07.05.2015 21:58:02

Šok: Helios izločil Olimpijo, na parketu nekaj vroče krvi (foto)

Danes so na sporedu povratne tekme četrtfinala lige Telemach. Najbolj zanimivo je bilo v Domžalah, kjer je Helios zdržal pritisk in z 72:69 izločil Union Olimpijo.

Že pred povratno tekmo je bilo jasno, da bo na povratni tekmi v Domžalah izjemno vroče, verjetno nihče pa ni napovedal tako dramatične končnice. Ta se je končala tudi z nekaj vroče krvi po bolečem porazu in izjemni zaušnici Olimpije, ki se je morala tako posloviti že v četrtfinalu.

Domžalčani so se tako še enajstič v zadnjih dvanajstih sezonah lige Telemach uvrstili v polfinale, Union Olimpija pa prvič v zgodovini samostojne Slovenije ne bo igrala med štirimi najboljšimi. Zanjo to hkrati pomeni, da če se želi uvrstiti v ligo Aba v prihodnji sezoni, mora Krka šestič zapored osvojiti državni naslov.

Tekma v nabito polni dvorani v Domžalah je bila izjemno razburljiva, odločitev pa je padla pet desetink sekunde pred zaključkom. Sodnik Saša Pukl je tedaj zapiskal osebno napako Marka Marinovića ob metu Jureta Pelka za tri točke. Rezultat je bil izenačen, njegova odločitev pa je povzročila skoraj petminutno prekinitev tekme, saj se Ljubljančani z njo niso mogli sprijazniti. Seveda je obveljala - Marinović si je za proteste prislužil še izključitev, Pelko pa je s tremi prostimi meti poskrbel za evforijo navdušenja med gledalci.

Tudi pred tem je bila tekma sila zanimiva. Helios Suns je odlično odigral prvi polčas, po katerem je imel na semaforju 14 točk naskoka. A v drugem polčasu je sledila veliko boljša predstava Uniona Olimpije, ki se je po delnem izidu 30:9 med 20. in 34. minuto prebila v ospredje s 59:52. Očitno so se varovanci Memija Bečirovića s tem sprijaznili, izbranci Gašperja Okorna pa so znova pričeli gristi. V 37. minuti so se znova prebili v ospredje, prednost pa zadržali vse do konca.

Tekmec Helios Suns v polfinalu bo zmagovalec dvoboja med Rogaško in Grosbasketom, v vsakem primeru pa bo imel tekmec prednost domače dvorane, saj so se Domžalčani v polfinale prebili iz lige za obstanek.

Grega Wernig

TAJFUN KOT PRVI
Prvi polfinalisti so postali košarkarji Tajfuna, ki je na dveh tekmah izločil Zlatorog; na prvem srečanju v Laškem so zmagali 74:69, pred svojimi gledalci pa so bili od finalista pokala Spar boljši z 59:50.

Tajfun je na obeh tekmah znal izkoristiti odsotnost enega najboljših igralcev iz zasedbe Predraga Milovića Gorana Juraka, tako da je ob večji izbiri igralcev zasluženo prišel do druge zmage. Laščani so se odlično držali tri četrtine tekme, v zadnjih desetih minutah pa so gostitelji uveljavili svojo kakovost in ob kolektivni igri naredili delni izid 16:9, ki jim je zadostoval za drugo zmago.

Košarkarji iz Šentjurja so si točke dokaj enakomerno razporedili - po dvanajst sta jih dosegla Ceola Clark in Dragiša Drobnjak (od tega slednji 10 v prvem polčasu) - in tako uspešno izničili dva dvojna dvojčka iz nasprotne ekipe. MVP rednega dela lige Telemach Sašo Zagorac je zbral 16 točk in 11 skokov, Igor Tratnik pa je na zadnji tekmi sezone dosegel 15 točk in 10 skokov.

Arsen Perić

V ROGAŠKI SLATINI ŠE TRETJA
Druga četrtfinalna tekma se je končala z zmago Grosbasketa, kar pomeni, da bo v soboto na sporedu še odločilna tretja tekma.  Rogaška je odlično odprla tekmo in imela po prvih desetih minutah že 13 točk naskoka. A Grosbasket je ob zagrizeni obrambi hitro vzpostavil ravnotežje in do odmora razliko znižal na 32:40. Po treh četrtinah je bilo le še 50:52, v zadnji četrtini pa so gostitelji pokazali več želje in imeli dovolj razpoloženih igralcev za popolni preobrat (63:56).

Prednost so naredili najbolj izkušeni. Miha Fon je odigral svojo drugo najboljšo tekmo v sezoni (15 točk), Boban Tomič jih je prispeval 14, Mensud Julević pa je 12 točkam dodal še sedem skokov. Na drugi strani sta pri Rogaški, ki je do 15. minute zgrešila vsega en met za dve točki (10:11), iz sivega povprečja izstopala le Dražen Bubnić (13) in Sandi Čebular (11 točk, 8 skokov).

Arsen Perić

KRKA BREZ TEŽAV
Branilci naslova iz Novega mesta tudi na drugi četrtfinalni tekmi niso imeli večjih težav s Portorožem. Že na začetku so hitro prišli do vodstva z 10:0.  Krka je še naprej visoko vodila, so pa Primorci prepolovili zaostanek, ob polčasu pa zaostajali s 36:42. Začetek drugega polčasa je minil v izmeničnem doseganju košev obeh ekip, ko pa se je Portorož približal na 48:53 in je kazalo, da lahko ulovi priključek, so Novomeščani z delnim izidom 10:0 vnovič pobegnili ter si za zadnjih deset minut priigrali 16 točk naskoka. Tega je zasedba Aleksandra Džikića znala zadržati vse do konca. Najboljši strelec tekme je bil Čigoja, ki je dal 21 točk, od tega 17 v prvem polčasu, temu pa je dodal še 11 skokov. Pri Krki se je z 19 točkami izkazal Aleksis Wangmene.

Helios Suns - Union Olimpija 72:69 (20:19, 43:29, 52:51)
* Dvorana Komunalnega centra, gledalcev 2000, sodniki: Pukl, Vučković (oba Maribor), Česen (Kranj).
* Helios Suns: Upshaw 5, Močnik 2, Korošec 5 (2:2), Morina 6 (1:2), Ščekić 8, Casey 22 (6:6), Vončina 7 (2:2), Majok 3 (1:4), Pelko 14 (7:12).
* Union Olimpija: Rupnik 5 (1:1), Hrovat 3 (1:2), Murić 10 (2:2), Nikolov 3, Mahkovic 3 (1:1), Omić 10 (4:6), Prepelič 13 (5:5), Jagodnik 5 (2:2), Marinović 11, Kanacević 6 (4:6).
* Prosti meti: Helios Suns 19:28, Union Olimpija 20:25.
* Met za tri točke: Helios Suns 7:28 (Casey 2, Upshaw, Korošec, Morina, Vončina, Pelko), Union Olimpija 7:34 (Marinović 3, Prepelič 2, Nikolov, Jagodnik).
* Osebne napake: Helios Suns 25, Union Olimpija 31.
* Pet osebnih: Marinović (40.).

Tajfun - Zlatorog 59:50 (18:18, 32:28, 43:41)
* Dvorana OŠ Hruševec-Šentjur, gledalcev 400, sodniki: Majkič (Hrastnik), Nedović (Kranj), Poljanšek (Žiri).
* Tajfun: M. Sebič 2, Držić 3, Lelić 10 (4:4), S. Sebič 4 (2:2), Zimić 9 (3:8), Bratož 7 (1:2), Clark 12 (0:2), Drobnjak 12 (2:4).
* Zlatorog: Tratnik 15 (2:5), Jovanović 3, Marasović 2, Ponjavić 3 (1:2), Zagorac 16 (4:4), Vašl 11 (1:1).
* Prosti meti: Tajfun 12:22, Zlatorog 8:12.
* Met za tri točke: Tajfun 9:30 (Bratož 2, Clark 2, Drobnjak 2, Lelić 2, Držić), Zlatorog 6:28 (Vašl 2, Zagorac 2, Jovanović, Tratnik).
* Osebne napake: Tajfun 21, Zlatorog 22.
* Pet osebnih: S. Sebič (33.).

Grosbasket - Rogaška 68:62 (13:26, 32:40, 50:52)
* Dvorana Brinje, gledalcev 250, sodniki: Petek (Maribor), Krejić (Kranj), Gajšek (Podčetrtek).
* Grosbasket: Antonijević 6 (1:1), Tomič 14 (5:6), Trampuš 6 (1:2), Julević 12 (7:8), Baločka 6, Mali 9 (2:2), Fon 15 (0:2).
* Rogaška: Ferme 3 (3:3), Koštomaj 7, Boban 8 (3:3), Dimec 5 (1:2), Čebular 11 (5:7), Primorac 7 (2:2), Bubnić 13 (2:2), Matić 8 (3:4).
* Prosti meti: Grosbasket 16:21, Rogaška 19:23.
* Met za tri točke: Grosbasket 6:26 (Antonijević, Tomič, Trampuš, Julević, Mali, Fon), Rogaška 5:24 (Boban, Koštomaj, Primorac, Bubnić, Matić).
* Osebne napake: Grosbasket 22, Rogaška 24.
* Pet osebnih: Tomič (40.).

Portorož - Krka 70:87 (13:22, 36:42, 49:65)
* Dvorana Lucija, gledalcev 300, sodniki: D. Javor, Lovšin, E. Javor (vsi Ljubljana).
* Portorož: Barbarič 10 (3:3), Močnik 14 (2:3), Petrovič 3, Čigoja 21 (1:3), Buda 12 (4:19), Hodžić 8 (3:3), Besedič 2.
* Krka: Rojc 8, Wangmene 19 (3:4), Armstead 2, Mulalić 11, Joksimović 7 (3:5), Booker 8, Ritlop 7, Lapornik 13 (2:2), Halilović 12 (0:1).
* Prosti meti: Portorož 13:24, Krka 8:12.
* Met za tri točke: Portorož 7:25 (Čigoja 4, Petrovič, Hodžić), Krka 7:21 (Mulalić 3, Rojc 2, Ritlop).
* Osebne napake: Portorož 18, Krka 26.