03.09.2014 19:21:06

Trepetali do zadnjih sekund

Slovenski košarkarji so na svetovnem prvenstvu v Španiji zabeležili še četrto zmago. Pot do nje je bila sicer precej težja od pričakovanj, saj so bili Angolci v igri vse do zadnjih sekund srečanja.

Spet se uvod v srečanje Slovencem ni najbolj posrečil. Pa ne, da želja ni bila prava, tokrat je bilo nekaj drugega krivo za slabši začetek. Oziroma nekdo drug. Delivci pravice so že od prve minute imeli milo rečeno čuden kriterij, kot bi hoteli dati potisk Angoli.

Goran Dragić si je že v tretji minuti zaradi protestov prislužil tehnično napako, potem ko so mu pred tem piskali prekršek v napadu. Večino prve četrtine je tako Slovenija bila v zaostanku in bolj kot ne neuspešno skušala ujeti pravi ritem. Goran Dragić se je v igro spet vrnil na začetku druge četrtine ter odigral vseh deset minut v njej. In to kako. Prvi točki na srečanju je dosegel v 12. minuti, nato pa jih je do velikega odmora dodal še 12, vse z meti za tri točke. Pri uspešnosti slednjih se mu je pridružil še Domen Lorbek, ki je bil v tem delu igre izza črte 6,75 uspešen trikrat.

Izjemna strelska učinkovitost je do polčasa prinesla deset zadetih trojk iz 20 poskusov, torej odličnih 50 odstotkov uspešnosti. To bi se moralo poznati tudi na rezultatu, a se ni kaj prida, za kar je bila, spet v kombinaciji z nenavadnimi odločitvami sodnikov, kriva preslaba obramba, predvsem pa skok pod obročem. Angolci so v prvih 20 minutah imeli kar devet ujetih žog pod slovenskim obročem, zato ni bilo čudno, da je Jure Zdovc besnel, predvsem nad Alenom Omićem, ki mu je Moreira pobiral žoge kot za stavo.

Jezen je bil Zdovc tudi v 25. minuti, a ne na svoje igralce, pač pa spet na sodnike, ki jim je že v prvem polčasu nekajkrat povedal precej krepkih. Tokrat je šel še dlje in dobil tehnično napako, le pol minute zatem pa je živce izgubil še Jure Balažić in si prav tako prislužil kazen sodnika. Z zaporednim izvajanjem prostih metov in dodatno posestjo žoge je Angola hitro izničila pet točk naskoka Slovenije in sama na začetku 27. minute prišla do že nevarnih osem točk prednosti (61:53).

Zdovc ni reagiral z minuto odmora, opravil je le nekaj menjav, dobro je vedel, da svojim jeznim varovancem niti ne potrebuje razlagati, kaj morajo početi. Slovenska obramba je bila zdaj še bolj agresivna in je na hitro prinesla nekaj osvojenih žog ter vodstvo s 65:63 tik pred koncem četrtine, ki pa so jo s trojko zaključili Angolci.

Tako tesnega rezultata po treh četrtinah slovenska reprezentanca na prvenstvu še ni imela, zdaj je bila na preizkušnji tudi psiha. Jaka Klobučar očitno nima težav s tem, bil je tisti, ki je bil v glavni vlogi, ko je Slovenija prevzela pobudo in po trojki Klemna Prepeliča tri minute in pol pred iztekom prišla do prednosti desetih točk (84:74). Čeprav je N'doniema z zaporednimi koši nevarno zapretil, so Slovenci znali zadržati prednost.

Slovenija - Angola 93:87 (65:66, 44:43 17:17)

Las Palmas - Dvorana Gran Canaria Arena. 5500 gledalcev. Sodniki: Viator (Francija), Mercedes (Dominikanska republika), Ojeaburu (Nigerija).
SLOVENIJA: Balažić 11, Slokar 6 (2:4), Prepelič 5 (2:2), Murić 7, Blažič 7 (0:1), G. Dragić 14, Z. Dragić 6 (2:2), Lorbek 17 (6:6), Klobučar 12 (5:6), Omić 8.
ANGOLA: Costa 2 (2:2), Fortes 21 (5:6), Ndoniema 14 (2:2), Joaquim 6 (2:2), Moore 17 (2:3), Moreira 20 (6:7), Mingas 7 (1:2).
Prosti meti: Slovenija 17:21, Angola 20:24.
Met za dve točki: Slovenija 17:28, Angola 23:48.
Met za tri točke: Slovenija 14:33 (G. Dragić 4, Lorbek 3, Balažić 3, Prepelič, Murić, Blažić, Klobučar), Angola 7:16 (Moore 3, Ndoniema 2, Fortes 2).
Skoki: Slovenija 30 (19 + 11), Angola 35 (20 + 15).
Osebne napake: Slovenija 24, Angola 20.
Pet osebnih napak: Costa (40.).