Ekipa
© 2025 Salomon d.o.o. Vse pravice pridržane
Jure Bohorič
Jure Bohorič
19. 05. 2015 · 16:41
09. 08. 2017 · 09:57
Deli članek:

Čudežni Messi: Izpiljeno do popolnosti

Profimedia

Starejši je, boljši je. Morda gre že res zgolj za frazo in to zelo obrabljeno, toda vedno znova se zgodi nekaj, kar kot najboljši primer govori o tem, da drži. Potrjuje jo tudi Lionel Messi, za katerega je sicer težko trditi, da je sploh kdaj bil slab. Toda kdaj je bil najboljši? Morda celo letos, ko se zdi, da je dokončno dozorel kot igralec in posledično postal še nekoliko bolj osupljiv?

Na peti domači prvoligaški tekmi v dresu Atletica je moral Jan Oblak prvič po žogo v svojo mrežo. Dolgo časa je odlični Škofjeločan držal zvezdnike Barcelone v negotovosti, toda po dobri uri igre je bil tudi on brez moči. A za to, da so ga Katalonci spravili na kolena, je bil potreben vnovičen trenutek genialnosti. Čigav, ni treba ugibati. To že res ni bil najbolj osupljiv Messijev zadetek v karieri, predvsem na prvi pogled se je zdel povsem običajen. Toda počasni posnetek je hitro razkril novo mojstrovino. Najprej dvojna podaja s Pedrom, nato "futsalski" vložek, s katerim je branilce tekmeca spravil iz ravnotežja, in za nameček še milimetrsko natančno odmerjen strel v daljši Oblakov kot.

Profimedia

408

golov je za Katalonce do zdaj zabil Lionel Messi; v povprečju 0,85 na odigran obračun

155

podaj za zadetke soigralcev je prispeval Lionel Messi od leta 2004, odkar nosi dres Barcelone

54

Zadetkov je v sezoni 2014/15 zabil Lionel Messi; Argentinec je ob tem prispeval 27 podaj.

22

lovorik je Barcelona osvojila z Lionelom Messijem; v tem času je Real prišel do devetih

Po svoje otroško lahko, a hkrati preklemansko zapleteno. Če nisi Messi, jasno. Argentinčev že 54. zadetek v vseh tekmovanjih je bil za Barcelono dovolj; na stadionu, kjer je bil lani za prvaka okronan Atletico, so tokrat slavili Messi in soigralci. Luis Enrique je že v svoji prvi sezoni na Camp Nouu Barcelono vrnil na prestol in ostal v igri za prvo trojno krono kluba po letu 2009. Pa čeprav so ga sredi sezone številni že odpisali, celo marsikateri dobro obveščeni španski medij je tedaj zapisal, da je njegova usoda bolj ali manj zapečatena. Da še vedno sedi na tej klopi in da se ob tem še nikdar ni počutil tako udobno, pa ima v prvi vrsti zasluge Messi. Medtem ko je osvojena zlata žoga za leto 2014 njegovega portugalskega tekmeca Cristiana Ronalda iz Reala več kot očitno uspavala, je "košarica" Messija podžgala, kot ga že dolgo nič ni. In to v trenutku, ko se je zdelo, da njegova prihodnost pri Barceloni še nikdar ni bila bolj negotova.

Reuters

Spomnimo se: ko je Barcelona v novo leto startala s porazom pri Real Sociedadu in se je Messi znašel na klopi, so se številni začeli spraševati, kaj, za vraga, se dogaja. Ko je na isti dan dobil nogo športni direktor Andoni Zubizarreta in je skupaj z njim odšel še legendarni Carles Puyol, se je res zdelo, da je v Barceloni zavladal pravi kaos. Toda potem je teden dni pozneje CR prejel zlato žogo, Messi pa strašanski pospešek, ki je Barcelono popeljal do osupljivih 29 zmag na 32 tekmah, naslova prvaka in preboja v finale pokala in tudi lige prvakov. Medtem ko je Ronaldo celil svojo načeto samozavest s kopico zadetkov na praktično nepomembnih tekmah, je Messi postal mož odločitve. V svoje roke je vzel dirigentsko palico in postal boljši kot kadarkoli. Tudi kot v sezoni 2008/09, ko je na Camp Nouu zavladal Josep Guardiola? Ko je Barcelona postala prvi španski klub, ki je osvojil trojček? In ko se je začela pisati zgodba o eni najboljših zasedb v celotni nogometni zgodovini?

Reuters

Statistično gledano je današnji Messi boljši. Tedaj, ko je blestel v navezi s Samuelom Eto'ojem in Thierryjem Henryjem, je prispeval "zgolj" 38 golov, trojica se je podpisala pod okroglih 100. Danes, ko ima Messi ob sebi v napadu Neymarja in Luisa Suareza, je tri tekme pred koncem že pri številki 54, trije zvezdniki blaugrane pa so skupaj zabili kar 113 golov. V sezoni 2008/09 je Messi hkrati prispeval 16 podaj, v tej jih ima že 27.

Statistično smo torej tokrat priča boljšemu Messiju. Če nanj pogledamo tudi z nekaterih drugih zornih kotov, pa predvsem ugotovimo, da zdaj spremljamo drugačnega Messija. Če je bil takrat eden ključnih členov dejansko revolucionarne Barcelone, ki je spremenila pogled na nogomet, je danes njegov klub precej bolj predvidljiv. Ne pa tudi Messi. Sedemindvajsetletnik je še vedno nerešljiva uganka, zdaj še toliko bolj, ker se zdi, da je svojo virtuoznost še dodatno izpilil, in sicer vse do potankosti. Hkrati zdaj še toliko bolj ve, kdaj uporabiti kakšnega od svojih številnih adutov. Na prvi polfinalni tekmi z Bayernom je tako Barca dolgo časa iskala način, kako streti čvrst bavarski oreh, nakar je Messi z nekaj potezami odločil in zmagovalca na obračunu in potnika v finale. Zdaj, ko je lovorika za naslov španskega prvaka pospravljena v vitrino, bo Messi še nevarnejši. In jasno posledično še močnejše orožje Barcelone v finalu lige prvakov in finalu španskega pokala. Kot da že do zdaj ni bil dovolj uničujoč ...

Reuters