Ekipa
© 2024 Salomon d.o.o. Vse pravice pridržane
STA
STA
14. 07. 2018 · 18:16
Deli članek:

Kaj torej zares PRIHAJA DOMOV?! Odigrana tekma za tretje mesto, ANGLIJA pa je spet ...

Profimedia

Nogometaši Belgije so osvojili tretje mesto na svetovnem prvenstvu v Rusiji. V današnjem malem finalu so v St. Peterburgu premagali Anglijo z 2:0 (1:0).

* Stadion St. Peterburg, gledalcev 64.000, sodniki: Faghani, Sokhandan, Mansouri (vsi Iran).
* Strelca: 1:0 Meunier (5.), 2:0 Hazard (82.).
* Belgija: Courtois, Alderweireld, Kompany, Vertonghen, Meunier, Tielemans (od 78. Dembele), Witsel, Chadli (od 39. Vermaelen), R. Lukaku (od 60. Mertens), De Bruyne, E. Hazard.
* Anglija: Pickford, P. Jones, Stones, Maguire, Trippier, Loftus-Cheek (od 84. Dele Alli), Dier, Delph, Rose (od 46. Lingard), Sterling (od 46. Rushford), Kane.
* Rumeni kartoni: Witsel; Maguire, Stones.
* Rdeč karton: /

Tekma za tretje mesto na svetovnem prvenstvu je tista, ki je nobeno moštvo ne želi igrati. Pomeni namreč, da je ekipa pred tem izpadla v polfinalu in iz boja za naslov prvaka, mali finale pa večini nogometašev in navijačev ne pomeni prav veliko.

A kljub temu so pred današnjim predzadnjim obračunom na SP v obeh taborih obljubljali, da bodo tekmo vzeli resno. Za obe ekipi je kljub formalni nepomembnosti imela tudi zgodovinski pomen; Angleži, svetovni prvaki in udeleženci finala iz leta 1966, namreč do danes še niso igrali v malem finalu, Belgijci pa že, na SP v Mehiki leta 1986, a so takrat izgubili in se morali zadovoljiti s četrtim mestom. Tretje bi tako pomenilo največji uspeh v zgodovini belgijskega nogometa.

Nenazadnje pa sta ekipi eno medsebojno tekmo na tem SP že odigrali. V predtekmovanju je slavila Belgija z 1:0, takrat so mnogi očitali Angležem, da so namenoma izgubili, da bi si odprli lažjo pot v nadaljevanju tekmovanja. Teoretično so imeli težjo pot nato res Belgijci, ki pa so v četrtfinalu odpravili favorizirane Brazilce. Angleški račun, če so ga res delali v predtekmovanju, pa se tudi ni izšel: zaradi dneva počitka manj in dolge tekme s Hrvaško v polfinalu so imeli danes morda nekoliko slabše začetno izhodišče.

Angleški selektor Gareth Southgate je v že tako mlado zasedbo na tem SP pred tekmo uvrstil pet igralcev, ki niso začeli polfinala, ter jo še dodatno pomladil: priložnost so dobili Phil Jones, Danny Rose, Fabian Delph, Eric Dier ter Ruben Loftus-Cheek.

Manj eksperimentov si je privoščil njegov belgijski tekmec na klopi, Roberto Martinez je po polfinalnem porazu s Francijo v postavo vrnil takrat kaznovanega Thomasa Meunierja, pa tudi vezista Yourija Tielemansa, tako da sta brez nastopa ostala Marouane Fellaini in Moussa Dembele.

Vrnitev Meunierja je bila prava odločitev, saj je ta igralec po lepi akciji Belgije svojo ekipo popeljal v zgodnje vodstvo v peti minuti. Po podaji Nacerja Chadlija z leve strani je sprejel žogo v kazenskem prostoru ob neodločnem Dannyju Rosu ter premagal Jordana Pickforda.

Meunier je na tem SP že deseti strelec za Belgijo, kar pomeni, da so Belgijci izenačili rekordna dosežka Francije iz leta 1982 in Italije iz 2006, ko je bilo med strelci tudi po deset različnih nogometašev.

Nadaljevanje pa ni bilo več tako poletno. Belgija je v prvi polovici prvega polčasa imela premoč, večjo posest žoge, ni pa več ogrožala Pickforda. Na drugi strani pa tudi Thibaut Curtois ni imel prav veliko dela, ob poskusih Harryja Maguirea in Harryja Kanea pa ni imel veliko težav. Zadnjo besedo je imel ob koncu prvega dela za Belgijo Romelu Lukaku, toda Angleži so žogo po njegovem strelu preusmerili v kot.

V drugem polčasu so Angleži vendarle pokazali nekaj več želje. Belgijci so se že zadovoljili z branjenjem minimalne prednosti, posest žoge se je preselila na stran Anglije, ki pa tudi ni bila preveč nevarna.

Belgijske menjave v 60. minuti, ko je namesto Lukakuja v igro prišel Dries Mertens, se je razveselil predvsem najboljši strelec SP Kane, saj je to pomenilo, da ga tekmec - pred današnjim obračunom je sicer Anglež "vodil" s 6:4 - ne more več niti teoretično ujeti; bi pa lahko Angleži rezultatsko ujeli Belgijo, če ne bi bil v 70. minuti na pravem mestu Toby Alderweireld. Najlepšo angleško priložnost sta zrežirala Marcus Rashford in Eric Dier, slednji je z nekaj metrov žogo usmeril mimo že premaganega Curtoisa, toda na golovi črti jo je izbil Toby Alderweireld.

Zamujeno priložnost Anglije je deset minut pozneje kaznoval Eden Hazard. Po prodoru v 81. minuti je hladnokrvno izkoristil lepo podajo Kevina de Bruyna in ob bližini vratnici premagal Pickforda, to pa je bila tudi dokončna odločitev, saj so se po zaostanku z 0:2 Angleži vdali v usodo in se zadovoljili z nehvaležnim četrtim mestom, Belgija pa je dosegla zgodovinsko najboljšo uvrstitev na SP.