Ekipa
© 2024 Salomon d.o.o. Vse pravice pridržane
Jurij Završnik
Jurij Završnik
19.05.2015 16:00:33
Deli članek:

Naj trošijo, kolikor hočejo

Uefa se pripravlja, da bo spremenila stroga pravila finančnega fair playa in klubom malce "olajšala" poslovanje.

Finančni fair play so uvedli leta 2011, da bi preprečili nesramno bogatim lastnikom nekaterih evropskih klubov, da bi razmetavali z denarjem za nakupe igralcev.

Predsednik Uefe Michel Platini je v pogovoru za francoski radio RTL povedal, da finančni fair play sicer dobro deluje, da pa ga bodo to poletje malce razrahljali. Pogovor je sledil objavi v francoskem La Prisienu, v kateri so zapisali, da Uefa za poletje pripravlja pomembne spremembe. Lani sta bila zaradi kršitve finančnega fair playa kaznovana Manchester City in Paris St-Germain.

Platinijeve besede je pozneje za BBC potrdila tudi njegova desna roka, generalni sekretar Uefe, Gianni Infantino. Dejal je, da se pogovarjajo z vodilnimi evropskimi klubi, ki so predlagali precej amandmajev, ki prinašajo nekatere novosti. "Finančni fair play se je izkazal za zelo uspešnega in dosegli smo pomembno izboljšanje finančne discipline v evropskem nogometu," je povedal Infantino in nadaljeval: "Skupni dolg evropskih klubov se je znatno zmanjšal – z 1,7 milijarde evrov v letu 2011 na 400 milijonov evrov v letu 2014. Odločili smo se, da lahko pravila finančnega fair playa malce osvežimo, kar je seveda nujno ob novih smernicah v nogometnih okoljih po Evropi. Morebitne spremembe bodo gotovo nova spodbuda za rast nogometa, prinesle bodo več tekmovalnosti in delovale bolj spodbudno v nogometnih okoljih. Hkrati bodo še vedno dovolj nadzorovale trošenje denarja in ohranjale finančno stabilnost." 

Glavno vodilo finančnega fair playa je, da klubi ostanejo v ravnovesju, ko gre za kupovanje in prodajo igralcev.

Večina klubov s tem ni imela težav, razen najbogatejših, ki so težko ostajali znotraj limitov in so tvegali kazni in celo izključitev iz evropskih pokalov. V zadnjih dveh sezonah je finančni fair play doživel veliko kritik, saj so lahko ambiciozni lastniki vedno nakazovali svoj denar na klubski račun kot donacijo in potem kupovali igralce. Manjši klubi seveda nikoli niso mogli in ne bodo mogli stopati z njimi z ramo ob rami, ko gre za najboljše igralce.

Platini ni bolj natančno obrazložil morebitnih sprememb, dejal pa je, da jih bo skoraj zagotovo sprejel izvršni komite Uefe na zasedanju junija v Pragi. "V Franciji pišete, da lahko Roman Abramovič za Chelsea kupi, kolikor igralcev hoče, Katarci pa jih za PSG ne morejo. Toda če bi Katarci kupili Milan, bi Francozi hoteli še strožja pravila. Zdaj pa Italijani želijo, da malo popustimo vajeti. Svet ima dva obraza, toda lahko povem, da bomo stroga pravila malo razrahljali," je dejal Platini.

V La Parisienu so pisali, da so prihajajoče spremembe posledica tega, da je bilo zaradi finančnega fair playa precej tožb, ki se bližajo razpletu, in Uefa hoče prehiteti odločitve sodišča. Zanimivo, da je glavni odvetnik klubov, ki hočejo zrušiti finančni fair play, Jean-Louis Dupont, ki je leta 1995 zaslovel z Bosmanovim pravilom, premagal Uefo in Fifo ter za vedno spremenil nogometni svet.