Ekipa
© 2024 Salomon d.o.o. Vse pravice pridržane
Robert Pogačar
Robert Pogačar
07.06.2019 09:17:05
Deli članek:

Iz Milića kar BRUHA: Združitev Cedevite in Olimpije? Osebno sem raje na kolenih in ...

m24.si

Združitev košarkarskih klubov Cedevite in Olimpije je v slovenski košarkarski javnosti po večini naletela na pozitivne odmeve, nekaj pa je tudi takšnih, ki nanjo gledajo z obilico skepse. Eden teh je tudi prvi Slovenec, ki je igral v ligi NBA, saj meni, da pri tem ni v ospredju športni, temveč finančni motiv.

Kot pravi popularni Air Milko, sam po razmišljanju spada še v staro generacijo, ki na košarko in šport nasploh gleda na bolj konvencionalen način, zato ga je novica o združevanju ljubljanske in zagrebške ekipe kar malce šokirala. »Stvari, ki se danes dogajajo v celotnem športu, ne le v tem primeru, mi niso pogodu. Tudi če pogledamo po celotnem področju nekdanje skupne države, se stvari vse preveč dogajajo za zeleno mizo. Ogromno je lobiranja, klubi se združujejo, vse to nima več prave zveze s samim športom. Tu gre predvsem za lobiranje uspešnih poslovnežev in gospodarstvenikov, kazanje kapitala ter mišic, kdo je pri tem uspešnejši. Osnovna stvar, ki me je pri tej zadnji združitvi najbolj šokirala, pa je, da je Olimpija slovenski ponos ter eden najstarejših in najbolj trofejnih klubov. Osebno sem raje na kolenih in z glavo gor, kot da prodajam svojo srebrnino.«

Po mnenju Kranjčana, ki je pustil velik pečat tudi v Olimpiji, za katero je odigral sedem sezon, od tega šest v evroligi, gre vse skupaj že dlje časa v napačno smer: »Ta združitev je samo pika na i, kriza pa traja že kar nekaj let. Vrniti bi se bilo treba k osnovam, te pa so dobro delo, pripadnost in rezultati na terenu. Kakršnikoli ti že so, jih je treba popraviti z dobrim delom in vztrajnostjo. Žal se zdaj dogaja, da se to potiska v tretji plan, v ospredje pa prihajajo lobiranja in združevanja. Ta so razumljiva v podjetjih, kjer dva optimizirata določene stroške, naredita več stvari skupaj in imata zato večji proračun, v športu pa to ne gre. Ta se hrani z navijači, rezultati, čustvi in lepimi zgodbami. Da nekdo vloži 10 milijonov in se ekipe združujejo, to zame ni avantgarda. Sam sem še vedno zagovornik starinskih zgodb. Najboljši primer je lahko Gogi (Goran Dragić, op. p.) iz soseščine, ki se ga je dvigovalo skozi klub in se ga skozi desetletje dvignilo v ikono naroda. Zame je to lepa zgodba, medtem ko so zgodbe, v katerih ima glavno besedo kapital, brez duše. Tu razen višjega proračuna ni nikakršnih športnih plusov.«

CELOTEN POGOVOR Z MARKOM MILIĆEM SI LAHKO PREBERETE SAMO V DANAŠNJI TISKANI IZDAJI EKIPE SN, KI JE NA VOLJO TUDI NA TRAFIKA24.SI!