Ena zadnjih fotografij kralja Karla III., na njegovem obrazu je videti žalost in trpljenje Odkrito.si

peter prevc Ekipa24.si

Največji hit! Pojavil se je posnetek enega od ...

14 17.08.2022 21:53:23

'Norišnica' v Stožicah! Slovenci sporočili Srbom in celi Evropi: 'Zlate ne damo!' (video + foto)

Izjemno razburljiva tekma med aktualnimi evropskimi prvaki in podprvaki, med Slovenijo in Srbijo, je po podaljšku (97:92) pripadla Slovencem.

V nabito polnih (razprodanih) Stožicah, v katerih se je drenjalo več kot 12 tisoč navijačev, sta se favoritinji letošnjega EuroBasketa udarili "na polno". To je bil tudi obračun zvezdnikov lige NBA Luke Dončića in Nikole Jokića, ki ga je s 34:26 dobil prvi.

Kako močno izenačena je bila tekma, priča dejstvo, da si nobena reprezentanca ni uspela priigrati več kot pet točk naskoka. Tekmeca sta se izmenjevala v vodstvu, tehtnica pa se je - še posebej v večjem delu tretje in četrte četrtine - vendarle bolj nagnila na slovensko stran. Po osmih zaporednih točkah Mika Tobeyja (dve trojki in polaganje) je že močno zadišalo po domači zmagi, a so Srbi uspeli izvleči podaljšek. Dončić je imel v rokah zadnji napad, a ni bil uspešen.

V dodatnih petih minutah so bili bližje zmagi gostje, vendar evropski prvaki niso želeli izobesiti bele zastave. Vztrajno so jim dihali za ovratnik, s trojko Vlatka Čančarja manj kot minuto pred koncem pa so celo povedli za točko. Navijači so ponoreli, dramatičnost tekme pa je močno presegla prijateljski dvoboj. Zadnja minuta je pripadla Slovencem, ki so položili velikega tekmeca na kolena, s črte prostih metov sta bila natančna Edo Murić in Klemen Prepelič. Aktualni prvaki s to zmago (že zaporedno peto v pripravljalnem obdobju) vsem tekmecem sporočajo, da zlate kolajne niti po naključju ne mislijo dati iz rok.

Ob Dončiću, ki je 30 točk dosegel v prvih treh četrtinah, sta izstopala Mike Tobey in Klemen Prepelič, ki sta zbrala po 16 točk. Slednji je imel met iz igre 2:8 (trojke 2:7), Tobey (met 6:10) pa je v statistiko vpisal še devet skokov.

Zanimivo: Slovenija je do zmage nad Srbijo prišla praktično brez pomoči kapetana Gorana Dragića, ki je v dogovoru s strokovnim vodstvom igral le dobrih pet minut, v katerih se ni vpisal med strelce.

Selektor Aleksander Sekulić je sicer na tribuni pustil Luko Rupnika in Jurija Macuro, v ekipi je tako imel 13 košarkarjev.

Na tekmi so bili mnogi visoki gostje, tako iz sveta športa, kot tudi politike, gospodarstva in zabavne industrije. Eden tistih, ki je požel največ zanimanja je bil član zlate generacije Anthony Randolph, ki je nekdanje soigralce presenetil že v hotelu.

Za gostujočo ekipo je ob parketu navijal srbski teniški zvezdnik Novak Đoković, ki je v Stožice prišel v družbi očeta Srđana.

Slovenija – Srbija 97:92
(17:21, 45:42, 67:65, 86:86)
* Dvorana Stožice, gledalcev 12.000, sodniki: Petek, Grbić, Krajnc (vsi Slovenija).
* Slovenija: Samar 6 (1:2), Nikolić 2, Prepelič 16 (10:10), Murić 6 (1:2), Tobey 16 (2:2), Blažič 8, Dimec 2, Čančar 7, Dončić 34 (9:14).
* Srbija: Davidovac 9, Marinković 6, Kalinić 12 (3:6), Lučić 3, Dobrić 7 (2:2), Ristić 9 (1:2), Jokić 26 (12:19), Nedović 3 (1:1), Micić 17 (3:5).
* Prosti meti: Slovenija 23:30, Srbija 22:35.
* Met za dve točki: Slovenija 19:27, Srbija 17:37.
* Met za tri točke: Slovenija 12:43 (Dončić 3, Tobey 2, Blažič 2, Prepelič 2, Murić, Samar, Čančar), Srbija 12:39 (Kalinić 3, Ristić 2, Micić 2, Marinković 2, Davidovac, Lučić, Dobrić).
* Skoki: Slovenija 47 (35 + 12), Srbija 45 (29 + 16).
* Osebne napake: Slovenija 29, Srbija 30.
* Pet osebnih: Lučić (24.), Tobey (40.).

Delile so se zlate in srebrne žoge
Pred tekmo je bilo znova malce slovesno, saj sta predsednik KZS-ja Matej Erjavec in generalni sekretar Rašo Nesterović podeljevala zlate in srebrne žoge. Prvo prejmejo vsi tisti, ki imajo najmanj 50 uradnih nastopov, dobili so jo Goran Dragić (81), Edo Murić (75), Jaka Blažič (66) in Zoran Dragić (56) iz zdajšnje ekipe, pa tudi Boštjan Nachbar (58), ki seveda ni manjkal na takem spektaklu. Srebrna žoga se podeljuje za vsaj 25 uradnih nastopov, včeraj so jo tako dobili Klemen Prepelič (48), Luka Rupnik (45), Žiga Dimec (40), Vlartko Čančar (34), Aleksej Nikolić (34), Gregor Hrovat (25) ter nekdanji reprezentant Erazem Lorbek (34), prejel jo je tudi selektor Aleksander Sekulić (15).

Slovenijo, ki bo pripravljalno obdobje zaključila v soboto, ko se bo v Celju v razprodanem Zlatorogu pomerila s Hrvati, že naslednji teden čakata prvi tekmi v kvalifikacijah za svetovno prvenstvo 2023 - v četrtek v Celju proti Estoniji in v nedeljo v Münchnu z Nemčijo, evropsko prvenstvo v Kölnu pa bo odprla 1. septembra proti Litvi.