09.09.2017 12:58:37

BUM! Parni valjar melje dalje

fiba

Rutinsko, pričakovano, zanesljivo, izberite po želji oziorma vsakega po malem, Slovenija je nadigrala Ukrajino in je v četrtfinalu Eurobasketa!

Vprašanje zmagovalca, če je sploh kdaj obstajalo, je bilo kaj kmalu razrešeno. Bil je to malce težji trening, vse skupaj je bila le stvar pristopa, rutine, če vam je ljubše, Slovenci so v tretji prestavi zdrveli med osmerico. Ukrajinci navkljub strelsko ne ravno razpoloženemu Goranu Dragiću pač niso bilo dorasli slovenski konjenici, pri kateri sta statistično najbolj izstopala Anthony Randolph (21 točk) in Luka Dončić (14 točk in 10 skokov), pa smo v zadnji četrtini v prazni dvorani Sinan Erdem spremljali revijo.

Končni izid 79:55. Šesta tekma, šesta zmaga, parni valjar melje dalje. Četrtfinale bo na sporedu v torek, Slovenija pa bo igrala proti zmagovalcu dvoboja med Latvijo in Črno goro, ki je na sporedu v nedeljo ob 11.30. Latvija ali Črna gora? Vseeno...

Slovenija - Ukrajina 79:55

(26:17, 42:27, 68:43)
Istanbul - SinDvorana an Erdem, gledalcev 1000, sodniki: Maranho (Brazilija), Anastopoulos (Grčija), Sahin (Italija).
* Slovenija: Randolph 21 (2:2), Dragić 5 (1:2), Nikolić 4 (2:2), Prepelič 14 (8:8), Murić 2 (2:2), Blažič 8, Vidmar 8 (2:4), Čančar 3 (1:2), Dončić 14 (3:4).
* Ukrajina: Pustozvonov 11 (1:1), Kolčenko 4, Lukašov 9, Lipovji 6 (2:2), Kornijenko 2, Bobrov 8, Zajcev 5, Kravcov 4 (2:2), Pustovji 4, Konjev 2 (2:2).
* Prosti meti: Slovenija 21:26, Ukrajina 7:7.
* Met za dve točki: Slovenija 20:44, Ukrajina 18:45.
* Met za tri točke: Slovenija 6:19 (Randolph 3, Prepelič 2, Dončić), Ukrajina 4:18 (Pustozvonov 2, Lukašov, Zajcev).
* Skoki: Slovenija 42 (29 + 13), Ukrajina 36 (26 + 10).
* Osebne napake: Slovenija 12, Ukrajina 26.
* Pet osebnih: /.

Slovenija na tem eurobasketu še ne pozna poraza. Dobila je vseh pet dvobojev v predtekmovanju ter današnjega osmine finala, kar je njen najdaljši niz zmag na evropskih prvenstvih. Hkrati se je osmič na zadnjih desetih velikih tekmovanjih - sedmih evropskih in treh svetovnih prvenstvih - prebila med osem najboljših. Dosedanji najdaljši niz je bil pet zmag - na EP 2007, v četrtfinalu pa Slovenije v zadnjih dvanajstih letih ni bilo le na SP 2006 in EP 2015.

Razlika v kakovosti je bila tolikšna, da vprašanja o zmagovalcu praktično ni bilo. Ukrajinci so le enkrat izenačili, na 3:3, nato pa je Slovenija povedla z 9:3 in že v prvi četrtini prišla do prve dvomestne prednosti (19:7). Selektor Igor Kokoškov je v prvem polčasu rotiral deset igralcev, po deset točk sta imela Luka Dončić in Klemen Prepelič, najvišja razlika pa je bila 17 točk (38:21).

Kljub veliki premoči Slovenija v nadaljevanju ni popustila. Selektor Kokoškov ni odstopil od svojega načrta, agresivne in dinamične igre, tako da je tekmec iz minute v minuto bolj zaostajal. Mejo dvajsetih točk razlike so Slovenci dosegli v 27. minuti (55:34), najvišja pa je bila v 36. minuti pri rezultatu 74:45. V zaključku tekme so 'rezervisti' nekoliko zmanjšali razliko, tako da Slovenija znova ni dosegla svoje rekordne zmage na evropskih prvenstvih, +30 iz 2007. V Helsinkih proti Islandiji je zabeležila drugo najvišjo (102:75), ta pa je tretja najvišja, za točko višja od zmage zasedbe Jureta Zdovca iz 2009 proti Litvi.

Prvi strelec Slovenije je bil Anthony Randolph z 21 točkami (met iz igre 8:10, trojke 3:3). Po štirinajst sta jih dosegla Klemen Prepelič (trojke 2:3) in Luka Dončić (10 skokov, 6 podaj), prvi strelec evropskega prvenstva po prvem delu Goran Dragić (povprečje do te tekme 24,4) pa jih je zbral le pet (met 2:12).

V nadaljevanju sobote so na sporedu še dvoboji Nemčija - Francija (14.15), Finska - Italija (17.45) ter Litva - Grčija (20.30), v nedeljo pa sledijo: Latvija - Črna gora (11.30), Srbija - Madžarska (14.15), Španija - Turčija (17.45) in Hrvaška - Rusija (20.30).