Tudi tokrat imajo le Nemci in Španci zagotovljeni po dve mesti, Sloveniji pa podobno kot 24 drugim državam samodejno pripada eno, medtem ko za dodatnega lahko zaprosi, kar je tudi storila. V praksi to pomeni, da bodo državni prvaki Celjani zagotovo del lige prvakov tudi v naslednji sezoni, ko bo samo tekmovanje deležno nemalo sprememb, Velenjčani pa so znova v čakalnici. Lani so tam tudi o(b)stali.
Nov sistem tekmovanja prinaša dve diviziji. V prvi, ki bo sestavljena iz skupin A in B, bo prostora za šestnajst ekip, v drugi, ki jo bosta tvorili skupini C in D, pa za ducat. Če k temu dodamo še tri kvalifikacijske turnirje s po štirimi ekipami, potem je jasno, da bo na tej ali oni stopnji lige prvakov prostora za vse skupaj 37 ekip. Matematika po drugi strani pravi, da je 29 od 37 vozovnic za ligo prvakov že podeljenih, preostane jih še osem, gneča oziroma vrsta za tako imenovana posebna povabila pa je seveda dolga. Nemški Flensburg, španska La Rijoa, madžarski Pick Szeged, francoski Montpellier, danski Skjern, poljska Wisla, makedonski Metalurg in seveda že omenjeno Gorenje je takole na prvi pogled osem najbolj legitimnih kandidatov, a gospoda z Dunaja je v svojem ravnanju zelo nepredvidljiva.
Lani so denimo Francozi v nasprotju s pravili dobili kar dve dodatni mesti, med povabljenimi pa se je po bogsigavedi kakšnem ključu znašel tudi italijanski Junior Fasano. O dodelitvi dodatnih mest in kasnejši razmestitvi v divizije naj bi se izvršni komite EHF odločal na podlagi osmih kriterijev, pod drobnogled naj bi vzeli dvorano, TV-pravice, uvrstitev v domači ligi, število gledalcev, nastope v evropskih pokalih v zadnjih treh sezonah, pokroviteljski potencial, udejanjanje pravil in predpisov EHF ter aktivnost na novih medijih, vse pa naj bi bilo znano 19. junija, ko se bo omenjeni komite sestal v Krakovu. Že teden dni kasneje bo sledil žreb skupin in upati je, da tokrat vendarle z dvema slovenskima kluboma v bobnu.
Naj še dodamo, da je Slovenija na jakostni lestvici, ki bo v poštev sicer prišla šele za sezono 2016/17, nazadovala na sedmo mesto. Še pred dvema letoma je bila denimo peta, a rezultati slovenskih klubov v vseh evropskih pokalih so iz leta v leto skromnejši. Povedano drugače, v letih 2012/13, 2013/14 in 2014/15 so boljše beležili Nemčija, Španija, Madžarska, Francija, Danska in Poljska.
Miha Andolšek
10.06.2015
16:09:43
Komite secira kriterije
Čeprav se je prah po zaključnem turnirju v Kölnu komaj dobro polegel, se že pogleduje proti naslednji sezoni tega najelitnejšega klubskega tekmovanja. Včeraj je tako potekel rok za prijavo zainteresiranih klubov.
Privoščite si neomejeno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov in imajo brezplačen promocijski dostop do
Plus
vsebin.
Več informacij
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke