18.05.2016 22:47:29

Sevilla tretjič zapored (foto)

Nogometaši Seville so še tretjič zapored osvojili ligo Europa. Tokrat so v finalu s 3:1 premagali Liverpool.

Skupaj je to za Andaluzijce že peti naslov najboljših v tem tekmovanju, kar je največ med vsemi. Z današnjo lovoriko je tudi Španija zasedla prestol, z desetimi je zdaj za eno boljša od Italije.

Na stadionu St. Jakob Park v švicarskem Baslu je sicer bolje kazalo Angležem, ki so v prvem polčasu prek Daniela Sturridga povedli. Za Sevillo je izid takoj na začetku drugega dela igre izenačil Francoz Kevin Gameiro, v razmaku šestim minut (med 64. in 70. minuto) pa je finale odločil branilec Coke.

Sevilla je bila že doslej rekorderka tekmovanja s skupno štirimi naslovi, najboljša je bila v letih 2006, 2007, 2014 in 2015, v finalu pa je predvsem po zaslugi drugega polčasa svoj ugled še povečala.

Liverpool, ki se lahko pohvali s tremi tovrstnimi lovorikami, in sicer iz let 1973, 1976 in 2001, je bil v prvem delu boljši, v drugem pa je deloval precej nebogljeno proti prerojenim Špancem.

V prvem polčasu so prvi dve priložnosti imeli prav Angleži, v osmi minuti je Emre Can od daleč sprožil, David Soria pa se je izkazal z lepo obrambo, nato pa je Daniel Sturridge, ki se je že pred tem znašel v obetavnih situacijah, v 26. minuti prav tako poskrbel, da se je španski vratar izkazal.

V 32. minuti je Sevilla prvič resneje zagrozila, ko je malce zgrešil Kevin Gameiro. Tri minute zatem pa so Liverpoolčani povedli, ko je z roba kazenskega prostora zadel Sturridge.

Že po nekaj sekundah drugega dela pa so Andaluzijci izenačili, Mariano je podal pred gol do Gameira, ki je žogo le poslal v prazno mrežo. Seviljski nogometaši so nato nadaljevali ofenzivo, ki se jim je bogato poplačala.

Najprej je Gameiro zapravil še dve priložnosti, v 64. minuti pa je Victor Vitolo podal do Cokeja, ki je zadel z roba šestnajsterca za 2:1. Osem minut pozneje je Sevilla povedla s 3:1, ko je Coke v mrežo potisnil odbito žogo in tako potrdil nov naslov za andaluzijsko ekipo.

SEVILLA – LIVERPOOL 3:1 (0:1)

* Basel, Stadion St. Jakob Park, gledalcev 38.500, sodniki: Eriksson, Klasenius in Wärnmark (vsi Švedska).
* Strelci: 0:1 Sturridge (35.), 1:1 Gameiro (46.), 2:1 Coke (64.), 3:1 Coke (72.).
* Sevilla: Soria, Mariano, Rami (od 77. Kolodziejczak), Carrico, Escudero, Krychowiak, N'Zonzi, Banega (od 90. Cristoforo), Coke, Vitolo, Gameiro (od 89. Iborra).
* Liverpool: Mignolet, Clyne, Kolo Toure (od 82. Benteke), Lovren, Moreno, Can, Milner, Lallana (od 73. Allen), Firmino (od 69. Origi), Coutinho, Sturridge.
* Rumeni kartoni: Vitolo, Banega, Rami, Mariano; Lovren, Origi, Clyne.
* Rdeči kartoni: /.

Dosedanji zmagovalci pokala Uefa in evropske lige: 1958 Barcelona (Španija), 1960 Barcelona (Španija), 1961 Roma (Italija), 1962 Valencia (Španija), 1963 Valencia (Španija), 1964 Real Zaragoza (Španija), 1965 Ferencvaros Budimpešta (Madžarska), 1966 Barcelona (Španija), 1967 Dinamo Zagreb (Hrvaška/Jugoslavija), 1968 Leeds United (Anglija), 1969 Newcastle United (Anglija), 1970 Arsenal (Anglija), 1971 Leeds United (Anglija), 1972 Tottenham Hotspur (Anglija), 1973 Liverpool (Anglija), 1974 Feyenoord Rotterdam (Nizozemska), 1975 Borussia Mönchengladbach (Nemčija/ZRN), 1976 Liverpool (Anglija), 1977 Juventus Torino (Italija), 1978 PSV Eindhoven (Nizozemska), 1979 Borussia Mönchengladbach (Nemčija/ZRN), 1980 Eintracht Frankfurt (Nemčija/ZRN), 1981 Ipswich Town (Anglija), 1982 IFK Göteborg (Švedska), 1983 Anderlecht (Belgija), 1984 Tottenham Hotspur (Anglija), 1985 Real Madrid (Španija), 1986 Real Madrid (Španija), 1987 IFK Göteborg (Švedska), 1988 Bayer Leverkusen (Nemčija/ZRN), 1989 Napoli (Italija), 1990 Juventus Torino (Italija), 1991 Inter Milano (Italija), 1992 Ajax Amsterdam (Nizozemska), 1993 Juventus Torino (Italija), 1994 Inter Milano (Italija), 1995 Parma (Italija), 1996 Bayern München (Nemčija), 1997 Schalke 04 Gelsenkirchen (Nemčija), 1998 Inter Milano (Italija), 1999 Parma (Italija), 2000 Galatasaray Carigrad (Turčija), 2001 Liverpool (Anglija), 2002 Feyenoord Rotterdam (Nizozemska), 2003 Porto (Portugalska), 2004 Valencia (Španija), 2005 CSKA Moskva (Rusija), 2006 Sevilla (Španija), 2007 Sevilla (Španija), 2008 Zenit St. Peterburg (Rusija), 2009 Šahtar Donjeck (Ukrajina), 2010 Atletico Madrid (Španija), 2011 Porto (Portugalska), 2012 Atletico Madrid (Španija), 2013 Chelsea (Anglija), 2014 Sevilla (Španija), 2015 Sevilla (Španija), 2016 Sevilla (Španija)