17.09.2015 23:24:36

Gasol Špance popeljal do finala

Košarkarska reprezentanca Španije je prvi finalist evropskega prvenstva v Franciji.

Španci so v polfinalu na krilih nezaustavljivega Paua Gasola, ki je dosegel kar 40 točk, po podaljšku z 80:75 (17:20, 32:33, 48:56; 66:66) ugnali gostitelje prvenstva Francoze in se jim s tem oddolžili za boleč lanski poraz na svetovnem prvenstvu.

Španci so na najboljši možen način vrnili Francozom za lanski poraz na domačem svetovnem prvenstvu. Čeprav so gostitelji vodili praktično vso tekmo, pa so bili gosti zbrani, ko je bilo to najbolj potrebno. Francozi so že vodili tudi za deset točk, a Španci so na krilih Gasola prvič po vodstvu v uvodnih minutah povedli pri izidu 62:61. Španci so imeli priložnost, da zmagajo že v rednem delu, a je Gasol v zadnji sekundi dobil blokado, tako da je moral zmagovalca odločiti podaljšek.

Tudi v njem so bili gostitelji večji del v prednosti, vodili so še s 75:72, toda nato se jim je zaustavilo. Reči je v svoje roke prevzel Gasol, dosegel zadnjih osem točk na tekmi, francoske upe pa je pokopal predvsem Nicolas Batum, ki je v zadnji minuti pri zaostanku 75:78 zgrešil tri proste mete, kar je z zabijanjem kaznoval Gasol, strelec polovice točk za svojo ekipo.

Poleg Gasola se je pri Španiji strelsko izkazal še Sergio Rodriguez, dosegel je 15 točk, pri domačih, ki so bili dominantni le v skoku, sta jih Batum ter Nando de Colo dosegla 14. Slabše od pričakovanj je odigral prvi zvezdnik domače ekipe Tony Parker, v statistiko je vpisal le deset točk.

Španci se bodo v finalu pomerili z zmagovalcem petkovega drugega polfinala med Srbijo in Litvo.