03.10.2014 23:00:41

Olimpiji za uvod skalp prvakov

Nikola Miljković

Union Olimpija je v prvem krogu lige ABA gostovala v Zagrebu in s 85:80 premagala Cibono.

Načrt pred dvobojem je bil za zmaje jasen: ustaviti Jerela Blassingamea in pol dela je opravljenega. Ameriški organizator igre je motor, alfa in omega, in kar je še podobnih izrazov, igre Cibone. Na začetku ni prav dobro uspeval, Zagrebčani so po njegovi zaslugi sredi četrte minute povedli z 9:2, edini točki za zmaje je s črte prostih metov pripsegval Luka Rupnik. In potem je na sceno stopil Hristo Nikolov.

Bolgar v vrstah Olimpije je uprizoril simultanko, kakršnim smo redko priča. Do konca prve četrtine je prispeval vse točke zmajev. Da, prav ste prebrali! Med strelci Ljubljančanov po desetih minutah sta bila le Rupnik s svojima dvema točkama in Nikolov s preostalimi 19.

Bil je nezgrešljiv, zadel je vse štiri mete za dve in vse tri trojke. Po njegovi zaslugi je Olimpije v osmi minuti povedla s 17:14 in v uvodni četrtini držala korak s Cibono. Ko so se mu v drugih desetih minutah končno pridružili še ostali, so se zmaji začeli oddaljevati od gostiteljev. Pa ne le napad, predvsem obramba je bila tista, zaradi katere je Olimpija v 16. minuti povedla s 34:21, šele nato je Blassingame dosegel prvi točki Cibone v tej četrtini. Čeprav Nikolova ni bilo več v igri, so zeleno-beli dobro kombinirali v napadu in do velikega odmora ohranili deset točk naskoka.

A vsi smo dobro pomnili lansko leto, ko je Olimpija ob polčasu vodila za 15 in imela vse konce igre v svojih rokah, v drugih 20 minutah pa bila neprepoznavna in ga izgubila s 27 točkami razlike. Pričakovati je bilo napad volkov v tretji četrtini in res smo ga doživeli. Počasi so nižali zaostanek in vnašali nervozo v vrste zmajev. To se je najlepše videlo pri zgrešenih prostih metih Ljubljančanov, ki so vsi po vrsti grešili, ko so se postavili na črto za njihovo metanje.

V 28. minuti je bilo le še štiri točke razlike, toda ko je bilo najbolj vroče, so se zmaji naenkrat pobrali in spet začeli igrati tako, kot v drugi četrtini. Z nekaj uspešnimi napadi so znova dobili samozavest, koši so prinesli bolj čvrsto igro v obrambi in kot bi trenil je bila razlika naenkrat 17 točk (78:61). Pisala se je 33. minuta in pravzaprav bi moral biti dvoboj odločen. Pa so domačini še enkrat zapretili, a ne dovolj za preobrat.

Cibona - Union Olimpija 80:85 (21:19, 33:43, 58:65)

Zagreb - KC Dražen Petrović. 1000 gledalcev. Sodniki: Jovčić (Srbija), Rutešić (Črna gora), Obrknežević (Srbija).
CIBONA: Kus 7, Krušlin 5 (1:2), Blassingame 14 (5:7), Rozić 6, Jagodić Kuridža 15 (3:5), Barać, Lalić 16 (4:8), Mavra, Siriščević 9 (2:2), Žižić 2, Gabrić, Van Oostrum 6 (2:2).
UNION OLIMPIJA: Rupnik 15 (12:17), Marinelli, Hrovat (0:4), Salin 5, Vučetić, Murić 10 (2:4), Begić 2 (0:1), Nikolov 21, Mahkovic 10 (3:6), Omić 10 (0:2), Marinović 11 (5:6), Kanacević 1 (1:2).
Prosti meti: Cibona 17:26, Union Olimpija 23:42.
Met za dve točki: Cibona 27:48, Union Olimpija 19:40.
Met za tri točke: Cibona 3:14 (Blassingame, Siriščević, Kus), Union Olimpija 8:22 (Nikolov 3, Marinović 2, Salin, Mahkovic, Rupnik).
Skoki: Cibona 35 (24+11), Union Olimpija 33 (20+13).
Osebne napake: Cibona 31, Union Olimpija 26.