Ekipa
© 2025 Salomon d.o.o. Vse pravice pridržane
Jure Bohorič
Jure Bohorič
19. 05. 2015 · 13:56
09. 08. 2017 · 09:57
Deli članek:

Dobrodošli, čisto pravi malčki

Obličje planeta po imenu nogomet se spreminja. V sezoni 2015/16 bo v štirih od petih najmočnejših evropskih lig igralo kar pet čisto pravih malčkov, ki so bili še pred nekaj leti popolnoma neznani.

V Italiji sta se med elito prebila Carpi (stadion za 4144 gledalcev) in Frosinone (9680), v Angliji Bournemouth (11.700), v Nemčiji Ingolstadt (15.000) in v Franciji Gazalec Ajaccio (3200). Spoznajte čisto prave malčke, ki se bodo v prihodnje igrali v glavnem peskovniku.

INGOLSTADT

AUDIJEVI MILIJONI IN VIZIONARSKA NAPOVED

Slabih 100 kilometrov od Münchna stoji Ingolstadt, ki je pobraten z Mursko Soboto in za katerega nekateri pri nas v šali pravijo, da gre za drugo največje prekmursko mesto. Tja se je namreč v želji po lepšem življenju preselilo nemalo Prekmurcev in Slovencev na splošno. Veliko jih je zaposlenih v Audiju, ki z milijoni napaja tamkajšnji nogometni klub. Ta je leta 2004 nastal z združitvijo ESV Ingolstadta in MTV Ingolstadta, pred leti, ko je bila elita zgolj pobožna želja, pa je eden od funkcionarjev dal vizionarsko napoved: "V prvo ligo se bomo prebili do leta 2014. No, toda tudi če nam bo to uspelo šele v letu 2015, bomo presrečni." In zgodilo se je prav to, četa nekdanjega avstrijskega reprezentanta Ralpha Hasenhüttla je bila premočna za vse, se prvič v zgodovini prebila med elito in Ingolstadt je posledično postal 54. klub, ki bo zaigral v bundesligi.


GAZELEC AJACCIO

ŠE LANI IZ TRETJE, LETOS ŽE IZ DRUGE

"Ajaccio v prvi ligi? Nič takšnega … Se je pač vrnil med elito." Tako si je bržčas mislil marsikdo, ko je iz Francije prišla novica, da si je poleg Troyesa napredovanje v prvo ligo že priigral tudi klub s Korzike. Toda ta Ajaccio ni tisti Ajaccio, ki smo ga v ligue 1 že gledali. Gre za skorajda neznani klub z uradnim imenom Gazelec; slednji se je v sezono 2014/15 podal z najmanjšim proračunom med vsemi drugoligaši (4,5 milijona evrov) in kot eden glavnih kandidatov za izpad v tretjo ligo. A rdeči hudiči so imeli drugačne načrte. In se še drugič zapored veselili napredovanja; lani iz tretje v drugo, letos iz druge v prvo ligo. Prvič v zgodovini, da ne bo pomote. Gazelec sicer domuje na stadionu Casanova, ki sprejme le 3200 gledalcev! Tako majhnega stadiona v ligue 1 nima nihče, toda pri Gazelecu so se že odločili, da bodo kapaciteto čez poletje povečali – na 5000 …


CARPI

NAPOLNILI NE BI NITI SAN SIRA

"Ko sem prišel v Carpi, sem se pripravljal na to, da se bomo borili za obstanek v drugi ligi," nam je pred časom pojasnil Aljaž Struna, ki je prispeval velik delež k zgodovinskemu preboju belo-rdečih v serie A. A tega se niso razveselili vsi. "Koga bo še zanimal italijanski nogomet, če bodo v prvi ligi igrali klubi, kakršen je Carpi?" se je spraševal prvi mož Lazia Claudio Lotito. Toda spremeniti ni mogel ničesar. Malček, ki se napaja z milijoni Stefana Bonacinija, prvega moža tekstilnega giganta Gaudija, je bil preprosto premočan za vse. In serie A je dobila klub, ki domuje na stadionu za samo 4144 gledalcev. Toda objekt ni primeren za igranje med elito in Carpi, ki je bil še leta 2009 petoligaš, se bo moral preseliti nekam drugam. Če bi šel v Milano na San Siro, bi lahko na tribune odšli vsi prebivalci tega mesta iz Emilije - Romanje (70.000), pa ga ne bi napolnili.


BOURNEMOUTH

NAJPREJ REAL MADRID, NATO ŠE PREMIER LIGA

Leta 2008 je bil klub na robu bankrota, spomladi 2009 je že zrl amaterizmu v oči, a se je rešil z zmago v predzadnjem krogu četrte lige. In to v sezoni, v kateri so mu zaradi finančnih težav vzeli kar 17 točk! Mediji so Bournemouthovo preživetje označili kot veliki pobeg, pod to in tudi pod letošnji preboj med elito pa se je podpisal isti človek. Eddie Howe je leta 2008 češnje prevzel pri samo enaintridesetih, vmes preživel kratko obdobje pri Burnleyju, a se leta 2012 vrnil na Dean Court in zaključil čisto pravo pravljico o uspehu. Brez milijonov Maksima Demina, bogataša iz Rusije, ki se ukvarja s petrokemijo, mu bržčas ne bi uspelo; gre sicer za človeka, ki je v Angliji skoraj povsem neznan. Odkar živi tam, ni dal še niti enega intervjuja. Je pa poskrbel tudi za to, da so si predlani navijači Bournemoutha lahko od blizu ogledali zvezdnike Reala, ki je z novim članom premier lige odigral prijateljsko tekmo in slavil 6:0.


FROSINONE

KO JE TJA ODŠEL DEDIĆ, JE BIL NEZNAN

Ko je primorski napadalec Zlatko Dedić leta 2007 zapustil Parmo in podpisal za Frosinone, so se v Sloveniji številni začudili: "Za koga je podpisal?!" Za Frosinone, ki se nahaja slabih 80 kilometrov od Rima, je tedaj pri nas marsikdo prvič slišal, ko je Dedić dve leti pozneje odšel drugam, se ga v deželici na sončni strani Alp ni več omenjalo. Do pred dnevi, ko si je Frosinone še drugič v letu dni priigral napredovanje; lani so navijači slavili skok iz tretje v drugo ligo, tokrat je bilo veselje še toliko večje. Prvič v zgodovini bodo namreč kanarčki zaigrali med italijansko elito, kar je za klub, ki je recimo v drugi ligi preživel le šest sezon, skorajda nepredstavljiv uspeh. Pod uspeh se je kot trener podpisal Roberto Stellone, ki je specialist za napredovanja. Kot nogometaš je iz nižje v višjo ligo napredoval štirikrat, kot trener v treh letih že dvakrat.