Včeraj ga še ni dočakal. Čeprav je od izpada njegove začasne ekipe iz tamkajšnjega pokala minil že en teden, je (bil) starejši od bratov Cehte še vedno v Katarju, kjer je nekaj tednov nosil dres Al Ahlija. Zapletlo se je pri vrnitvi domov, saj 29-letni Brestaničan ni dobil izstopnega vizuma in tako neprostovoljno precej podaljšal svoje bivanje v vroči Dohi. Ostal je ujet v arabskem svetu, kjer vse skupaj poteka precej počasneje in kjer postopki zahtevajo svoj čas. Do kdaj? Odvisno od volje tamkajšnje rokometne organizacije. Včeraj, danes, jutri, kdo ve, je pa jasno, da ga danes zjutraj ne bo na avtobusu za Košice.
KAJ NAJ POČNE PRI 55 STOPINJAH CELZIJA?
"Ne vem, kdaj bo prišel. Katar lahko zapustiš samo z izstopno vizo. Ko končate z igranjem, delom, potrebujete potrdilo, da ste vrnili avto, ključe stanovanja, da ste plačali elektriko in tako dalje, in ko vse to uredite, dobite vizo na papirju. To je daljša pot, krajša je, da vam vizo preprosto pošljejo prek sms-a in na letališču potem pokažete kar sporočilo. Ne eno ne drugo se do ponedeljka ni zgodilo, drugače bi bil Klemen tukaj z nami. Prepričan sem, da se sam najbolj živcira, ker ne more pomagati reprezentanci, sploh pa se v prvi vrsti želi seveda vrniti domov. Kaj pa naj počne tam, na 55 stopinjah Celzija?! Le ždi lahko v sobi in gleda v zrak," je z grenkobo v glasu včeraj razlagal novopečeni selektor Veselin Vujović, ki pri svojem debiju na slovenski klopi tako ne bo mogel računati na člana francoskega Aixa.
Odpadel še Brumzi
V zaključku kvalifikacij Vujović ne bo mogel računati niti na Matjaža Brumna. Član Vardarja ima težave s hrbtom in bo namesto na igrišču v naslednjih dneh predvsem na terapijah. Brumnov reprezentančni status je bil sicer zamrznjen vse od januarja 2012 in EP v Srbiji.
Tovrstno najemanje igralcev za nekaj tednov je v rokometu sicer že ustaljena praksa, sploh ko gre za klube iz arabskega sveta. Katarski klubi za nekaj tednov oziroma za takšna ali drugačna pokalna tekmovanja najamejo igralca, slednji v žep pospravi nekaj tisočakov, tudi njegov matični klub pa ob finančni razbremenitvi in nadomestilu po navadi nima večjih pripomb.
Celjani so denimo na predvečer vrhunca sezone v Zaliv (s)pustili Ivana Sliškovća ter z zavestnim tveganjem dodali nov majhen kamenček v mozaik finančne sanacije. Volk sit in koza kolikor toliko cela, bi lahko zapisali, kratko sem in tja potegne potegne le reprezentanca. Tudi sam Cehte konec sezone že tradicionalno pričaka v praznih katarskih dvoranah. Nosil je namreč že dres Al Jaisha (2013) in Al Sadda (2014). V izbrano vrsto se je 29-letni član francoskega Aixa po dveletni odsotnosti vrnil jeseni, kljub načeti mečni mišici pa je kasneje zaigral tudi na svetovnem prvenstvu prav v Katarju. Na začetku maja je za Sportal dejal, da udeležba na junijski reprezentančni akciji navkljub "izletu" v puščavo ne bi smela biti vprašljiva, a obrnilo se je drugače. Podobno kot Borut Mačkovšek pred dvema letoma bo tudi on zaključek kvalifikacij za prvenstvo stare celine spremljal le od daleč, upati pa je, da bo vsaj epilog samih kvalifikacij drugačen.
KMETAVZARSKA ZVEZA IN ORGANIZACIJA
Rokometna zveza Slovenije ima pri vsem skupaj bolj kot ne zvezane roke, prav dosti ne more storiti. Lahko se sicer pritoži IHF, ki bo Katarcem bržkone prisolil kazen v višini nekaj tisoč dolarjev, kar pa je za Katarce mačji kašelj oziroma se na to požvižgajo. Tako kot na prošnje, grožnje, moledovanja, klice ...
Doma ostal tudi Dolenec
Po včerajšnjem popoldanskem treningu je Veselin Vujović izbral šestnajsterico za tekmo s Slovaško. Doma so ostali Klemen Ferlin, Staš Skube, Blaž Blagotinšek in tudi Jure Dolenec.
"Uroš, Janko ali Marko, ni važno, kdo pokliče predsednika tamkajšnje zveze, in ta ti bo zatrdil, da je vse urejeno. Potem pa se človek preprosto ne javlja več. Kličete generalnega sekretarja, pravi, da je urejeno in da vam ni več treba skrbeti. Naj se igralec javi jutri, pa da bodo vse uredili. In potem se tudi on ne javlja več. In tako te lahko držijo, dokler jih je volja oziroma jim ustreza. Nič ne moreš pri tem, ni vzvoda, lahko se sicer pritožiš na IHF, ta jih bo kaznoval s pet tisoči evri, ki pa bodo seveda romali v žep IHF, ne pa naše rokometne zveze. Edino, kar bi naša zveza lahko naredila, je, da reprezentantom ne bi izdala certifikata za igranje v Katarju," še pravi Vuja, ki je še pomenljivo pristavil, kaj si misli o katarski praksi in tamkajšnji zvezi. "Divja, da ne rečem kmetavzarska zveza in tamkajšnja organizacija."
Prepričan sem, da se sam najbolj živcira, ker ne more pomagati reprezentanci, sploh pa se v prvi vrsti želi seveda vrniti domov. Kaj pa naj počne tam, na 55 stopinjah Celzija?
Vujović se je tako že na svoji prvi akciji zaradi takšnih ali drugačnih razlogov srečal s serijo odpovedi (Gajić, Zorman, Bezjak, Škof, Prošt, Brumen ...), na levem zunanjem mu zdaj ostajata "pacient številka ena", kot je sam ožigosal Boruta Mačkovška, ter deček za vse Sebastian Skube. Za Slovake in Latvijce bi vsekakor moralo biti dovolj, se pa ob vsem skupaj vseeno poraja vprašanje, ali se kljub nedvomno mamljivim ponudbam vendarle ne bi bilo bolje izogniti tovrstnim junijskim ekskurzijam v nepredvidljivo puščavo. Povedano drugače, ali je na mestu tovrstno tveganje, da ne rečemo kockanje z dresom z državnim grbom. Če drugega ne, pa zato, ker ni ravno v skladu s tistim, da je le-ta svetinja.
POSTAVA ZA SLOVAŠKO
Vratarja: Aljoša Rezar (Tremblay), Matevž Skok (Celje)
Krila: Darko Cingesar (Maribor), Mario Šoštarič (Gorenje), Gašper Marguč (Veszprem), Luka Žvižej (Celje)
Zunanji igralci: Dean Bombač (Pick Szeged), Vid Kavtičnik, Borut Mačkovšek (oba Montpellier), David Miklavčič, Miha Zarabec (oba Celje), Jure Natek (Magdeburg), Sebastian Skube (Silkeborg)
Krožni napadalci: Vid Poteko (Celje), Matej Gaber (Montpellier), Miha Žvižej (Toulouse)