Ekipa
© 2024 Salomon d.o.o. Vse pravice pridržane
Miha Andolšek
Miha Andolšek
18.03.2015 12:03:17
Deli članek:

Bomo pa po kitajsko

Pravzaprav je zanimivo, če ne kar nenavadno, da se je nekdo ob to obregnil šele zdaj. Ob vohunstvo, ki to pravzaprav ni. V krasnem novem času, ko se v nekih drugih športih z roko zakriva ustnice, da ne bi morebitni najeti mojstri branja z ustnic prepoznali navodil oziroma izrečenih besed, je namreč v rokometu vpogled v nasprotnikove (za)misli ponujen na pladnju.

V podobi mikrofona, ki ob minutah odmora lebdi nad zbrano gručo in ujame bolj ali manj vsako izrečeno besedo pri bojnem posvetu. In bilo je le vprašanje časa, kdaj bo nekdo tudi to prakso, katere osnovni namen je sicer rokometno igro ter njene skrivnosti in fraze še bolj približati širšemu občinstvu pred televizijskimi sprejemniki, poskušal izrabiti v svojo korist. Ne vemo, če so bili Parižani pri tem prvi, so pa bili med najbolj očitnimi, svojega vohunjenja, če mu lahko tako rečemo, se niso pretirano trudili skriti. Zakaj bi tudi se, če pa ni v nasprotju s pravili.

A bilo je v drugem polčasu vsefrancoskega obračuna osmine finala lige prvakov med Dunkerquom in Paris St. Germainom, ko se je tovrstnemu vohunstvu uprl trener domačih Patrick Cazal. Strateg aktualnih francoskih prvakov ni več dovolil, da bi zvokovni mojstri posneli, kaj ima za povedati svojim varovancem v minuti odmora.

facebook

Zavedamo se, da se minute odmora snemajo za potrebe televizije, da bi se navijači doma še bolj vživeli v dogajanje na terenu, a ...

Razlog? Eden izmed pomočnikov gostujočega stratega Philippa Gardenta naj bi bojda sedel na tribuni s tablico v rokah in s pomočjo tako imenovanega "live streama" ujel vsako besedo, ki jo je Cazal izrekel med minuto odmora v prvem delu. Ter nato nasprotnikov bojni načrt seveda nemudoma prenesel svojemu šefu na klopi. "Ni bilo prvič, podobnih trikov se poslužujejo že v francoski ligi," je na tiskovni konferenci po tekmi razlagal Cazal ter pristavil, da njegov klub po drugi strani nima denarnih sredstev, da bi na tovrsten način uporabljal tehnologijo.

"Zavedamo se, da se minute odmora snemajo za potrebe televizije, da bi se navijači doma še bolj vživeli v dogajanje na terenu, a če bo nekdo to izkoriščal na tovrsten način, potem je bolje, da minute odmora ostanejo zasebne, brez prisotnega mikrofona."

vszi

In Cazal je, kot že rečeno, v soboto odločitev vzel v svoje roke, sam od sebe prepovedal prisotnost mikrofona, kar pa seveda ni dolgoročna rešitev, česar se zaveda tudi sam. "Bomo pa govorili v kitajščini, nekako bomo že našli rešitev," malo za šalo, malo zares pravi Francoz, ki pa se vseeno nadeja, da bo tovrstno vohunjenje in iskanje prednosti pred tekmecem kmalu prepovedano s pravili. Še bolj zanimiv je bil v tej luči Gardentov odziv na očitke. "Dopustite nam te majhne trike."

Kaj podobnega se v slovenski ligi ne more pripetiti oziroma je že v kali zatrto. Ne zato, ker na tekmah od Maribora do Izole ne bi bilo minut odmora. Ne, a ni niti televizijskih prenosov, kaj šele da bi bile ozvočene minute odmora, zato si slovenskim trenerjem ni treba beliti las zaradi vohunov oziroma zaradi tega, da ne bi izrekli kakšne neumnosti oziroma vulgarnosti, ki bi nato pricurljala v javnost.