Drugi del pirnejskega triptiha je prinesel drugo uro resnice. Oziroma druge pol ure resnice. Pri tem za razliko od prvega tokrat ni šlo za klasičen kronometer, temveč bolj za posamičen vzpon na Peyragudes. S slabih 11 kilometrov dolgo traso je kot že rečeno najhitreje opravil Tadej Pogačar, zelo dobro vožnjo pa je prikazal tudi Primož Roglič, ki je zasedel tretje mesto.
Želja po zmagovanju nikoli ne umre
Po 21 letih smo na Touru znova spremljali gorski kronometer. Leta 2004 so se kolesarji zagnali na L'Alpe d'Huez, mož, ki ga ne smemo imenovati, pa je bil pri tem vnovič razred zase. Na 15 kilometrov dolgi progi je celo ujel in prehitel kolesarja (Ivan Basso), ki je štartal dve minuti pred njim.
Tokrat je bil cilj v smučarskem centru Peyragudes oziroma tamkajšnjem altiportu, kjer so posneli tudi nekaj kadrov za bondiado Jutri nikoli ne umre. Tudi Pogačarjeva želja po zmagovanju nikoli ne umre. L'Equipe je imel prav. Francoski časnik je namreč na današnji naslovnici ob njegovi podobi zapisal eno samo besedo. Neustavljiv.
Bila je to 21. etapna zmaga Pogačarja na Dirki po Franciji, s katero je zdaj sam na šestem mestu večne lestvice. Pred njim so le še Francozi Andre Darrigade (22), Andre Leducq (25) in Bernard Hinault (25) ter Belgijec Eddy Merckx (34) in Britanec Mark Cavendish (35). Enaindvajset in štejemo dalje. Ali spiš mirno, Cavendish Mark?
Na vročem stolu je sicer danes dolgo sedel trikratni avstralski prvak v tej disciplini Luke Plapp. Spodmaknil mu ga je šele Primož Roglič, ki je na »kozi« odpeljal zelo dober kronometer. Aktualni svetovni in olimpijski prvak Remco Evenepoel je po drugi strani znova ostal praznih nog in je reševal, kar se je rešiti dalo. Jonas Vingegaard, ki se je po rampi spustil dve minuti za njim, ga je pred ciljno črto celo ujel in prehitel. Pogačar ali Vingegaard? Tudi ta dvoboj je prepričljivo dobil Slovenec. Za 36 sekund in zdaj ima v skupnem seštevku Tadej Pirenejčar že več kot štiri minute prednosti pred Dancem.
Pogačar je bil danes znova v svoji ligi, najhitrejši je bil na vseh odsekih trase. Če se zdita tako prvo kot drugo mesto odana, pa se v nadaljevanju obeta ogorčen boj za zadnje mesto na zmagovalnem odru na Elizejskih poljanah. Pet kolesarjev (Evenepoel, Florian Lipowitz, Oscar Onley, Kevin Vauquelin, Roglič) je zdaj natlačenih v minuto in pol.
Results powered by FirstCycling.com
KAJ SLEDI?
Sobota prinaša enega bolj brutalnih dni, pirenejsko klasiko s skoraj 5000 metri »višincev«. Trasa je zasnovana po vzoru etape iz leta 1986, ki je prav tako potekala 14. dan dirke. Vzpon na Tourmalet prek Luz-Saint-Sauveurja (19 km s povprečnim naklonom 7,4 %) je eden redkeje uporabljenih v zgodovini dirke, enako velja za pot na Col d’Aspin prek Payolla (5 km s 7,6 %). A v središču etape je predvsem ponovno srečanje s skrajno zahtevnim vzponom na Superbagneres (12,4 km, 7,5 %), kjer bodo spremembe v naklonu zelo verjetno sprožile srdit boj med favoriti.
Če bo denimo Tourmalet že 89. del Toura, pa je rumena karavana le poredkoma obiskala Superbagneres. Nazadnje pred 36 leti, ko je bil tam najhitrejši Škot Robert Millar, ki od leta 2017 živi kot Philippa York in je med drugim kolumnistka na portalu cyclingnews.
V zgodovino tega vzpona so se vpisala tudi velika imena kot so Greg LeMond (1986), Bernard Hinault (1979) in Federico Bahamontes (1962). Kdo bo naslednji junak? Etapa se začne točno opoldne, končala pa naj bi se okoli 17.30.