalu bo potrebno doseči dober met. To bom skušala doseči in upam, da bo to dovolj. Težje je tekmovati na EP kot na diamantni ligi. Dve uri traja protokol pred tekmo, ko si prepuščen sam sebi in svojemu ritmu. Moraš se kar osredotočiti, da ne pomisliš preveč na napake za nazaj. Meni je to danes uspelo. Te kvalifikacije so pozabljene in sedaj me čakajo priprave na zaključno tekmo EP. Trenirala sem v vseh pogojih, pripravljena sem tudi za dež in na drugačne vremenske pogoje, ne le na lepo vreme. Tekmovali bomo pod reflektorji. Tako pozno sem že tekmovala in mi ustreza, ker po prvem treningu običajno počivam. V finalu bom šla na vse ali nič, imam na voljo en met in upam, da mi bo eden posebej dobro uspel. Ne obremenjujem se z uvrstitvijo, želim si dobre daljave, kolajna bo nagrada. Ne postavljam se v vlogo favoritinje za medalje. Se pa dobro počutim in sem dobro pripravljena."
Izpadla je Ukrajinka Hana Hacko Fedusova, ki je pred dvema tednoma dosegla drugi izid sezone na svetu. "Nemogoče, če jo celo leto ni nikjer, potem pa doseže nenormalen izid. S trenerjem Andrejem Hajnškom sva se pogovarjala tudi o tem. Lahko, da bi se umaknila s tekem in trenirala. Izkazalo se je, da je bilo prav tako, saj je bilo vse skupaj sumljivo," je menila Ratejeva.
4,45 DOVOLJ ZA FINALE
Le nekaj trenutkov za Ratejevo si je finale izborila tudi Šutejeva. Nekdanja svetovna mladinska podprvakinja je prvo višino, štiri metre, izpustila, na 4,15 je bila uspešna prvič, na 4,25 pa drugič. Tudi na 4,35 in 4,45 m je bila prvič neuspešna, obakrat pa je letvico zmogla v drugih poskusih in se veselila uvrstitve v finale.
"Začela sem dobro, suvereno sem šla prek začetne višine. Že vso sezono pa imam tehnične težave na koncu zaleta; spustim ritem in ne odrinem dobro ob palici. To se je dogajalo pri vseh skokih, na zaključni višini pa je bil zadnji skok najlepši med vsemi. To je dobra popotnica za finale, saj je bil najboljši prav zadnji skok. Čutila sem tek in skok kot v zimski dvoranski sezoni. Celo gibanje palice je bilo naprej, lahko sem naredila 'nalog' ob palici, zamah, celoten skok. Če je dober odriv ob palici, je vse lažje. Tako moram izvesti skok v finalu, ta občutek iz zadnjega skoka kvalifikacij želim prenesti v finale in bom lahko tudi ostale višine opravila v prvih poskusih in šla prek 4,45 m," si je oddahnila in se obenem veselila Šutejeva.
"Letos nismo veliko trenirali skokov, ker smo imeli zelo slabe pogoje. V ZDA sem v prejšnjih letih med študijem vedno skakala v idealnih pogojih in se nanje navadila. Če niso takšni, me kar malo zmede. To je največji minus pri mojih skokih v tej sezoni. Kar 4,72 m sem skočila v dvorani, ker ni zunanjih dejavnikov, vetra in ostalega. Sedaj se tudi to izboljšuje, čeprav moram dejati, da so bili danes pogoji dobri, tudi veter ni bil močan, je pa tartan zelo trd in imaš občutek, kot da bi lebdel, ker se žeblji ne zabijejo v podlago," je menila Šutejeva.
Danes bodo nastopili še trije Slovenci - Marina Tomič v teku na 100 m z ovirami (20.56), Žan Rudolf na 800 m (ob 19.29) in Nina Djordjevič v kvalifikacijah skoka v daljino (ob 20.07).
Kvalifikacije s slovensko udeležbo, ženske
100 m:
1. Myriam Soumare (Fra) 11,03
2. Dafne Schippers (Niz) 11,10
3. Ivet Lalova (Bol) 11,17
...
25. Maja Mihalinec (Slo) 11,52
33. Kristina Žumer (Slo) 11,85
1500 m:
1. Sifan Hassan (Niz) 4:09,55
2. Renata Plis (Pol) 4:10,33
3. Federica De Buono (Ita) 4:10,47
...
19. Sonja Roman (Slo) 4:16,38
palica:
1. Carolin Hingst (Nem) 4,45
2. Jirina Svobodova (Češ) 4,45
3. Minna Nikanen (Fin) 4,45
. Angelina Žuk Krasnova (Rus) 4,45
...
10. Tina Šutej (Slo) 4,45
kopje:
1. Martina Ratej (Slo) 61,87
2. Christin Hussong (Nem) 61,13
3. Tatjana Jelača (Srb) 60,26