Žakelj obrnil ploščo: zdaj ve, da je na ...

jure-podjavoršek Njena.si

Mojster Jure: Žena in otroci so moje življenje

0 12.05.2019 17:50:46

Hamiltonu dirka v Barceloni in vodstvo v SP

Britanec Lewis Hamilton (Mercedes) je zmagovalec dirke svetovnega prvenstva formule 1 v Barceloni. Na peti letošnji dirki je dosegel tretjo zmago, uspeh Mercedesa pa je potrdil Finec Valtteri Bottas z drugim mestom. Tretji je bil Nizozemec Max Verstappen (Red Bull).

Novo razočaranje je doživel Ferrari, saj je bil njegov prvi mož Nemec Sebastian Vettel tokrat le četrti.

Mercedes je še petič v sezoni dosegel dvojno zmago, na vrhu skupnega seštevka pa je zdaj današnji zmagovalec Hamilton, ki je nadoknadil točko zaostanka za finskim sotekmovalcem in zdaj vodi s sedmimi točkami naskoka. Hamilton ima 112 točk, Bottas 105, tretji je tudi danes tretjeuvrščeni Verstappen s 66, Vettel je šele četrti s 64.

Barcelona pravzaprav ni postregla z nobeno novostjo: še vedno sta Mercedesova dirkača tako dobra, da zasledovalci lahko le upajo, da se bodo razmerja moči v nadaljevanju vsaj malo spremenila.

Razlike so bile na koncu majhne, toda bolj zaradi posredovanja varnostnega avtomobila ob koncu kot pa zaradi Mercedesovih tekmecev. V ekipi srebrnih pa se lahko veselijo še enega rekorda, saj še nobenemu moštvi doslej ni uspelo doseči pet dvojnih zmag na prvih petih dirkah na začetku sezone.

Bottas je v Katalonijo prišel s točko naskoka v skupnem seštevku in z dobro popotnico po sobotnih kvalifikacijah; Bottas je sicer tretjič v nizu dobil kvalifikacije, toda Hamilton ga je na startu prehitel. V vodstvu pa je potem s krajšimi prekinitvami ob postankih ostal do konca.

"To mi ogromno pomeni. Tu smo, pišemo zgodovino, neverjetno. Čestitke ekipi, vsi so opravili izredno delo. Seveda imamo odlične dirkalnik, a ne gre vedno tako lahko, kot je videti," je bil po zgodovinskem uspehu vesel Hamilton.

Pri Ferrariju bodo dirko hitro pozabili. Ne le, da so bili daleč od stopničk, med dirko sta se zaradi drugačne taktike njihova voznika zapletla v nekaj ostrih dvobojev, ki bi se lahko končali tudi z odstopom. Nazadnje je zmagal Vettel in potisnil Monačana Charlesa Leclerca na končno peto mesto, toda pri Ferrariju so pred sezono računali na višje uvrstitve.

Razočaranje je bilo toliko večje, ker so na testih pred prvo dirko prav v Barceloni rdeči nakazali, da imajo konkurenčen dirkalnik, na dirkah pa se za zdaj to še ne kaže.

"To je spet velik korak nazaj. Mercedes je zelo daleč, mislili smo, da smo bolj hitri, a je resnica žal drugačna," je bil kritičen Vettel po prvi evropski dirki sezone 2019.

Nemec je imel pravzaprav le eno možnost, da bi prišel pred Mercedesa, ko je na startu veliko tvegal in bil ob koncu ravnine že vštric s srebrnima, a je nato moral močno zavirati, odneslo ga je z idealne smeri ob rob steze, s tem pa izgubil možnost, da bi se še vmešal v boj obeh Mercedesov.

V zadnjem delu dirke se je na tretjem mestu utrdil Verstappen, trčenje med Landom Norrisom in Lancom Strollom, ko je moral posredovati varnostni avto, pa je za zadnji postanek izkoristil tudi Hamilton in se s svežimi pnevmatikami brez težav pripeljal do nove zmage, že 76. v karieri. V Barceloni pa je zmagal četrtič po letih 2014, 2017 in 2018.

Naslednja dirka za SP bo klasika v monaški kneževini čez 14 dni.