20.08.2022 22:18:05

Padla tudi Hrvaška! Tokrat blestela Čančar in Goran Dragić, slednji pojasnil, kaj zdaj sledi

Šest tekem šest zmag. To je izkupiček slovenske reprezentance v pripravljalnem obdobju pred kvalifikacijami za svetovno prvenstvo in EuroBasket.

Po Nizozemski, Črni gori, Turčiji, Ukrajini in Srbiji je evropskimi prvaki, ki jim mnogi priznavajo status prvih favoritov za zlato kolajno, orožje položila še Hrvaška (94:88). Tokrat je bilo težje kot v kvalifikacijah ob koncu junija, a vseeno je v drugem delu tekme prevladala slovenska kvaliteta. Čeprav so se Hrvati pogumno držali nad vodo, na koncu niso imeli dovolj moči in znanja, da bi pripravili preobrat.

Tokrat je blestel Vlatko Čančar, ki je dosegel 21 točk (met za tri 4:6), bil je tudi prvi skakalec tekme (9). Goran Dragić je dosegel 19 točk, rezerviran (s slabim metom za tri točke) pa je bil Luka Dončić (10 točk). A slovenska ekipa ima širino, predvsem pa še precej rezerv.

Kapetan Goran Dragić je po tekmi povedal: "Priprav je skoraj konec, zdaj gre zares. Prihajajo tekme, ki jih bo treba zmagati. Na koncu koncev so bile to le prijateljske tekme. Imamo pa še veliko za narediti ... S fanti se že dolgo poznamo in predvsem dobro poznamo. Le ena kretnja je dovolj, pa vsi vemo, za kaj gre. Ta povezanost nas krasi, radi se zabavamo, hecamo drug drugega, nihče nič ne zameri ..." Glede svoje igre je poudaril, da varčuje z energijo: "Ja, 'šparam' se, ko pa bodo resne tekme, grem pa na polno. Ne bo lahko, smo pa veseli vsakega izziva in komaj čakamo."

Slovenija - Hrvaška 94:88 (25:25, 41:46, 77:72)
* Dvorana Zlatorog, gledalcev 5200, sodniki: Grbić, Pipan, Palčič (vsi Slovenija).
* Slovenija: G. Dragić 19, Nikolić 8 (2:2), Prepelič 9 (6:7), Tobey 11 (1:2), Blažič 2, Dimec 7 (1:1), Z. Dragić 7 (1:2), Čančar 21 (3:4), Dončić 10 (5:8).
* Hrvaška: Smith 13, Simon 9, Hezonja 8, Šarić 18, Gnjidić 2, Matković 10 (2:2), Zubac 13 (3:4), Bogdanović 15 (3:3).
* Prosti meti: Slovenija 20:27, Hrvaška 8:9.
* Met za dve točki: Slovenija 19:30, Hrvaška 22:41.
* Met za tri točke: Slovenija 12:40 (Čančar 4, G. Dragić 2, Nikolić 2, Z. Dragić 2, Dončić, Prepelič), Hrvaška 12:29 (Šarić 4, Smith 3, Simon 3, Bogdanović 2).
* Skoki: Slovenija 42 (29 + 13), Hrvaška 38 (30 + 8).
* Osebne napake: Slovenija 18, Hrvaška 28.
* Pet osebnih: Smith (40.).

Po skoraj mesec dolgih pripravah se bo naslednji teden začelo zares. V četrtek in nedeljo Slovenijo čakata dve tekmi v kvalifikacijah za SP proti Estoniji v Celju in z Nemčijo v Münchnu, 1. septembra pa se bo v Kölnu začelo evropsko prvenstvo. Slovenija bo igrala v skupini z Litvo, Madžarsko, Bosno in Hercegovino, Nemčijo in Francijo.

Slovenija je bila na prijateljskih tekmah v zadnjih dobrih dveh tednih boljša od Nizozemske (83:76), Črne gore (70:52), Turčije (104:103), Ukrajine (86:82), Srbije (97:92) in Hrvaške.

Slednjo je premagala drugič v zadnjih dveh mesecih - v Stožicah jo je v kvalifikacijah za SP nadigrala z 28 točkami razlike - in petič zapored. Hrvati so bili nazadnje boljši septembra 2018.

Podobno kot na prej omenjenih tekmah s Turčijo in Srbijo, ki sta bili odločeni šele po podaljšku, je Slovenija tudi tokrat pokazala borbeno in ekipno predstavo, odlično pa je odigrala predvsem tretjo četrtino, v kateri je dosegla 36 točk. Kapetan Goran Dragić je v tem delu igre zbral štirinajst od skupno devetnajstih točk (met 8:11, trojke 2:4).

Slovenija je v tretji četrtini z delnim izidom 14:2 nadoknadila devet točk zaostanka (44:53) ter v začetku zadnjega dela povedla z 80:72. Prednost je zadržala, čeprav je selektor Aleksander Sekulić večino zadnje četrtine odigral praktično z rezervno postavo. Do najvišje prednosti na tekmi (87:76) je Slovenija prišla v zasedbi Luka Rupnik, Gregor Hrovat, Klemen Prepelič, Vlatko Čančar in Žiga Dimec.

Prvi strelec Slovenije je bil tokrat Vlatko Čančar z 21 točkami (met 7:9, trojke 4:6, 9 skokov). Sledil mu je Goran Dragić, enajst točk in šest točk je zbral Mike Tobey, Luka Dončić pa je v 21 minutah dosegel deset točk (met 2:9, trojke 1:7, 6 podaj, 5 skokov, 5 izgubljenih žog).