Ekipa
© 2025 Salomon d.o.o. Vse pravice pridržane
Primož Salmič
Primož Salmič
11. 05. 2014 · 09:00
09. 08. 2017 · 09:55
Deli članek:

Grgič (še) noče v moško košarko

Grega Wernig

Damir Grgič pri 35 letih že pet let uspešno vodi najuspešnejši ženski košarkarski kolektiv v državi, celjski Athlete. V tem času je osvojil po tri naslove državnih in pokalnih prvakinj, trikrat se je z ekipo tudi uvrstil na zaključni turnir jadranske lige. V Celju je s sodelavci vzpostavil pravi produkcijski center, iz katerega vsako leto vznikne vsaj eno novo kakovostno ime. V preteklosti je sedel tudi na klopi reprezentančnih mlajših selekcij, ne skriva, da si nekoč želi tudi na stolček članske izbrane vrste.

Kako ste zadovoljni z minulo sezono?
Načeloma sem zelo zadovoljen. Če pustim ob strani, da smo osvojili državno prvenstvo, bili tretji v jadranski ligi, v kateri smo osvojili prvo mesto po rednem delu, in navsezadnje osvojili mladinski in kadetski naslov, lahko rečem, da sem zelo zadovoljen z individualnim napredkom igralk članske ekipe. Vemo pa, da so to v zadnji sezoni v 60 do 70 odstotkih sestavljale igralke, ki so še mladinke in kadetinje.

V finalu DP ste Triglav premagali s 3:0 v zmagah. Se vam je kranjski klub sploh kaj približal?
Je, predvsem s tem, ko je igral v jadranski ligi. Kakršnakoli že je, in v tem trenutku ni na ravni moške lige, je za ta del Evrope precej močna. V njej se vedno najde deset, 15 igralk, ki nato igrajo za zelo dobre evropske klube. Vsako leto. Že to, da Triglav igra v ligi in da ima dobro mladinsko šolo, je dobro za slovensko košarko. Podobno je z Grosupljem, ki je prav tako naredil izjemen posel v jadranski ligi. Najraje bi videl, da bi imeli čim več močnih klubov, ker bi to pomenilo dvig kakovosti.

Kako sicer vidite slovensko ligo?
Ne moremo reči, da je na res visoki ravni, a po drugi strani se ne dela slabo. Reprezentance so v mlajših kategorijah konkurenčne skoraj vsem v Evropi. Glede na bazo, ta je desetkrat manjša kot v moški košarki, je velik uspeh, da vseeno lahko tekmujemo z najboljšimi reprezentancami v mlajših kategorijah. Prepričan sem, da lahko tudi članska ekipa, če bo popolna, v naslednjih petih, desetih letih tekmuje na ravni najboljših reprezentanc v Evropi.

Mogoče tudi z vami na klopi?
Mogoče.

Kako to, da lani, ko se je to kar nekako pričakovalo, niste zasedli selektorskega stolčka?
Težko mi je to komentirati. Nekega dne se zagotovo vidim na njem. Vem, da sem reprezentanci v mlajših kategorijah, v kateri smo postavili sistem dela, dal res veliko. Upam, da bo šlo v tej smeri naprej, gotovo pa se nekoč vidim tudi kot selektor članske vrste Slovenije ali pa kakšne druge.

Pa so vam lani sploh ponudili mesto selektorja?
So, a se nismo našli. Pripravljen sem delati v reprezentanci, ampak pod nekimi pogoji in pri tem ne mislim denarja.

Kako ocenjujete možnosti Slovenije v kvalifikacijah za EP?
Ob problemih, ki jih ima slovaška reprezentanca, sem skoraj prepričan, da bo Slovenija letos prišla na EP.

Kljub odsotnosti nekaterih igralk, posebej Trebčeve?
To sicer zagotovo spremeni stvari, a mislim, da je reprezentanca vseeno dovolj kakovostna in tudi dovolj izkušena, tako da sem prepričan, da se bo letos uvrstila na EP.

Zdi se, da vaš odnos s trenerjem Triglava in selektorjem Tomom Orešnikom ni najboljši. Ali je to le vtis?
Jaz nimam težav z nikomer, se pa ne slišiva vsak dan, to je res. Že dolgo sem v Celju, morda je kdo s tem tudi obremenjen. A s tem se ne obremenjujem, gledam nase in na klub, rinemo naprej.

Omenili ste tretje mesto Athleteja v jadranski ligi, v kateri ste zaključek odigrali brez najboljše igralke Tavelyn James. Bi se z njo dalo iztržiti še kaj več?
Bila je proglašena za najboljšo igralko v ligi, ekipa je bila zaradi nje bolj samozavestna. Ko je igrala, smo Crveno zvezdo med sezono premagali, brez nje pa v polfinalu zaključnega turnirja vodili na začetku zadnje četrtine. Skoraj prepričan sem, da bi z njo Zvezda padla. Skoraj vso sezono je že bila poškodovana in se je odločila, da ne bo igrala v zaključku jadranske lige. To je bil potem eden od razlogov, zakaj se nismo najbolje znašli tudi v slovenskem pokalu.

Jasno je, da je ne boste mogli zadržati. Že ima nov klub?
Ne vem, a bo zanesljivo šla v klub najvišje kakovosti, če bo vse normalno.

Kako ste bili zadovoljni z ostalimi tujkami?
S Thomasovo smo korektno sodelovali, videlo se je, da je naredila dosti velik napredek v tem letu. Mogoče smo bili malo manj zadovoljni s Hamrounijevo, ki se ni znašla, čeprav je na koncu vseeno odigrala solidno. Najbolj pa smo zadovoljni z novopečeno Slovenko Boado, ki je izjemen človek in zelo kakovostna igralka. Zelo je tudi pomagala mladim igralkam.

Bo katera ostala?
Thomasova igra v letni ligi v Čilu in se bo potem vrnila nazaj v Evropo, a ne v Athlete. Tudi Hamrounijeva, ki trenutno v Tuniziji igra v končnici tamkajšnjega prvenstva, čeprav smo podpisali dolgoletno pogodbo, zapušča klub. Kot sem rekel, se ni ravno najbolje znašla v Evropi. Če bi lahko, bi igralko, kot je Boada, takoj imel v ekipi. A vemo, da razmišlja o materinstvu, kako se bo razvilo, je težko reči.

Boste namesto Hamrounijeve pripeljali še eno tujko?
Načeloma ne. Naslednje leto bo ekipa še mlajša, praktično na ravni srednješolske, z novinko Tino Jakovino kot malce starejšo. Mislim, da si upamo iti v tak projekt, nismo pa obremenjeni z rezultatom.

Jakovina iz Triglava ni edina novinka.
Res je, prišli sta tudi Annamaria Prezelj iz Domžal in Zala Lešek iz Grosupljega. Dogovarjamo se še s tujko, eno najperspektivnejših mladih igralk v Evropi. Smo tik pred podpisom, prihaja s področje nekdanje Jugoslavije.

Kaj pa najboljše Slovenke v ekipi, zagotovo vse ostajajo?
Vse imajo še pogodbe, a se v tem trenutku še ne ve. Nikoli ne veš, kakšno ponudbo bomo dobili. Ponudbe pravzaprav vseskozi prihajajo, a v tem trenutku ni še nič takšnega, kar bi nas res premamilo. Odvisno je seveda tudi od tega, ali se njim izplača iti, ali bodo v tistem klubu imele ustrezen program, minutažo. Morala bi biti res velika odškodnina, da bi pustili igralke, ker ima Liščeva pogodbo še tri leta, Gajićeva še dve, Abramovičeva pa še eno leto.

Zadnja je verjetno tista, ki bi jo prvo prodali, ker se ji pogodba najprej izteče.
Abramovičeva je na trgu, če se tako izrazim. Položaj v Evropi je slab, klubi vsakodnevno propadajo, tako da bomo čakali, če se bo našlo kaj ugodnega, sicer pa bo tu še eno leto. Če bi šla Abramovičeva stran, bi morda namesto nje pripeljali novo igralko, ni pa nujno.

Vas nič ne demoralizira, ko vsako leto ekipo sestavljate na novo in začenjate znova?
Za strokovni štab je to zelo težko, čeprav lahko rečem, da smo zdaj tega res že vajeni. Vsako leto smo primorani začeti na novo, obdržimo le nekaj igralk iz zadnje sezone, vse ostale pa načeloma gredo. Toda vemo, kako delati, sistem dela je narejen res dobro. Trdo delamo, to je največji razlog, da pride do tega, da na koncu vseeno vedno lahko uspešno igramo v jadranski ligi in da smo v slovenskem prvenstvu še vedno dominantni. Najbolj važno pa je, da proizvajamo igralke. Mislim, da smo pravi produkcijski center, želim pa si, da bi bili nekega dne še na višji ravni.

Motiva torej še ni zmanjkalo, to pomeni, da boste še naprej delali z dekleti?
Trenutno se zelo dobro počutim v ženski košarki. Izhajam iz moške košarke, in če bi hotel biti v njej, bi bil. Vendar me v tem trenutku res zanima le smiseln projekt, tega, kar se gremo trenutno mi v Celju, pa se po mojem mnenju ne gre nihče niti v moški niti v ženski košarki v tem delu Evrope. To me veseli, rad delam in dokler bo tako, bom z veseljem delal z ljudmi v Celju, ki so zelo sposobni.